Gündem Brunson Krizi ve Yaptırımlar: Türkiye Heyeti ile ABD Heyeti Arasında Krizi Çözmeye Yönelik İlk Toplantı Gerçekleşti

 > -

Türkiye ve ABD arasında Rahip Andrew Brunson'ın tutukluluğu ve Washington yönetiminin aldığı yaptırım kararları nedeniyle başlayan krizi çözmek üzere ABD'ye giden Türk heyetinin Dışişleri'ndeki ilk toplantısı gerçekleşti. 

Türk heyeti ile Amerikan heyeti arasındaki görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

AA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın yaptığı 9 kişilik Türk heyeti ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan'ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasındaki görüşmeye ilişkin kısa ve yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor" ifadesine yer verildi.

Nauert, açıklamasında, "Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile görüştü. İkili, Papaz Brunson da dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konuyu ele aldı" ifadelerine yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada ise Önal ve Sullivan'ın "Pastör Brunson dahil olmak üzere bir dizi ikili meseleyi tartıştığı" kaydedildi.

Reuters

FETÖ ve PKK bağlantılarının yanı sıra casusluk suçlamasıyla tutuklanan ve geçtiğimiz haftalarda ev hapsine alınan Brunson'ın derhal serbest bırakılmasını isteyen ABD, Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı almıştı.

Yargı süreci İzmir'de devam eden Brunson'ın ev hapsine alınması ve yurt dışına çıkış yasağı getirilmesi kararına avukatlarının yaptığı itiraz mahkeme tarafından reddedilmişti.

İçişleri ve Adalet bakanlarının mal varlıklarını dondurma kararı alan ABD'ye Türkiye'nin de aynı şekilde karşılık vereceği açıklanmıştı.

Erdoğan'dan Misilleme Kararı: 'ABD'li Bakanların Mal Varlıklarını Donduracağız' - onedio.com
Erdoğan'dan Misilleme Kararı: 'ABD'li Bakanların Mal Varlıklarını Donduracağız' - onedio.com

Devam eden temaslar kapsamında, Ankara dün iki ülke arasındaki krizi çözümlemek üzere ABD'ye bir heyet gönderileceğini açıklamıştı.

Krizin çözümüne ilişkin ilk temas geçen hafta cuma günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında Singapur'da gerçekleşmişti.

Çavuşoğlu ve Pompeo Singapur'da Bir Araya Geldi: Yaptırımlar Ardından İlk Temas 'Yapıcı' - onedio.com
Çavuşoğlu ve Pompeo Singapur'da Bir Araya Geldi: Yaptırımlar Ardından İlk Temas 'Yapıcı' - onedio.com

Tarafların sorunları çözme konusunda çalışmak konusunda mutabık kaldığı açıklanmıştı.

Reuters'ın aktardığı bilgiye göre görüşmenin gündeminde İran'a yönelik yaptırımlar da bulunuyor.

Trump Kararnameyi İmzaladı: İran'a Yönelik Yaptırımların Türkiye'ye Etkisi Nasıl Olacak? - onedio.com
Trump Kararnameyi İmzaladı: İran'a Yönelik Yaptırımların Türkiye'ye Etkisi Nasıl Olacak? - onedio.com

Görüşmenin gündeminde sadece Brunson ve tutuklu ABD vatandaşları ve yerel çalışanları değil, Washington'ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından yeniden gündeme gelen İran yaptırımları da bulunuyor.

ABD'nin İran yaptırımlarının ilk bölümü İran'ın dolar alımları, metal ticareti, kömür ve otomobil sanayi sektörünü hedef alıyor.

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları dün sabah itibariyle tekrar devreye girerken, ABD Başkanı Donald Trump, İran ile iş yapanların ABD ile iş yapamayacaklarını belirtmişti.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez: "İran'dan doğalgaz ithalatamız 2026'ya kadar da devam edecek" 📹

Dün sabah A Haber'in sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye heyetinin yapacağı temasları hatırlatarak, "Bir heyetimiz şu anda ABD'de, bu yaptırımlar da dahil olmak üzere bir seri konu hakkında da müzakere de yapılıyor. Bu diyalogdan iyi bir netice çıkacağı kanaatindeyim" dedi. 

Bakan Dönmez, ABD'nin İran'a uygulayacağı ambargo ve ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile iş yapanların ABD ile iş yapamayacağı açıklamasına yönelik olarak, arz güvenliğinin son derece önemli olduğunu ve Türkiye ile İran arasında çok eski yıllara dayanan bir ticaret ilişkisi olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

"Başta doğalgaz ve petrol olmak üzere doğalgaz ithalatımız da uzun dönemli bir kontrata dayanarak yapılıyor, bunun süresi 2026'ya kadar da devam edecek. Yıllık yaklaşık 9.5 milyar metreküp civarında doğalgaz alıyoruz oradan. Vatandaşı soğukta veya elektriksiz karanlıkta bırakmak gibi bir durum olamayacağına göre kontrat hükümlerine dayalı olarak bu ticaretimiz devam edecek."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir