Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Fotoğraflar ABD'de Azınlıkların Uğradığı Ayrımcılığı Tüm Yalınlığıyla Ortaya Koyuyor

-

ABD'de kölelik kaldırıldığında tahayyül edilen özgür ortam, sivil haklar hareketine değin bir hayal olmayı sürdürdü. Siyahlar artık köle değillerdi ama inanılmaz örgütlü bir ayrımcılığa maruz kaldılar. Bu fotoğraflar da onları belgeleyen cinsten, yalın bir ayrımcılığın seviyesini gözler önüne seriyor.

50'lerden bir fotoğraf, siyahlarla beyazların aynı iş kollarında çalıştırılmadığı görülüyor.

1940'da çekilmiş bir fotoğraf. Bir restoranın iki ayrı girişi olduğu görülüyor.

O dönemde white, beyazları; coloured, beyaz olmayanları (siyah, sarı, kızıl vs.) nitelemek için kullanılan sözcüklerdi. Bu restoranda da siyahlara ve beyazlara ayrılmış iki kapı mevcut.

İkinci Dünya Savaşı esnasında siyah bir polisin motosiklet üzerinde verdiği poz.

Tabelada "Askeri inzibat, renkli" ibaresi görülüyor.

"Üçüncü sınıf - Yerli kadınlar" şeklinde sınıflandırılmış tren vagonu.

Yalnızca beyazların kullanabildiği otobüs durağı.

Beyaz olmayanlara ayrılmış otobüs durağı.

Savaş yılları... "Hitler'in aşk hayatı ortaya çıktı" yazılı gazete küpürü dikkat çekiyor. Magazin hiçbir zaman ara vermemiş.

Bir bar. "Yerlilere bira satışı yok" adlı bir uyarı levhası dikkat çekiyor.

Ayrılmış bir hastane gözetim odası.

Yalnızca beyaz olmayanlara satış yapan giyim kuşam mağazası.

Beyaz olmayanlar için tiyatro salonu.

Beyaz olmayanlar için otel odaları.

Trafiğe bile sirayet eden ayrımcılık...

Taksi şöförleri çoğunlukla, beyazlara hizmet vermeyi tercih ediyordu.

Sinemadaki siyahlara ayrılmış giriş kapısı.

Ayrımcılık konusunda bir yüzyılda önemli bir yol kat edildi. Yine de halen yapılacak çok iş var.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vlknsn

tiyatro, elbiseci ve otel odası resimleri siyahi yanlılar küçük düşürücü ayrımcı değiller.

bitengri7

Ya nefret ediyorum boka bok diyemeyenlerden, gerile gerile BOOOK diye bağıramayanlardan. Lan adamlar aşağılanmış, sistematik olarak katledilmiş, köle olmuşlar köle köle. Beyazların olduğu otobüste yer vermek zorundalardı, beyazlar su içtiği çeşmeden su içemiyorlardı, lan bende laf konuşuyorum suyu otobüsü siktir et adamlar kafeslerde sergileniyordu hayvan gibi. Hala gelmiş diyorki imi bizdi bile yiptik tirkiyidi irkçilik vir LAN SİKİK BOKA BOK DİYEMİYORSUN KIVRANIYORSUN BİZDEDE ŞU ŞU OLDU DİYE. Türkiyede kürt terör örgütlerinden 30.000 insan ölmüş ama istihbarat başkanı Kürt olabiliyor, başbabakan olabiliyor. Meclise girebiliyor. Gelip örnek vercek bu şu olmuş diye, bak bi hastalıklı insanın işlediği suç ayrı, tüm bir ülkenin sistematik suç işlemsi ayrı. 1 adamı gösterip bu ülkenin insanları ırkçı dersen sen ırkçılık yapmış olursun. Bak işte bu adamların hiç şansı yok, siyahsın ve bitti bu kadar siyahsan aşağılıkTIN. Muhammed ali Londrada bi hayranla konuşurken sarılıyor adam, Ali ağlıyor bi beyaz bana sarıldı diye. He işte o adam türk. siyahların yaşama hakkı yokken bu vatan ilk siyahi savaş pilotunu verdi dünyaya...

bazinga61

Yalnızca beyazların kullanabildiği otobüs durağında siyahi var.

missbibliophile

Geçen üni'deki bir hoca'ile konuşuyorduk. Konu benim Amerika'nin güney eyaletlerine olan merakima geldi ve orayi çok merak ettiğime ve bir gün görmek istediğime geldi. Biraz anlatti ordaki hayati. 60li'lardan bugüne fazla bir şey değişmemiş: irkcilik, yabancilara karşi düşmanlik, yobazlik, etc. ne ararsan varmiş. Sonra dikkatli olup asla bir çok yere yalniz gitmememi tavsiye etti. 😶

arsen-lupen2

Bence dünyada ırkçılık olmayan yer yok denecek kadar azdır. Ama bu Abd nin yaptığı ırkçılık değil bildiğin işkence.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriSavaşTercihTiyatroaşkkadınlar
Görüş Bildir