Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan: ‘Geldiğimiz Yer Artık Meşru Müdafaa Durumudur’

 > 
39PAYLAŞIM

Türkiye'nin kendisine yönelik tehditler konusunda meşru müdafaa durumunu kullanmasına kimsenin engel olamayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geldiğimiz yer artık meşru müdafaa durumudur. Kimse meşru müdafaa durumunu kullanmamızı kısıtlayamaz, engel olamaz. Suriye'de ve terör örgütünün yuvalandığı her yerde operasyon hakkımız vardır. Kendi egemenlik haklarını koruyamayanlarla bunun bir alakası yoktur. Saldırıları gerekirse kaynağında yok ederiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen "UNESCO Gastronomi Kenti: Gaziantep" programında konuştu.

Erdoğan, şehitlerin aileleri başta olmak üzere tüm millete başsağlığı ve sabır dilediğinde bulunarak, terör örgütlerinin ve teröristlerin amacının bu tür eylemlerle can kaybına yol açmanın yanında, hatta onun da ötesinde propagandasını yapmak olduğunu anlattı. 

Hiçbir şey olmamış gibi davranmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, "Acımızı yaşayacak, üzerimize düşenleri hassasiyetle yerine getireceğiz. Terörün gündemimizi kendi istediği gibi belirlemesine, ipotek altına almasına da izin vermeyeceğiz. Biz devletin ilgili tüm yetkilileri olarak bu olayın hemen akabinde yaptığımız toplantılarla meseleyi değerlendirdik, kararlarımızı aldık ve bu kararları adım adım uygulamaya başladık" diye konutu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

'Suriye'de ve terör örgütünün yuvalandığı her yerde operasyon hakkımız vardır'

Şundan emin olunuz, Türkiye kendisine yönelik her tehdide ve saldırıya karşı cevabını katbekat fazlasıyla veriyor, vermeye de devam edecek. Geldiğimiz yer artık meşru müdafaa durumudur. Kimse meşru müdafaa durumunu kullanmamıza engel olamaz. Suriye'de ve terör örgütünün yuvalandığı her yerde operasyon hakkımız vardır. Kendi egemenlik halarını koruyamayanlarla bunun bir alakası yoktur.

'Türkiye gerekli gördüğü yerde her türlü operasyon hakkına sahiptir'

Suriye’de yarım milyona yakın insanın katledilmesi hakkında kılını kıpırdatmayanların Türkiye'nin verdiği tepkiye söz etmeleri umurumuzda değildir. Türkiye, karşı karşıya olduğu tehditlerle mücadele noktasında, Suriye'de ve terör örgütlerinin yuvalandığı her yerde gerekli gördüğü her türlü operasyonu yapma hakkına sahiptir.

Bunların önünde profesör, aydınlık olması hiç önemli değil. Türkiye angajman kurallarını sadece kendine yönelik saldırılar olmaktan çıkarıp PYD ve DAEŞ dahil her türlü teröre karşı kullanmaktan çekinmeyecektir. Türkiye’nin herhangi bir vatandaşının canı dünyada yaşayan herhangi bir yerindeki insandan daha az değerli değildir.

'Gerekirse kaynağında yok ederiz'

Bu ülkeler kendi vatandaşlarına saldırılarda çok şiddetli tepki verirken Türkiye’den sabır ve metanet istemeleri saygısızlıktır. Saldırıları gerekirse kaynağında yok ederiz. Dünya’nın diğer tarafından gelip sözümona DAEŞ ile mücadle edeceğiniz söyleyenler Türkiye’yi sınırlarına hapseder. Nefsi müdafaa durumundayken karşımızda kim çıkarsa çıksın onu terörist kabul ederiz.

'Bunlar aydın görünen karanlıklardır aslında'

Suriye'de yarım milyona yakın insanın katledilmesi karşısında kılını kıpırdatmayanların Türkiye'nin meşru müdafaa hakkını kullanması karşısında tepki göstermelerinin, verilen kayıplardan sonra "açıkçası umurlarında olmadığını" belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bunların önünde profesör olabilir, bunların adında yok aydınlıkmış, maydınlıkmış, bunlar olabilir. Bunlar aydın görünen karanlıklardır aslında. 500 bin insan orada ölürken kılını kıpırdatmayanların ülkemde Ankara'daki garın önünde 100'ü aşkın insanın şehit edildiği bir olayda kılını kıpırdatmayanların, 28 vatandaşımızın burada şehit edilmesine sessiz kalanların kalkıp da bir bildirinin altına imza atmaları, aydın bir insanın, vatansever bir insanın kabullenebileceği bir şey değildir."

'Angajman kurallarını genişletme hakkımızı kullanacağız'

Türkiye'nin angajman kurallarını sadece kendisine yönelik fiili saldırılarla sınırlı olmaktan çıkarıp PYD ve DAEŞ başta olmak üzere her türlü terör tehdidini kapsayacak şekilde genişletme hakkını kullanacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hiçbir vatandaşının canı, dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşayan vatandaşlarının veya insanlarının canlarından daha az değerli değildir. Aynı şekilde Suriye'de, Irak'ta, Filistin'de, Ukrayna'da ve dünyanın çeşitli bölgelerinde katledilen hiçbir mağdurun, mazlumun canı da Batı ülkelerindeki insanların canından kıymetsiz görülemez."

'Türkiye, açık söylüyorum hala dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birileri ısrarla ülkemizi terörle, terör eylemleriyle, güvenlik sorunlarıyla eş tutmaya, böyle bir algının içine yerleştirmeye çalışıyor. Ülkemizde bu tür sorunlar yok mu? Elbette var ama Batı ülkelerindeki metropoller başta olmak üzere dünyanın her yerinde benzeri sorunlar var. Bu konular gündeme geldiğinde diğerlerini görmezden gelip Türkiye'yi odağa yerleştirmek kesinlikle objektif değildir, doğru değildir. Bugün Türkiye, yanı başında yaşanan savaşlara, küresel terör örgütlerinin doğrudan hedefinde olmasına rağmen açık söylüyorum hala dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir" dedi.

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir