Görüş Bildir

Bu Yaz Çiftçi İçin Zor Geçecek

Anasayfa > Cafe

Bu Yaz Çiftçi İçin Zor Geçecek

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya'da, buğday, arpa ve yulaf gibi tahıl ürünlerinin yetiştiği kışlık tahıl üretim alanlarının yüzde 80'inde kuraklık yaşandığı belirtildi.

Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bayram Sade, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya'da tahıl yetiştirme sezonu başlangıcı olan eylül ayından aralık ayı sonuna kadar düşen yağışların, bu yetiştirme sezonunda diğer yıllara göre normalin yüzde 47 altında gerçekleştiğini söyledi.

Meteorolojik kuraklığın yanında tarımsal kuraklığın da yaşandığını, bu yılki yağış azlığının kuraklığın aynı şiddette devam ettiğinin göstergesi olduğunu belirten Sade, tarımsal kuraklığın tahıl üretimine etkisinin çok daha önemli görüldüğünü ifade etti. 'Konya'da meteorolojik ölçüm yapılan istasyonlarda yağış miktarı ve dağılımına göre, buğday, yulaf ve çavdar gibi tahılların çimlenme ve çıkış durumu dikkate alındığında, bu alanların yüzde 80'lik bölümünde tarımsal kuraklıktan söz etmek mümkündür' diyen Sade, şunları kaydetti:

İLK GELİŞME SAĞLANDI

'Kışlık tahıl ekim alanlarının yüzde 55-60'ının çimlenmeme ve yetersiz çıkış sorunuyla karşı karşıya olduğu, şu ana kadarki iklim koşulları sebebiyle de bu sorunun yaşanmaya devam ettiği anlaşılmaktadır. Bundan sonra kuraklık yaşanmasa bile yüzde 20 oranında verim düşüşünün kaçınılmaz olduğunu söylemek mümkündür. Bunun, kışlık tahıl ürünleri olan buğday, çavdar, yulaf ve tritikale üretimine şimdilik yüzde 10'luk bir düşüş şeklinde yansıdığı öngörülmektedir. Bu alanlarda çimlenme ve çıkışın gecikmesine bağlı olarak olum dönemlerinin, özellikle sarı olum döneminin daha sıcak ve kurak aylara denk geleceği beklentisiyle daha kısa sürede tamamlanacağı, bunun da tane protein oranını artırmasına bağlı olarak kaliteyi de artıracağı beklenmektedir. Beyşehir, Akşehir ve Seydişehir'de ise çimlenme ve ilk gelişmeyi sağlayacak kadar yağışın düştüğü, kışlık tahılların kış öncesi 5-6 yapraklı rozet formuna, yani istenen gelişime ulaştığı görülmektedir.'

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?