Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan'dan AYM’nin Dündar ve Gül Kararına Yorum: 'Bu İşin Bittiği Anlamına Gelmez'

 > 
25PAYLAŞIM

Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e "hak ihlali" kararı vererek Anayasa'yı ihlal ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kusura bakmasınlar, Anayasa’ya bağlılık ile bu işin uzaktan yakından alakası yoktur. Evet ortada bir Anayasa ihlali vardır. Ama Anayasa’yı ihlal eden ben değilim. Bu Anayasa Mahkemesi’nin karar merciinde olanlardır. Bu ihlâli maalesef göz göre göre yapmışlardır" dedi ve bir üst mahkemenin yeni bir süreci başlatabileceğini söyledi: "İşin bittiği anlamına gelmez. Savcı karara itiraz edebilir. İtiraz durumunda, bir üst mahkeme yeni bir süreci başlatabilir. Bize de bu durumda, yargının bu işleyişini izlemek düşer."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya’nın başkenti Abuja’da bulunan Türk büyükelçiliğinde gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

'Yargı süreci bitmedi'

Erdem Gül ve Can Dündar

Öncelikle Anayasa Mahkemesi’nin burada adeta birincil mahkemenin yerine kendisini koyması yanlış olmuştur. Yargı süreci bitti mi, hayır. Siz daha süreç bitmemişken devreye giriyor, durumdan vazife çıkartmak suretiyle böyle bir adım atıyorsunuz.

'Sevdiğim bir arkadaştır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan - Anayasa Mahkemesi Zühtü Arslan

Kaldı ki Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı, daha önceleri ‘Gerekçe açıklanmadan karar açıklanmaz’ tezini savunan bir arkadaşımızdı. Sevdiğim, takdir ettiğim bir arkadaştır. Ama ne yazık ki çelişkilere düşmesi, ülkemiz için hukuk için çok yanlış bir gelişme olmuştur. Gerekçeyi açıklamadan, bitmemiş bir yargı sürecini alelacele bitirme konumuna gelmek, usule aykırı olduğu gibi esasa da aykırıdır. Burada hem usul bakımından hem esas bakımından sıkıntı var. Kendisi tabii şimdi bir savunma içine giriyor ama bunu savunamazsınız. 

AYM Başkanı Arslan'ın 'kararlar herkesi bağlar' sözleri: 'Bireysel başvurularla ilgili olarak böyle bir şeyi öne süremezsiniz'

Kendisi ‘Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar her şeyin üstündedir, herkesi bağlar’ diyor. Anayasa ve yasa değişikliklerinde evet bağlayıcıdır ama bireysel başvurularla ilgili olarak böyle bir şeyi öne süremezsiniz. Yanlış buradan kaynaklanıyor. ‘Gerekçe açıklanmadan karar açıklanmaz’ diyordu hep. İşin bu yönü bir yana, karar herkesi zaten bağlıyorsa, neden birinci mahkemeye tekrar gönderiyorsun?

AYM Başkanı Arslan: ‘Anayasa Mahkemesi'nin Verdiği Kararlar Herkesi ve Her Kurumu Bağlar’ - onedio.com
AYM Başkanı Arslan: ‘Anayasa Mahkemesi'nin Verdiği Kararlar Herkesi ve Her Kurumu Bağlar’ - onedio.com

Bağlayıcı ise gitmemesi lazım. Gittiğine göre, birinci mahkeme kararında diretirse Anayasa Mahkemesi’nin verebileceği hiçbir karar yoktur. Nereye gider bu? Bundan sonra oradaki o kişiler, isterlerse AİHM’ye gidebilirler. AİHM eğer Anayasa Mahkemesi’nin verdiği istikamette bir karar verirse, o da sadece tazminat bakımından bağlayıcıdır. Devlet de o tazminata itirazlarını yapar veya o tazminatı öder.

'MİT'in Türkmenlere yönelik atmış olduğu bir adımı deşifre etme girişimidir'

Kaldı ki sıradan bir olaydan değil, bir casusluk olayından söz ediyoruz. Hafife alınabilecek bir mesele değil. MİT’in Bayır Bucak Türkmenlerine yönelik atmış olduğu bir adımı deşifre etme girişimidir. Buna kalkışmış olanlar, savcısıyla, askeriyle, şu anda cezaevindeler. Hal böyleyken, neymiş, bu konuda alınan tedbir, düşünce ve fikir özgürlüğünü ihlalmiş. Fikir özgürlüğü ihlaliyle ne alakası var? Medya mensubu her istediğini yapma özgürlüğüne sahip midir? Ortada, devletin istihbarat teşkilatının sırlarını ifşa etme; Türkiye’yi DAİŞ’e yardım eden bir terör örgütü gibi göstermeye kalkışma girişimi var. Bunlara yapmaya kalkışanlara getirilen tedbire kalkıp basın özgürlüğü ihlali diyeceksiniz. Bunu anlamak mümkün değildir. Efendim beraat kararı değil, tutuksuz yargılanma süreci. Doğrudur. Kusura bakmayın da, başkalarına uygun görülmeyen bu tür tutuksuz yargılamalar, ülkenin güvenlik sırlarını tehlikeye atanlara karşı uygulanırsa, bunun altından kalkamazsınız.

'Anayasa'ya bağlılığıma ilişkin bazı arkadaşların açıklamaları üzücü'

Bülent Arınç

(Sizin de AYM’ye başvurunuz olmuştu, yanıt alabildiniz mi?)

Hâlâ alamadık. Sosyal medya meselesi, dershane meselesi gibi konularda Anayasa Mahkemesi yine aynı şekilde tutum aldı. Ondan sonra tutup kimse konuşamaz diyorlar. Arkadaşlar, Cumhurbaşkanı cumhurun başıdır, cumhurun başı olarak da cumhurun dertlerini dile getirir. Anayasa’ya bağlılığıma ilişkin bazı arkadaşların yaptığı açıklamalar var ki çok üzücüdür.

Arınç: Ant İçerken 'Ben Bu Anayasayı Tanımıyorum' Demesi Lazımdı - onedio.com
Arınç: Ant İçerken 'Ben Bu Anayasayı Tanımıyorum' Demesi Lazımdı - onedio.com

'Ortada bir Anayasa ihlali vardır ama ihlal eden ben değilim'

Kusura bakmasınlar, Anayasa’ya bağlılık ile bu işin uzaktan yakından alakası yoktur. Evet ortada bir Anayasa ihlali vardır. Ama Anayasa’yı ihlal eden ben değilim. Bu Anayasa Mahkemesi’nin karar merciinde olanlardır. Bu ihlâli maalesef göz göre göre yapmışlardır.  

'İşin bittiği anlamına gelmez'

Birinci mahkeme karara uydu. Ama bu işin bittiği anlamına gelmez. Savcı karara itiraz edebilir. İtiraz durumunda, bir üst mahkeme yeni bir süreci başlatabilir. Bize de bu durumda, yargının bu işleyişini izlemek düşer. Sayın Başkan bir anayasa hukukçusu. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlar, dediğim gibi, Anayasa ve yasa değişiklikleri konusunda tabii ki bağlayıcıdır. Ama bireysel başvurularla alakalı olarak böyle bir şey söylenemez. Bunun duygusallıktan çıkarılması lazım. Dershane olayında da benzer şeyi yaşadık, çok ciddi bir mahalle baskısı sonucunda bir karar alındı. Alınan kararla da gelinen nokta ortada. Şu an dershaneler konusunda verilen karar uygulanıyor mu, uygulanmıyor, vakıa bu.

'Terörle ilintili olanların dokunulmazlıklarının kaldırılması lazım'

(Demirtaş’ın Sur'a yürüyüş çağrısına fazla ilgi olmadı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?) 

