Dünyanın Alt Ucu Güney Kutbu'nda Yaşasaydınız Hayatınız Nasıl Olurdu Merak Ediyor musunuz?

112PAYLAŞIM

Gezegenin en izole noktası denebilecek Güney Kutbu, yalnızca bir grup araştırmacının dönem dönem yaşayabildiği oldukça ilginç bir yer. Bu kadar yalnızlığın içinde doğanın harikaları, başka hiçbir yerde tecrübe edemeyeceğiniz fenomenler ve çıplak sauna partileri de var! Listverse'den en ilginç bilgileri sizler için derledik.

Kaynak: http://listverse.com/2017/07/15/10-crazy...

Güney Kutbu'nda yaşıyorsanız yılda sadece bir kez gün doğumu ve gün batımı izleyebilirsiniz.

Güney Kutbu'nun Dünya üzerindeki yeri itibariyle, Güneş'e olan açısı eşsizdir. Gün batımına bakarken sanki dünyanın ucunda gibi hissedersiniz.

Gezegenin ekseni hafif yatık olduğu için, Güney Kutbu sadece bir kez güneşin tamamen battığını ve tamamen doğduğunu tecrübe eder.

Güney Kutbu'nda bir saatiniz olmasına ihtiyaç duymazsınız.

Eğer dış mekanda çalışıyorsanız ya da sürekli dışarıda vakit geçiriyorsanız, saati tahmin etmeniz oldukça kolaydır. 

Güneş ışınları haftanın her günü aynı yere aynı şekilde düştüğü için saate bir kez bakarsanız, her gün saati tahmin edebilirsiniz.

Oraya ulaşmak bile başınızı döndürmeye yetebilir!

Güney Kutbu'na vardığınızda, aslında etrafta dolaşmak oldukça kolaydır. Buz oldukça sert ve kristalleşmiş olduğu için yüzeyin kayganlığı hemen hemen ortadan kalkmıştır. Tıpkı Antartika gibi fakat çok daha alçak bir rakımda! 

Güney Kutbu, 3000 metre kalınlığında bir buz yüzeyin üzerinde bulunur ve burada yaşadığınız zaman atmosfere doğru neredeyse 3 km yaklaşmışsınız demektir. Havalimanı yerine küçük, derme çatma bir bina bulunur, ve yanınızdaki çantalarla bir yerden bir yere gitmek oldukça zordur.

Uyku sorunları yaşamak çok doğal.

Vücut yüksek rakıma kolayca alışsa da, atmosferde sadece kutuplarda yaşanan bir durum yüzünden farklı fizyolojik tepkimeler olabilir. Barometrik basınç düştüğü zaman, hava daha kalın daha yoğun bir hale gelir. Merkez kaç kuvvetinin etkisiyle aslında gökyüzü kutup bölgelerinde daha yüksek bir çekimle karşı karşıya kalmaktadır. Yani hissedilen yükseklik ve basınç ölçüm cihazlarından daha fazla olabilir, özellikle de akşam vakitlerinde.

Güney Kutbu'nda kendini 'mahsur kalmış' gibi hissetmek oldukça normal, çünkü aslında bir bakıma mahsur kalmışsınızdır.

Kısa süren yaz sezonunda bilimsel aktivitel yüzünden daha kalabalık olan Güney Kutbu'nda, kış ayları için sadece 50 kişilik bir ekip kalır. 

Yani bu ekip, kış ayları boyunca hatta Şubat ortasında oraya gelecek uçak ziyaretine kadar gezegenin alt ucunda mahsur kalmıştır. Şubatta gelen uçakla gitmezlerse, bir dahaki yolculuk için Ekim ayını beklerler.

Orada hasta olmanız, delirmeniz herhangi bir acil durum alarmı olması bir şeyi değiştirmez çünkü uçak yakıtı donacağı için herhangi bir seyahat yapılması mümkün değildir.

Bilim için bile olsa kendini Güney Kutbu'nda mahsur bırakanlar için oldukça zor zamanlar geçecektir.

Uzun süren gün batımları, neredeyse bir ay süren alacakaranlık ardından kış gelecek ve birkaç aylık bir gece olacaktır. Hem mevsimsel duygulanım bozukluğu hem de 50 kişi ile sürekli aynı ortamda bulunmak bir süre sonra giderek zorlaşan günler gelir...

Sıcaklık -73 derecenin altına düştüğünde gezegenin en enteresan küçük dayanışması kurulur: 300 Kulübü!

Kutuplu bilim insanları ve araştırmacılar araştırma merkezinin saunasında buluşur, dereceyi 93'e getirir... sonrasında ise sadece botlarını giyerek dondurucu soğuğu ve karın içine çıkarlar! Hem de ÇIRILÇIPLAK!

Sauna ve dışarısı arasındaki derece farkı Fahrenheit bakımından 300 olduğu için, buna 300 kulübü denmesinin sebebi de budur!

Güney Kutbu aslında sürekli hareket halindedir.

3km yüksekliğinde bir buz kalıbının üzerinde yer alan Güney Kutbu, altındaki zeminin üzerinde hafifçe kaydığı için günde 2.5 cm kadar yer değiştirir. Yani Güney Kutbu'ndaki her şey ve herkes her yıl 9 metre kadar oynar.

Güney Kutbu'nda tüm dünyanın etrafında koşmak yaklaşık 20 adım alır.

Her yıl 5K'lık bir koşu düzenleyen araştırma merkezi, kutup işaret çubuğunun etrafında düzenleniyor. Böylece tüm araştırmacılar aynı zamanda sağlıklı kalmak için koşuyor.

Teorik olarak yılbaşını Güney Kutbu'nda defalarca kez kutlayabilirsiniz.

Ekvator'da 111 km aralıklı olan boylam çizgileri, Güney Kutbu'na vardığınız zaman neredeyse yanyanadır demek mümkün. Kutupta yaşıyorsanız farklı zaman dilimlerine geçmek için birkaç adım atmanız yeterli! 

Yılbaşı gecesi 24 saat partilemek istiyorsanız Güney Kutbu'na gidebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ffyakuza

Kafa dengi kendiniz gibi birini bulursanız sıkıntı olmaz ama psikolojik olarak kendini oraya hazırlamadan gidemezsiniz. Bence güzel kutupta yaşamak. Bu kadar sıkıntıdan sonra tatil gibi gelir.

savas-demir05

Keşke kaynak ekleseydinşz

pasaeli

üşürdük...

taylan43

Bu bilimsel ve güzel paylaşım için teşekkürler...

emine.ata.73

“30 gün gece” ya da “The Shining” filmi gibi

Görüş Bildir