Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yerel Seçim Sonuçlarını Dünya Basını Böyle Gördü

 > -

Yerel Seçim Dünya Basınında

Yerel Seçim Dünya Basınında

THE WALL STREET JOURNAL

Türkiye'deki oylama Erdoğan'ı daha da güçlendirmiş görünüyor. Başbakan'ın partisi havalarda uçuşan suçlamaların arasında, yerel seçimlerden galip olarak çıktı. Türkiye Başbakanı Erdoğan, yolsuzluk ve manipülasyan suçlamalarına rağmen, hükümeti için bir çeşit referandum olarak değerlendirilen kritik yerel seçimlerden zaferle çıktı. ABC NEWS İlk sonuçlara göre Erdoğan'ın partisi 2009 yerel seçim sonuçlarından çok daha yüksek oy aldı. Bu seçimler, Erdoğan'ın kampanya sürecinde bir kader seçimine dönüştürülmüştü ve Erdoğan'ın 12 yılının bir referandumu olarak görülmekteydi. Bu arada sandık önlerindeki uzun kuyruklardan seçime katılma oranının oldukça yüksek olduğu görüldü.

BLOOMBERG

Erdoğan yerel seçimlerde zaferini ilan etti. İktidardaki parti, yolsuzluk skandalları arasında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın arkasındaki desteğin test edilmesi olarak görülen yerel seçimlerden zaferle çıktı.

THE TELEGRAPH

Erdoğan seçimlerde muhalefeti yenilgiye uğrattı. Türkiye Başbakanı'nın başında olduğu AKP, kitlesel protesto gösterileriyle, yolsuzluk skandallarının ve internet yasaklarının damga vurduğu bir sürecin ardından, yerel seçimlerde önemli bir fark elde ederek çıktı. Erdoğan'ın liderliği için referandum olarak görülen yerel seçimler, onlarca kitlesel protesto gösterilerinin, yolsuzluk skandallarının ve ülkeye derin zarar veren güvenlik sızıntılarının ardından yapıldı.

THE GUARDIAN

Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki Ak Partisi, yolsuzluk skandalları ve devletin içine sızmış “Vatan hainleri" diye nitelediği kişileri sorumlu tuttuğu güvenlik sızıntıları arasında kendisi için referanduma dönüşen yerel seçimlerden kesin bir zaferle çıkmış görünüyor. AKP seçimlerden önce önüne hedef olarak 2009'da aldığı yüzde 38.8 oy oranını aşmayı koymuştu. Erdoğan güçlü sonuçlardan sonra Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyabilir. Bazıları seçim sonuçlarının otoriterlik eğilimlerini artırabileceğinden korkuyor. FINANCIAL TIMES Başbakan Erdoğan yerel seçimlerde zafer ilan ederek bunun kendisini yolsuzlukla suçlayanları ve güvenlik sızıntılarına yol açanlara karşı elde edilmiş bir zafer olduğunu iddia etti. Erdoğan, “Verilecek her türlü göreve kendimizi adamaya hazırız" diyerek, Ağustos ayında yapılacak ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabileceğini gösterdi.

FRANCE 24

Türkiye Başbakanı, protestolara ve yolsuzluk skandallarına rağmen, Pazar günü güven testi olarak girdiği yerel seçimlerden galibiyetle çıktı. Seçim sonuçları Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmeye niyetli olan Erdoğan'ın siyasi geleceğini de etkileyecek. Erdoğan parti tüzüğünü değiştirerek başbakanlıkta dördüncü bir dönemi de hedefleyebilir.

El Cezire

İkdidardaki AKP yerel seçimlerden farklı bir galibiyetle çıktı. Güvenlik sızıntılarına ve yolsuzluk suçlamalarına rağmen 12 yıllık AKP hükümetinin elde ettiği bu galibiyet Türkiye Başbakanı için bir güven oylaması olarak görülüyor.

KUNA (KUVEYT HABER AJANSI): Seçimler öncesinde AK Parti'nin bazı yeni belediyelerle kritik belediyelerde ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu bazı belediyelerde oy kaybedebileceği yolundaki tartışmalara karşılık erken sonuçlar AkK Parti'nin zaferle çıktığını gösterdi. Kürtler yeni bir siyasi ve ekonomik dönüşüm umudunda. Rusya'NIN SESİ İlk sonuçlar Türkiye'deki yerel seçimlerden Başbakan Erdoğan'ın AKP'sinin güçlü bir farklı galip çıktığını gösterdi. Buna karşılık AKP için önemli olan Ankara'da oldukça çekişmeli bir yarış yaşandı.

HAARETZ

Erdoğan yerel seçimlerde zaferini ilan etti. Türkiye Başbakanı zafer edasıyla, kendisini yolsuzlukla suçlayanları “hainlikle" suçlayarak “bunun bedelini ödeyeceklerini" söyledi.

XINHUA

Türkiye Başbakanı Erdoğan ve iktidardaki AKP büyük yolsuzluk suçlamalarının ardında girdiği yerel seçimlerde iktidar testinden geçti.

Haberin Tamamı İçin:

Yerel Seçimler Dünya Basınında

Yerel Seçimler Dünya Basınında

Seçim öncesi atmosferin yolsuzluk skandalıyla şekillendiğine dikkat çeken dünya gazeteleri, seçim sonuçlarını da daha çok AKP üzerinden yorumladı. Yorumlarda seçim sonuçlarının Türkiye’deki çalkantıya son noktayı koymayacağı ancak Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçimleri için cesaret kazandığı yönünde.

NEW YORK TİMES: DAHA BELİRSİZ BİR DÖNEME GİRİLİYOR

New York Times gazetesi, seçimlerin iktidar partisine “ses getiren bir zafer" sağladığını yazdı. "Muhtemelen sonuç Erdoğan'ı, iktidardaki süresini, ya bu yıl cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık koyarak da dördüncü defa başbakan olarak yarışarak uzatmayı cesaretlendirecek" diye düşünüyor. Başbakan Erdoğan'ın "agresif" bir seçim kampanyasını yürüttüğünü ve yarışı yolsuzluk iddiaları ve daha genel olarak iktidar süresi için bir referandum olarak gösterdiğini savunan gazete, "Seçim sonucu asla Türkiye'nin son çalkantıya dair son sözü değil, bunun yerine iki önemli seçimle daha karşı karşıya bulunan ülkenin daha da belirsiz bir döneme girdiği gibi görünüyor" tespitinde bulundu.

FİNANCİAL TİMES: DERİN BÖLÜNME

Seçimlerin "seçmenler arasındaki derin bölünmelere vurgu yaptığını" yazan Financial Times ise, son dönemde Türkiye'yi sarsan yolsuzluk iddialarının AKP seçmenleri arasında kaos yaratmaya yönelik olduğuna inanıldığını anlattı. Habere göre, üst düzey bir uluslararası diplomat ise, iktidar partisi, yüzde 45 dolayında oy almış olsa da bu denli kutuplaşmış bir toplum varken buna açık bir zafer denilemeyeceğini savundu.

Financial Times'a konuşan ABD'nin eski Türkiye büyükelçilerinden Ross Wilson "Seçim bir dönüm noktası olabilir ancak belirsizliğe son vereceğini düşünmüyorum. Çünkü gelecekte çok daha önemli seçimler yapılacak” dedi.

BBC: CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE KATILIR

Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın "kişisel bir zafer" ilan ettiğini söyleyen BBC, AKP’nin yolsuzluk gündemine rağmen tabanını koruduğunu ifade etti.

BBC’nin Türkiye muhabiri bu haberi verirken yaptığı yorumda “AKP oyların böyle yüzde 45’ini alırsa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılır” dedi.

İngiliz Financial Times gazetesi de gece yarısına doğru gelen seçim sonuçlarını değerlendirerek, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına hazır olacağını ima ettiğini bildirdi.

The Guardian ise Tayyip Erdoğan’ın balkon konuşmasındaki “Hepsine ders verin. Onlara Osmanlı tokatı atalım” sözlerini yazdı.

D.WELLE SURİYE MESAJINI GÖRDÜ

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle ise, Erdoğan’ın balkon konuşması ve Suriye ile ilgili tehditlerini gördü. Fransız gazetesi Le Figaro ise, "Yoğun otoriterliğe kayma eleştirileri ve ciddi yolsuzluk suçlamalarına rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin öne geçtiğine" dikkat çektiği haberinde "Erdoğan, Pazar günü Türkiye'de yapılan seçimlerde tam zafer ilan etti ve hemen tüm düşmanlarına "bedeli ödetme' sözünü verdi" diye yazıyor.

EL PAİS: OTORİTERLİĞİ MEŞRULAŞTIRDI

İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais, Türkiye'deki seçim sonuçlarını, "Erdoğan, otoriterliğe kaymasını sandıkta meşrulaştırdı" başlıklı haberinde değerlendirirken Erdoğan için “otoriterliğe kaymasını sandıkta meşrulaştırmak istiyor" ifadesini kullandı.

EL HAYAT: ERDOĞAN’IN RAHAT SEÇİMİ

Londra'da Arapça yayınlanan Lübnan merkezli El Hayat gazetesi 'Erdoğan'ın rahat seçim zaferi' başlığını attı. Erdoğan'ın seçimleri kazandığını ilan ettiği balkon konuşmasında muhaliflerine intikam tehdidinde bulunduğunu belirtti.

Yüksekova Haber

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanİngiltereİspanyaLübnanRecep Tayyip ErdoğanRusyaSuriyeYerel Seçim
Görüş Bildir