Bana gelen bilgiler de o doğrultuda. Ortada ciddi bir kalabalık görülmedi. Ama kendisinin bir merkezden bu işler yönetiliyor havasına girmesi, durumu gösteriyor. Bakın, bir şeyi daha önce de söyledim: Terörle ilintili olanların dokunulmazlıklarının kaldırılması lazım. Çok sayıda fezleke var. Dokunulmazlıkların kaldırılması veya kaldırılmaması parlamentoda neticeye bağlanmalıdır. Parlamentoda bu işe evet diyecek birçok milletvekili olduğuna inanıyorum. Çünkü bu milletin vekili bu millete, devletine ihanet edemez. Kimi, niçin sokağa dökmeye çalışıyor bunlar? Arkalarında PKK var. Hem milletin parasını yiyeceksin hem de ihanet edeceksin. Bu kabul edilemez. Bütçe sonrasında belki süreç hızlanabilir. Bütçe tamamlandıktan sonra bir hafta meclis kapanır. Akabinde de gerekli adımlar atılmalı, süratle bir neticeye varılmalı diye düşünüyorum. 

'Şu anda bir kriz yok mu? Millete, vatana ihanetten, daha büyük bir kriz olabilir mi?'

(Dokunulmazlıklar kalkarsa yeni bir kriz çıkar mı?)

Peki şu anda bir kriz yok mu? Millete, vatana ihanetten, daha büyük bir kriz olabilir mi? Bu konularda hep beraber dimdik durulması lazım, duracağız. Operasyonlar için de kriz olur demişlerdi. Ama tam aksine, operasyonlar başarılı şekilde sürüyor. Hükümetimiz de kentsel dönüşümü A’dan Z’ye en iyi şekilde yapmak suretiyle vatandaşlarımıza en güzel imkanları sunacak. Şehrin dışında olanlar, tekrar taşınacak. Kürt vatandaşlarımız, devletin himayesini, hükümetin himayesini bizzat yaşayacak. Ama onlar yaşatmadı. Belediyeleri, tamamen ihanet şebekelerine teslim ettiler. Rögarların altından nasıl silahlar çıktığını, evlerde nasıl silah depoları oluşturulduğunu hep birlikte gördük.

'Ateşkes diye bir şey yok'

(Suriye’deki ateşkes sürecini takip ediyor musunuz? Rusya’nın sınırlarımızdan silah geçtiği iddiası var.)

 Ateşkes diye bir şey yok ki. Üçte birinde bir ateşkes havası var ama ölümler artarak devam ediyor. Rusya’nın iddiası doğru değil. 

Rusya’nın o tür iddialar ortaya atmak yerine Suriye’ye aktarmış olduğu silahların hesabını vermesi lazım. Büyük ağır silahlar, en modern silahlar Suriye’ye aktarılmış. Tartus limanı güçlendiriliyor. 
Lazkiye’nin kuzeyinde havalimanı kurdular. 50 Rus uçağı konuşlanmış durumda. 4’ü son derece gelişmiş uçaklar. Bunları neyle izah ediyorlar? Esed’ın davetiyle mi? 

Her davete icabet mecburiyeti yok. Demek ki davet edenle benzer düşüncelerle hareket ediyorsunuz. İnsanların öldürülmesi demek ki işinize geliyor! 500 bini aştı öldürülen insanların sayısı.

'Dışarıdan destek gelmiyor'

(Avrupa’daki göç korkusu konusunda Avrupa’nın bu konudaki samimiyetiyle ilgili ciddi soru işaretleri var?)

Bizim harcadığımız 10 milyar euro işin sadece faturalı kısmı. Bir de STK’ların, belediyelerin yaptıkları ayni, nakdi harcamalar var. Dışarıdan destek gelmiyor. BM’den gelen destek 450-460 milyon dolar.. Ahmet Bey, Brüksel’e gitti, 3 milyar euro sözü verdiler; üç ay geçti, herhangi bir yardım yok, halen bekliyoruz.

'İsrail ile olan görüşmeler henüz nihayete ermiş değil'

'Mavi Marmara'

(İsrail’le pürüzler giderildi mi, büyükelçiler ne zaman atanabilir?) 

İsrail ile olan görüşmeler henüz nihayete ermiş değil. Nihayete erdiği an o dediğiniz zaten olur. Özür şartı bitti. Tazminatta da hemen hemen nihayete gelindi. En önemlisi ambargonun kaldırılması. 
FilistinGazze, enerji noktasında çok ciddi bir sıkıntı var. Gazze’de Aşdod Limanı’na bir enerji gemisi yanaştırmak ya da orada bir doğal gaz çevrim santralı yapmak suretiyle enerji ihtiyacını gidermek mümkün olabilir. Ciddi manada su sıkıntısı var. Denizden arıtma kullanılabilir. Hastaneler, okullar meselesi var. Olumlu sinyaller alıyoruz.

