Dışişleri'nde Telefon Yasağı

 > 
26PAYLAŞIM

Dışişleri'nde Telefon Yasağı

Dışişleri'nde Telefon Yasağı

Dışişleri Bakanlığı bu hafta başından itibaren yeni bir dinleme olayının yaşanmaması için önlemlerini artırdı. Ziyaretçiler bundan böyle telefonlarını görevlilere teslim ettikten sonra bakanlığı ziyaret edebilecek.

Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun makam odasındaki gizli toplantının dinlenmesinin ortaya çıkmasının ardından dinlemelere karşı yeni önlemler almaya başladı. Ziyaretçilerin bakanlığa cep telefonu ile girişleri yasaklanırken, gizlilik dereceli toplantıların yapıldığı salon ve bölümlere de personelin cep telefonu ile girişine izin verilmiyor.

Dışişleri Bakanlığı, bu hafta başından itibaren yeni bir dinleme olayının yaşanmaması için önlemlerini artırdı.

Suriye’deki Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi’ne Irak Şam İslam Devleti örgütünün saldırı tehdidinin oluşması üzerine, Dışişleri Bakanlığı’nda kriz masası oluşturulmuştu. Kriz masası toplantısından önce Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler makam odasında bir araya geldi. Devletin dört önemli ismi, gizlilik derecesi yüksek olan bu toplantıda, IŞİD saldırısı ve Suriye topraklarında yapılabilecek bir operasyon konusunda birçok boyutuyla ele aldı. Bu toplantının ses kayıtları, seçim öncesinde internet üzerinden yayıldı. Böylece Davutoğlu’nun odası ve gizlilik derecesi yüksek bir toplantının dinlendiği ortaya çıktı.

Kademeli uygulama

Dinleme olayının şok etkisi yarattığı Dışişleri Bakanlığı’nda, dinlemeye yönelik MİT’ten gelen uzmanlarla birlikte inceleme yapıldı. Dışişleri Bakanlığı, yeni bir dinleme olayının yaşanmaması için önlem almaya yöneldi.

Önce mevcut durum ele alınarak, dinleme konusunda zaaf oluşturabilecek konular ele alındı. Dinleme konusunda, bir güvenlik tedbiri şablonunun oluşturulduğu ve tedbirlerin kademeli olarak uygulanmaya başlandığı belirtildi.

İlk etapta, ziyaretçilerin bakanlığa cep telefonu ile girişlerine yasak getirildi. Buna göre, ziyaretçiler telefonlarını kapılardaki noktalarda kapatarak görevlilere teslim ediyor.

Aynı uygulama yıllardır Cumhurbaşkanlığı’nda yapılıyordu. Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin içine ziyaretçilerin cep telefonu ile girişlerine izin verilmiyor. Kapıda alınan telefonlar, çıkışta geri veriliyor.

‘Sabıkalı vekil var’

TBMM İdare Amiri ve Ak Parti Çorum Milletvekili , sabıka kaydı olan kişilerin Meclis’e girmesini engellemek gibi bir görevlerinin bulunmadığını belirterek, “Hukuken de buna imkân yok. Eğer öyle olsa, Meclis’te sabıka kaydı olan bir çok sayın milletvekili var” dedi.

Ofislere de yasak yolda

Dışişleri Bakanlığı’nda alınan tedbirler çerçevesinde gizlilik dereceli toplantıların yapıldığı salon ve bölümlere bütün personelin cep telefonu ile girişlerine yasak getirildi. Bu yolla bakanlığın belirli bölümlerinde, cep telefonu kısıtlamasına geçildi. Böylece cep telefonu üzerinden ortam dinlenmesinin önüne geçilmesi amaçlandı. Zaman içinde ofislere de cep yasağı getirilmesi üzerinde de durulduğu kaydedildi. Bu aşamada, gizlilik dereceli toplantılar dışında personele yönelik cep telefonu yasağı olmadığı dile getirildi. Elektronik dinlemeyi engellemeye yönelik güvenlik amacıyla gizli tutulan bir dizi önlemin daha alındığı ifade edildi.

İNGİLİZ FINANCIAL TIMES: ‘Yasak ekonomisi’ Türkiye’yi etkiledi

İngiltere’nin önemli gazetelerinden Financial Times, Türkiye’deki ekonominin Twitter ve Youtube’a getirilen yasaklar yüzünden olumsuz etkilendiğini öne sürdü. Gazete, Türk ekonomisinin büyüme hızının yavaşladığına değinerek uzmanların önümüzdeki dönemlerde bu ivmenin gittikçe düşmesinden endişe ettiğini dile getirdi. Ülke siyasetinin asıl tehlikeyi oluşturduğunu aktaran gazete, 17 Aralık ile yerel seçimler arasında YouTube ve Twitter’ın kapatıldığını vurguladı. Tasarruf oranının düşük olması, yabancı yatırımcıya bağımlılık ve bütçe açığının büyümesi gibi sorunlara değindi.

Gazete, Boston Danışma Şirketi’nin raporu ile beraber internetin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisinin yüksek olduğunun anlaşıldığını aktardı. Rapora göre internetin Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na (GYSH) yüzde 1.7’lik bir etkisi bulunuyor. 2017’e kadar bu etkinin yılda ortalama yüzde 19 artmasının beklenmesi, internetin Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörü olacağını gösteriyor. Ancak hükümetin sosyal medya şirketlerini hedef almasının ve Başbakan Erdoğan’ın Twitter’ı suçlayan sözlerinin tam tersi bir tablo çizdiği dile getirildi.Gazetenin görüş aldığı elektronik çip üreticisi Intel Capital’in Türkiye’deki ofisini açan Barış Aksoy’a göre sosyal medya yasakları şirketleri direkt etkiliyor. Aksoy, yeni bir sitenin yüzde 20 ila 40 kadar kullanıcısını sosyal medya üzerinden çektiğini aktardı. Silikon Vadisi geçmişi de bulunan Aksoy, hükümetin teknoloji sektörünü cezalandıran politikalarının ekonomiyi etkilediğini belirtti.

Aydın Hasan / ANKARA | Milliyet

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir