Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyaya Düşmeleri ve Gizemleriyle Hepimizin İlgisini Çeken 14 İlginç Meteor Olayı

222PAYLAŞIM

Dünya dışından olan dostlarımızla sürekli iletişime geçmeye çalıştığımız aşikardır. Hatta dünya dışından olan olaylarda bile onların bizimle iletişim kurma çabası olduğunu da hepimiz düşünüyoruz. Olan pek çok olayı da onlara bağlıyoruz.

Peki ya göktaşları?

Yolunu ve yörüngesini, çarpışmalar ve patlamalarla kaybetmiş gizemli göktaşlarının dünyamıza ziyaretlerinden bahsettiğimiz bu olayları Thechive'den sizler için derledik.

Kaynak: http://thechive.com/2018/01/04/strangest...

1. "Halen daha sıcak olan metal tank dünya dışından misafirlerimize mi ait?" diye düşündürmüyor değil.

2011 yılında Colorado/Wyoming sınırında yürüyüş yapan bir adam bir kraterde duran garip bir metal tank karşısında şaşkınlıkla tökezledi. Daha fazla yaklaşıp inceledikten sonra bu metal tankın halen daha sıcak olduğunu fark etti. 

Uzaydan gelen misafirlerimiz olduğunu düşündürse de bu durum, NASA'nın araştırmalarından sonra bu tankın bir ay önce piyasaya sürülen Rus Zenit-3 roketine ait bir parça olduğu ortaya çıktı.

2. İneği hızlıca pişirebilen meteor.

1972 yılının bir Ekim gecesinde, Venezüella, Trıijilo'da bulunan çiftçiler gürültülü bir sesle uyandılar. Ertesi gün, ineğin yanına düşmüş olan büyük sıcak bir kaya fark ettiler ve inek sıcak kayadan dolayı resmen pişmişti. 

Daha sonra yapılan araştırmalar, aslında onun "Valeria" isimli bir gök taşı olduğunu ortaya çıkardı. Ve inekle beraber kaydedilen tek meteorit olma özelliğini de koruyor.

3. Hiroşima'ya atılan atom bombasından 1000 kat daha güçlü bir ses duydunuz mu?

30 Haziran 1908 yılında Doğu Sibirya'da akıllara durgunluk veren bir olay gerçekleşti. Yaklaşık 3,218 kilometrelik bir ormanı dümdüz edecek seviyede bir patlama oldu. Bu patlamanın sebebini araştırmak için pek çok çalışma gerçekleştirildi fakat herhangi bir krater ya da göktaşı bulunamadı. 

Araştırmaların sonunda, dünyanın yaklaşık 918 bin kilometre üzerinde dağılmış bir meteroidin hava patlamasının neden olduğu söylendi.

4. Roket duşu almak isteyenler var mı?

2000 yılında, Corpus Christi, Teksas'ta yürüyüş yaptığı sırada, kıyıda yıkanmış şekilde duran bir çift metal parçası buldu. 

Christi, farklı bir yol izlemek istedi ve bu metalin israf edilmesini istemedi. Yanına alarak sıcak bir küvet yapmayı planladı. Fakat işler istediği gibi gitmedi ve hükümet, Arianne 5 roketinin parçalarını geri istedi.

5. Meteroidler havalıdır ama daha havalısı nedir biliyor musunuz? Elmas Meteroid!

1969 yılında Meksika'ya bir gök taşı düştü ve bu meteroid büyük bir insan akımına neden oldu. Tamam da neden? 

Güneş sistemimizden daha da yaşlı olan elementlerin olduğu gök taşında ayrıca düz ve küçük elmaslar da bulunuyordu.

6. Dünyanın en büyük göktaşının ağırlığı 60 tondan fazla desek?

60 tondan daha fazla ağırlığı olan Hoba göktaşı bilinen en büyük gök taşı olarak kayıtlara geçmiştir. 

80,000 yıl önce Nambiya'ya düşen kaya, 1920 yılında çiftçilik yapan bir adam tarafından keşfedildi. Metalik ipucunun peşinden gitti ve şu anda da Hoba gök taşı, ulusal anıt olarak sergilenmektedir.

7. Antartika'da ortaya çıkan ve gizemini koruyan meteroid.

1984 yılında Antartika'nın çorak bir bölgesinde dünya dışına ait olduğu düşünülen bir keşif yapıldı. ALH84001 adı verilen gök taşı, uzay kayaya gömülmüş mikro organizmalar olarak ortaya çıktı ve bu durum karışıklığa yol açtı. 

Bu onaylanmamış olmasına rağmen, ilginç olan şey, gök taşı kökeni. Marslı bir yanardağdan 15 milyon yıl önce gök taşı saldırısından dolayı ortaya çıktığı ve 13,000 yıl önce hızlı bir şekilde Antartika'nın kalın buzuluna çarptı, olarak nitelendirilmiştir.

8. Hayatın nasıl başladığının izlerini belki de bulmuşuzdur.

1969 yılında, Avustrayla Outback'i yanan bir ateş topu buldu. Gök taşı çok net bir şekilde görünmezken, organik bileşenlerin izlerine rastlandı. 

Örnekler hala inceleniyor ve işin garip tarafı ise hayatın nasıl ortaya çıktığına dair izler taşıdığı düşünülüyor.

9. Üç metal kürenin gizemi...

2015 yılında Kuzey Vietnam'daki yere üç metal küre düştü. İncelemeler devam ettiğinde, bir roketten sıkıştırılmış hava tankları oldukları ve Rus yapımı olduğu anlaşıldı. 

Aslında Rus roketinden mi yoksa başka ülkeye satılan roketlerden mi olduğu net olarak kanıtlanmadı, desek yanlış olmaz.

10. Kaju ağacını parçalayan roket.

Valdir José Mendes, 2016 yılında Brezilya'da kendi işiyle uğraşırken, uzaydan gelen bir füze, bir kaju ağacını parçalayarak düştü. Neyse ki kimse yaralanmadı. 

Araştırmalar devam ettikten sonra ortaya çıkan sonuçlarda ise,  uzay mekiği üzerinde kullanılan bir Kompozit Aşırı Basınçlı Gemi (duh) olduğu ortaya çıktı.

11. "Kafamıza göktaşı da düşmedi" demeyiz!

1954 yılında, 31 yaşındaki Ann Hodges, büyük bir gürültü ve acıyla uyandı. Bir greyfurt büyüklüğündeki gök taşı tavanından düşmüştü ve düşerken Hodges'in sol yanını da sıyırıp ciddi bir şekilde yakmıştı.

12. Omuzların üstünden geçen ince çizgi.

1997 yılında Oklohoma'da yürüyüş yapan bir kadın, gökyüzüne baktığında tam karşısında hafif bir çizgi olduğunu fark etti. Biraz duraksadıktan sonra yürüyüşüne devam etti. 

Omzunun üzerinden bu çizginin geçtiğini hissetmeye başladı. Bir yıl önce başlatılan Delta II roketiydi bu çizgi ve kadın enkazdan ezilmekten kurtulup geri döndü.

13. Yakın tarihte uzaklarda neler oldu?

1492'de, Kolomb Kızılderililerle birlikteyken, Fransız Ensisheim kasabası yakınlarında devasa bir gök taşı çöktü.

İnsanlar bunun bir gök taşı olduğunu bilmeden yukarıdan gelen bir işaret olduğuna inandılar ve bu kayayı bağladılar.

14. Sovyet üssüne düşen gizemli göktaşı.

30 Aralık 1980'de bir göktaşı düştü ve Yemen'de bir Sovyet askeri üssüne çarptı. Bu alanı özel kılan şey, florenskidite de dahil olmak üzere doğada bulunmayan mineralleri içermesidir. 

Bilim adamları, kayanın Marslı Ay Phobos'undan kaynaklandığını tahmin etmişlerdir, ancak kökeni bilinmemektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vlknsn

başlık: 14 ilginç meteor olayı. içerik: sonunda roket parçası çıktı. çeviriye söz bulamadım.

Gizli Kullanıcı

"sıcak bir küvet" of of of... "Hot tub" kelimesini mükemmel bir şekilde çevirmişsiniz. Jakuzi gibi bir şey oluyor hot tub. "Bir yıl önce başlatılan Delta II roketi" de ayrı bir mükemmel. Büyük ihtimalle "Launched" yazıyordu ve bunu "Başlatılan" diye aldınız ama "Ateşlenen" olması gerekiyordu. Çeviri hatalarını düzeltiniz lütfen.

lunanegra

yine berbat bir çeviri

Görüş Bildir