'Yeni anayasa konusunda, hepsi çekilse dahi yola devam edilebilir'

Anayasa Komisyonu - Arşiv

(Yeni Anayasa yapım sürecinde gelinen noktayı değerlendirir misiniz?) 

CHP bildiğiniz gibi masadan çekildi. Neymiş, başkanlık sisteminin olduğu bir masada olmazmış. Ol o masada, karşı çık. Kabul etmek zorunda değilsin. Parlamentodan da geçmeyebilir. Ama mesele bu işi tartışmaktır. Bundan bu kadar kaçmanın anlamı nedir? Mesela partilerin kapatılması. Biz anayasa sürecinde kapatılmaması gerektiğini savunduk. Bizim içimizde üç beş arkadaş ne yazık ki bizi sattılar. Diğerleri de Meclis’ten çıkıp gittiler, anamuhalefet de dâhil. 330’u yakalayamayınca o iş pakete girmedi. Hâlâ partilerin kapatılmaması konusu tartışılıyor. En çok sesi çıkan HDP o gün gidenler arasındaydı. Cumhurbaşkanı olarak bugün de diyorum ki parti kapatmaya karşıyım. 

İddiam şu: Tüzel kişi mahkûm edilmez, gerçek kişi mahkûm edilir. Parlamentoda bu konuda bir müzakerenin yürütülmesinde fayda var. Yeni anayasa konusunda, hepsi çekilse dahi yola devam edilebilir. Daha önce yaptığımız bir anayasa çalışması var. İktidar partisi o çalışmayı pekala parlamentoya getirebilir. (Gerekli sayı bulunamazsa?) O zaman halk nezdinde şöyle bir şey oluşur: İktidar partisi gereğini yaptı, ama parlamentodaki diğer üyeler destek olmadı. Halk, ‘Meydanlarda verdikleri sözlere, şu partiler sadık kalmadılar. Bunu gördük’ der.

'Erken seçimden yana olmayan bir insanım'

(Erken seçim tartışmalarına nasıl bakıyorsunuz?) 

Ben erken seçimden yana olmayan bir insanım. Fevkalade durumlar olur, tabii o ayrı bir konu. Millet, anayasa konusunda partilerin ne yaptığını görüyor. Anayasa yapım sürecinden kimlerin kaçtığı da görülecek. Ama dediğim gibi, muhalefet buna yanaşmasa da, iktidar partisi meclise bir anayasa taslağı getirebilir. Çıkar veya çıkmaz. Ama 330’un yakalanması halinde, benim hiç tereddüdüm yok, millet bu işi halleder. (Zamanlama olarak düşünceniz var mı?) Cumhurbaşkanı olarak bu konuda bir şey söylemem doğru olmaz.

'Kulübü cezalandırdığın zaman 20-25 milyon taraftarını da cezalandırıyorsun. Bu iş böyle yürümez'

(Galatasaray'ın Avrupa kupalarından 1 yıl men edilmesi)

Başbakanlığım sırasında Platini, FIFA başkanı olan İnfantino, İstanbul’a gelmişlerdi. Tüzel kişilerin cezalandırılmasının hukuka aykırı olduğunu söylemiştim. Böyle bir hukuk olmaz. Ceza verecekseniz, kulüplerin başkanlarına, suçu işleyen kimlerse onlara ceza verin demiştim.

Galatasaray'a Avrupa Kupalarından 1 Yıl Men - onedio.com
Galatasaray'a Avrupa Kupalarından 1 Yıl Men - onedio.com

Platini “Ama bu böyle gelmiş, bu saatten sonra değişmez” demişti. Galatasaray meselesinde de kulübe ceza verilmesine karşıyım. Ceza, suçu olan yöneticilere verilmeli. Kulübü cezalandırdığın zaman 20-25 milyon taraftarını da cezalandırıyorsun. Bu iş böyle yürümez. Yanlış bir mantık.

Fikret Bila, Milliyet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir