Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanlarının Yüzyıllardır Çözemediği, İnsanlığın Kaderini Etkileyecek En Büyük Gizem: 137 Sayısı

826PAYLAŞIM

Acaba yaşadığımız evrenin insanlık tarafından çözülmeyi bekleyen sırları bazı gizemli sayılarda mı gizli?

Meşhur fizikçi Richard Feynman'a göre bu sorunun yanıtı kocaman bir evet.

Feynman böyle onlarca sayı olup olmadığından bahsetmiyor ama neredeyse tüm fizikçilerin kafasını kurcalayan, onları endişelendiren bir sayı olduğundan bahsediyor. Bir doğa bilimciden kolay kolay duymayacağımız bir kelimeyle anlatıyor bu durumu, 'mucizevi' sayının çözülemeyen gizemi hayli kafa karıştırıcı.

Bu sayı, ince ayar sabiti olarak adlandırılan birimin paydasında yer alan 137. Peki neden mucizevi?

Önce bu formüle bir açıklık getirelim. Ortaya çıkan 1/137 sabitinin işlevi hayli ilginç. Örneklerle anlatalım, evrene dair herhangi bir maddenin boyutlarındaki değişimi ölçmeye çalışıyorsunuz ve elinizde de yine bu evrenin bir parçası olan 'ölçü' aygıtı var. Ölçmeye çalıştığınız maddedeki değişimi ölçmek aslında imkansız, çünkü ölçü aygıtınızda da bir değişiklik yaşanmış olabilir. Çünkü hiçbir şeyin boyutu ve yapısı sabit değil!

İşte, bazı ölçülerin zamanla değişip değişmediğini ölçmek için bu oran kullanılıyor. Bir birimi de yok.

Bunun yanında yukarıdaki formülizasyonda dikkatinizi çekmiştir, Yunan alfabesinden α ile gösteriliyor bu oran, α ise doğadaki üç temel sabiti temsil ediyor: Işık hızı, bir elektron tarafından taşınan elektrik birimi ve Planck sabiti.

1/137 oranı görelilik, elektromanyetizma ve kuantum fiziğinin kesişim noktasında...

Fizikçi ve astrobiyolog Paul Davies, sadece bu kesişimlerin bile ortadaki gizemi anlamak için yeterli olacağını söylüyor ama her şey bununla bitmiyor.

Nottingham Üniversitesi'nden Laurence Eaves durumun sadece bizlerle ilgili olmadığını anlatıyor.

Kulağa ütopik gelecek bir iddiası var, ona göre 137 sayısı uzayda bizden haberdar olan diğer yaşam formlarının da radarında ve şayet onlar bu sayının gizemini bizden önce çözecek olurlarsa bu gezegenimize hükmedecekleri anlamına geliyor.

Hatta insanlardan daha ileri seviyede bilimsel veriye sahiplerse bu sayıdan haberdar olmamaları bile imkansız!

Tüm bu gizemli açıklamaların yanında neden tüm denklemlerin sonunda 137 sayısına ulaşıldığına dair soru işareti halen akıllarda.

Yani doğa neden bu sayıda böylesine ısrarcı?

Fizikte 1800'lü yıllardan bu yana yapılan onlarca hesaplama sürekli 137 ile çözüme ulaşıyor ve tekrarlanan denemelerle hata payı yok denecek kadar az. Bazı araştırmalara göre bu sayının ve sabitin biz keşfetmeden çok önce, tam 6 milyon yıllık bir geçmişi var.

137'nin gizemi doğa bilimlerinin dışına da taşıyor tabii...

Varoluşu açıklamak için ortaya çıkan Kabbalah öğretisinde tıpkı ebcet hesabında olduğu gibi sayılara bir anlam tanımlanarak oluşturulan Gematria hesabında 137'nin özel bir anlamı var.

Bilimsel teorilerden buraya nasıl geldik diyorsunuz, haklısınız. Farklı düşünce sistemlerinde de bu sayıya yer verildiğinden bahsediyoruz.

Her şeyin bir abartı olduğunu düşünmeyin, Nobel Ödüllü Wolfgang Pauli işin ciddiyetini eğlenceli bir biçimde şöyle anlatıyor:

"Öldüğümde Şeytan'ın soracağı ilk soru muhtemelen şu olacak: İnce ayar sabiti ne anlama geliyor?" 

Fiziğe dair hiçbir sayıyla bağlantısı olmayan ve Pİ sayısının da katı olmayan 137... Doğaya ve evrene dair birçok bilinmezi aydınlatacağı söylenen bu sabitin gizemini sizce çözebilecek miyiz?

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilgiman

137 Sayısı gerçekten çok ilginç bir sayı hatta bununla ilgili bir video yapmıştım:

andrey-wisniewski

Bu nasıl anlatım tarzı? Ne anlattınız da biz 137 sayısının çok ilginç olduğuna inandık? Anlamadığımız şeyleri anlatmaya çalışmayın komik oluyorsunuz.

feyk

ince ayar sabiti fine structure constant basitce elektromagnetik kuvvetin gucunu ifade eder. bu sabitin farkli olmasi demek bildigimiz anlamda evrenin var olmamasi demek. kimyasal reaksiyonlarin tamamen farkli islemesine hatta yildizlarin atomun ve maddenin hic varolmamasina neden olabilir. aslinda ince ayar sabiti bugunki evreni sekillendiren 26 sabit sayisinin ifadelerinden biridir. fizik kanunlarinda gecen hic bir matematik ve mantiki aciklamasi olmayan sadece olcum sonucunda elde edilmis tamamen rastgele gozuken 26sabit sayi. bunlari biraz degistirdiginizde evren icine cokebilir yada tamamen dagilip radyasyon denizine donusebilir, hatta uzay-zaman hic var olmayabilir. ince ayar sabitinin one cikmasinin nedeni insanlar tarafindan belirlenmis bir birime bagli olmamasi, birimsiz olmasidir. bu yuzden felsefi derinligi olan buyuk sorulari arastirmak icin kullanilir, evreni evren yapan bu sabitler nereden geliyorlar, gercekden sabitler mi, yoksa zamanla ve mekanla degisiyorlar mi?

feyk

isin felsefi derinligi ise neden bu sabit sayilar. goruste tamamen rastgele rakamlar ama degerlerinde ufak bir degisiklik tamamen farkli bir evrene neden oluyor ve bizim varligimizi imkansiz kiliyor. bazilari bu rakamlarin bir super uzayli medeniyet tafarindan ozenle secildigini, bazilariysa tanrinin eseri oldugunu iddia ediyor. ayni zamanda multiverse coklu evrenede isaret olabilir. bu sayilarin rastgele atandigi sonsuz sayida evren icinde kendi evrenimizdeki fizik kanunlarina gore evrilmis olabiliriz. acikasi fizikde pek cok farkli baslikda coklu evrenlerin isaretini gormek mumkun. pek cok fizik problemi denkleme coklu evrenler sokuldugunda cozume ulasabiliyor. bana sorarsaniz cevap nedende degil sonucda. o sabit rakamlar bizim var olmamiz icin ayarlanmis degil, biz o sabit rakamlarin sonucu olan evrene gore sekil almis varliklariz.

cihan-alioglu

işte içerikten daha dolu bir yorum. tebrik ve teşekkür ederim.

feyk

Ben tesekkur ederim

umit-beynel

1/137 = 00729927007299270072992700 Çözdüm işte :)

tolciya

Hadise veya Aleyna Tilki içeriği yok mu admin

darkbiyat

tolga şeyma subaşını nasıl unutursun :)

melih-gode

yaaa alişanla irem derici yok mu? :/

tolciya

o kitap yazdı bilim kadını sayılır lol

Görüş Bildir