Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyada İkinci Sırada! Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesinde Bulunan Yerküredeki İkinci En Büyük Meteor Çukuru

435PAYLAŞIM

Yerküre üzerinde düşen meteorlar tarafından açılan yüzlerce çukur var. Bunların bir kısmı tüm detaylarıyla bilinirken bir kısmının sırrı hala çözülemedi. Hatta gerçekten meteor çukuru olup olmadığı bile tartışmalı. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan meteor çukuru da işte bunlardan biri.

Kaynak: 1,2, 3,4

Uzaylılar bir gün Dünya’ya gelecek mi bilmiyoruz ama uzaydan bir şeylerin geldiği kesin: Göktaşı.

Meteor olarak da adlandırılan bu taşların yerküreye düşmesiyle elbette derin çukurlar açılıyor, şaşırtıcı olaylar meydana geliyor.

Bu olaylar arasından en ilgi çekici olanlar için sizi şöyle alalım...

Dünyaya Düşmeleri ve Gizemleriyle Hepimizin İlgisini Çeken 14 İlginç Meteor Olayı - onedio.com
Dünyaya Düşmeleri ve Gizemleriyle Hepimizin İlgisini Çeken 14 İlginç Meteor Olayı - onedio.com

Bunlardan bir tanesi de ülkemizin doğusunda bulunan, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki meteor çukuru.

Düştüğü yıla dair çeşitli iddialar bulunsa da biz TRT'nin açıkladığı 1920 yılını kabul ediyoruz.

Sonuçta devletten iyi bilecek değiliz…

1974 yılında TRT’ye verdiği röportajda o günü anlatan bir amcamız, bir anda büyük bir gürültü duyduklarını ve bunun üzerine olay yerine gittiklerini anlatıyor.

Söylediğine göre karşılarında oldukça büyük bir çukur görmüşler, bir nevi kuyu.

Kuyuya benzetilmesinin nedeni de bilerek ve isteyerek kazılmış gibi dik ve nizami olması. Bir de içerisinde su varmış, bir hafta sonra su gitmiş.

Bizde zaten yeri çok ayrı olan bu meteor çukurunun önemi tüm Dünya için büyük. Çünkü bazı kayıtlara göre yerküredeki en büyük ikinci meteor çukuru.

Doğubayazıt’ın 35 km doğusunda, İran sınırına 2 km uzaklıktaki çukurun genişliği 35 metre. Derinliği ise 60 metre.

Fakat biz 60 metrenin tamamını göremiyoruz, sadece 30 metresi görünüyor. Çünkü taş ve dolan toprak yarısını kapatmış vaziyette.

Olay olduğunda taşı kimsenin görmediğini söylemiştik, şimdi de gören yok. Üstünün hala toprakla kapalı olduğu söyleniyor.

Hatta toprağın daha fazla dolmasını engellemek ve bölgenin daha turistik bir hal almasını sağlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı bir çevre düzenlemesi projesi başlatmış.

2012’de başlayan projenin pek başarılı gittiği söylenemez ne yazık ki…

Ancak taşın görülmemesi gibi konular kafalarda soru işaretleri oluşturmuyor değil. Hatta bu soru işaretlerine kesin yanıtlar bulup bu durumu yalanlayanlar da var.

Örneğin o dönemde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Orhan Deniz, çukurun bir obruk olduğunu iddia etti. Olay tamamen yer altında bir boşluğun oluşması ve bu nedenle toprağın çökmesiydi.

Sağdaki obruk, soldaki de bizim çukur. Buyurun gözlemleyelim... 

Not olarak, haberde tarihin de yanlış olması gözlerden kaçmayıp bu fikir için de soru işaretleri doğuruyor…

“Ha meteor ha değil, ne fark eder yahu…” diyip de geçmeyin. Meteor düşmesinin hayatları nasıl değiştirebileceğini şöyle gösterelim…

Sarıçiçek Köyü'nün Meteor Cirosu 1 Milyon Lirayı Geçti - onedio.com
Sarıçiçek Köyü'nün Meteor Cirosu 1 Milyon Lirayı Geçti - onedio.com

Son olarak bu da durumu meslek edinmiş bir vatandaş. Ekmeğini gerçek anlamda taştan çıkartıyor...

Ekmeğini 'Gök Taşı'ndan Çıkaran Adam: Gök Taşı Satarak Borçlarını Kapatıp, Araba Aldı! - onedio.com
Ekmeğini 'Gök Taşı'ndan Çıkaran Adam: Gök Taşı Satarak Borçlarını Kapatıp, Araba Aldı! - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhammet-ozturk14

Memleketim de her şey var, Doğubeyazıt kendi başına bir il olması lazım. Ağrı dağı, İshak paşa sarayı, Meteor Çukuru, Balıklı göl hepsi o ilçede.

dogan-buruk

Meteor olsa krater şeklinde bir çukur oluşması gerekir. Bu basbaya obruk hatta ilk oluştuğunda içinde su olması da kanıtı.

gunesliler

Bariz Obruk. Haber yapmaya gerek bile yok Meteor iddası ile Yeraltının çukur oluşu belli. Yan hatlara bakarsanız zaten çarpan bir şey dışarı doğru yapacagı etki ile püskürtme şeklinde bir etki yapardı. ve göktaşları düştüğü yerde nadiren kalır. genelde sürüklenirler bir miktar. En iyi ihtimalle Dik düştüğünü varsayalım. O taş orada kalsa bile dediğim şekilde etrafa büyük bir enerji salınımı yapardı. Yanı alt kısmından çkmüş olsa bile genişleme yaparak dışarı doğru da çatı şeklinde değil, kase çukur şeklinde olmalıydı. Resmi daha gördüğüm anda "Obruk lan bu". dedim. Arkadaşlar Obruğun ne olduğunu bilmeyen varsa lütfen yorum yapmadan önce bakıp da gelsin. zaman kaybetmeyelim . Saygılar.

Görüş Bildir