Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cinsiyetsiz Meme Ucu Fotoğraflarıyla Instagram'ın Sansür Politikasına Karşı Çıkan Hesap!

-

Bir meme ucunun yakın çekim fotoğrafına bakarak bir kadına mı yoksa bir erkeğe mi ait olduğunu söyleyebilir misiniz?

Instagram da söyleyemiyor...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/danielacadena/t...

Instagram'ın kadın çıplaklığıyla ilgili kuralları yüzünden eleştirilerin hedefi olduğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur...

Daha önce "Lui" dergisinin kapağında yer alan üstsüz fotoğrafını paylaşan Rihanna'nın hesabı geçici olarak kapatıldı.

Ayrıca Chelsea Handler, Scout Willis ve Miley Cyrus'ın fotoğrafları da kaldırılmıştı.

Instagram'ın ilkelerine göre söz konusu kadınlar olduğunda mastektomi operasyonu geçirmiş memeleri, tablo ve heykelleri ya da emziren annelerin fotoğraflarını paylaşabiliyorsunuz.

@genderless_nipples adlı Instagram hesabının bir hayli yakından çekilmiş meme ucu fotoğraflarını paylaşmasının sebebi de Instagram'ın bu cinsiyetçi ilkeleri.

Evelyne Wyss, Morgan-Lee Wagner ve Marco Russo tarafından kurulan bu bir hayli başarılı hesabın şimdiden 50 bini aşkın takipçisi var. Bu arada "genderless nipples" cinsiyetsiz meme uçları anlamına geliyor.

Bu üç kurucu isim Instagram'ın söz konusu sansür olduğunda ortaya çıkan hatalı hükümlerine dikkat çekmek için yola çıkmışlar.

Kuruculardan biri olan Evelyne Wyss şöyle diyor:

"Kurallara uymaya karşı değiliz ancak kurallar tüm cinsiyetlere eşit ölçüde uygulanmalı. Yakın çekim bir fotoğraf yükledikten sonra Instagram'ın aradaki farkı anlaması mümkün mü? Yönetmeliklerinin günümüz toplumunda işlemeyeceğini onlara göstermek istiyoruz."

Günde yaklaşık 90 kişiyle etkileşime geçtiklerini söylüyorlar, anlayacağınız meme uçlarına özgürlük hareketinin destekçisi bir hayli fazla.

Yukarıdaki görsel de kendi meme ucunu cinsiyet belli etmeyecek şekilde göndermek isteyenler için detaylı anlatım içeriyor.

Başlattıkları hareketle insanların cinsellik algısını sorgulatmak isteyen üç kurucu, bu projenin önemini fark edenlerden bugüne kadar bir hayli olumlu dönüş almış.

İnsanların Instagram'a meydan okuyan bu hesabın fotoğraflarının altında tartışıyor olması da aslında fitili ateşleyen bu üçlünün tam da istediği şey. Çünkü bakış açılarının ancak bu şekilde sorgulanabileceğini düşünüyorlar.

Peki Instagram bu sırada ne yapıyor derseniz... Erkek ve kadın meme uçlarını ayırt edemedikleri kesin çünkü geçtiğimiz günlerde Genderless Nipples profilinden bir erkeğe ait meme ucunun fotoğrafı kaldırıldı.

"Yakın zamanda erkek meme uçlarımızdan biri kaldırıldı fakat daha erkek ve kadın meme uçları arasındaki farkı anlayamıyorlar. Madem bu kadar çok benziyor neden kadınların meme uçlarını yasaklamaya zahmet ediyorlar ki? Aslında böylelikle bizim ana fikrimizin doğru olduğunu ispatladılar."

Bakalım Instagram bu durumu nasıl açıklığa kavuşturacak...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan96

Çok doğru kabede yarı çıplak adamlar kutsal giysiymiş gördükleri ihramla dolaşıyorlar kadınlar o sıcağın altında bir üzerlerine aldıkları yorganla gezmedikleri kalıyor.

enk-capital

Mememizin ucunu da gösterdik. Artık dünya çok daha güzel bi yer.

elif-hanim-diyeceksiniz

aynı şekilde düşünmüyorum ama çok güldümdahdfyqehjfgweysjkgfysudhgrfyudsfıwekusgfyuej

Gizli Kullanıcı

#freethenipple

matrcomes

Radikal ve yerinde bir hareket.

bcb54

Gereksiz ötesi . hele şu twitter intagramda ki olay. millet porno yayın yapıyor binlerce takipçi kasıyor. kimileri bir meme attı diye hesap engelleniyor. sistem gereksiz..

Görüş Bildir