Bilim İnsanları Hangi Özelliklerimizin Genlerimizden Gelebileceğini Açıkladı!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Günlük hayatımızda birçok insandan "Gözlerini annenden almışsın ama huylarını babandan..." gibi cümleler duyuyoruz. Azınlıkta olarak ise "Açık alan fobim var dedemden almışım." gibi cümleler duyuyoruz. DNA tahmin ettiğimizden çok daha fazla bilgiyi depolayıp gelecek nesillere aktarabiliyor. Bilim insanları henüz insanın karakterini genlerin mi, çevrenin mi ya da yetiştirilme tarzının mı daha çok etkilediği konusunda kesin bir cevap veremiyor. Ama birçok araştırmanın da gösterdiği gibi sadece görünüşümüzü değil aynı zamanda fobi ve hobilerimizi de atalarımızdan alabiliyoruz. Sizin için hazırladığımız bu içerikte DNA'mız sayesinde atalarımızın anılarının bizim karakterlerimizi nasıl şekillendirdiğini göreceksiniz...

Fobiler

Hatıralar gerçekten nesilden nesile aktarılabiliyor ama düşündüğümüz şekilde değil. Fareler üzerinde denenen bir araştırmada bu durum kanıtlandı. Fareler kiraz çiçeğine benzer herhangi bir kokudan kaçmaları gerektiği yönünde eğitilmiş ve durum onların DNA'larına yer ettiği için kokuya karşı olan bu hassasiyet farelerin atalarında daha etkin hale gelmiş.

Sonuç olarak, bu farelerin yavruları ve onların yavruları hiçbir nedenleri olmadan kiraz çiçeği kokusundan kaçınmaya başlamışlar. Bu deney travmatik deneyimlerin DNA'yı etkileyebileceğini ve bu durumun bir sonraki jenerasyona geçebileceğini gösteriyor.

Belki de fobileriniz düşündüğünüz gibi birden ortaya çıkmamıştır. Ne dersiniz?

Dışadönüklük

Bazı özelliklerimizi yaşımız ilerledikçe edinirken bazıları çoktan DNA'mızda vardır. Örneğin, WSCD2 ve PCDH15 adlı genler dışadönüklükle alakalı. Belki de bu kadar sosyal bir insan olmanızın sebebi ailenizin sizi her sosyal etkinliğe göndermesi değil atalarınızdır. 

Bunun dışında, dışadönüklük ve dikkat eksikliği arasında da genetik bir ilişki bulunuyor.

Mizah anlayışı

Bazı insanlar mizah anlayışının yetişilen çevreden kaynaklı olarak geliştiğini düşünse de yapılan bir araştırmaya göre 5-HTTLPR geninin kısa aleline sahip olan insanlar diğerlerine göre gülümsemek ve daha fazla kahkaha atmak gibi pozitif davranışlar sergiliyorlar.

Stres Hassasiyeti

Bazı insanların stres hassasiyeti daha fazladır ve bu aileden çocuğa geçebilir. Yapılan bir araştırma, eğer anne, hamilelik süresinde stresli bir dönem geçirdiyse çocuğunun da ileride stres hassasiyetine sahip olabileceğini gösteriyor.

Bağımlılık Yatkınlığı

Bağımlılığın gelişmesinde genlerin katkı oranı %40-60 oranında değişiyor. Örneğin, bağımlılık ve D2 geni arasında bir kuvvetli bir bağ var. D2 geni dopamin alıcısı olarak biliniyor. D2 geni tam olarak çalışmayan insanların bağımlı olma ihtimali de artıyor.

Sadece birkaç saatlik uykudan maksimum verimi alabilmek...

Bazı insanlar 5 saatten az uyuyabiliyor ve buna rağmen günlük fonksiyonlarını yerine getirebiliyorlar. Bunun sebebi ise p.Tyr362His adlı gen, aynı zamanda Thatcher geni olarak da biliniyor çünkü önceki Birleşik Krallık başkanı Margeret Thatcher sadece 4 saat uyuyup ertesi gün mükemmel hissediyormuş. Thatcher'ın dışında bu güce sahip olan insanlardan biri de Thomas Edison. Edison da 5 saatten az uyuyormuş.

Para biriktirme yatkınlığı

Uzmanlara göre parayla yapılan birçok etkinlik doğal etmenlerle açıklanabiliyor. The Journal of Political Economy dergisinde yayınlanan bir makalede bu araştırma yer alıyor. Araştırmaya göre bazı insanlar ekonomik durumları, cinsiyetleri veya eğitimleri fark etmeksizin para biriktirmeye daha yatkın oluyorlar. 

Bunun dışında, "genetik açıdan" ekonomik olan insanların kötü alışkanlıklara sahip olma oranı diğerlerine göre daha az. Bunun sebebi ise DNA'ları sayesinde davranışlarında daha tutarlı ve kontrollü olmaları.

Müzik yeteneği

Bir insanın müzik yeteneği ve müziğin tonunu ve ritmini fark etmesi söz konusu olduğunda genlerin etkisi alıştırma yapmaktan daha fazla. Tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre ikizlerden bir tanesi daha çok alıştırma yapsa bile diğeri daha az alıştırma yaparak daha başarılı olmuştur. Bilim insanlarına göre bunun tek açıklaması genlerimiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
offical-yosemite-sam

Şu bağımlılık yatkınlığı kafamı karıştırdı..Neye göre,kime göre,hangi olguya? Ek olarak,bence kısalık mağduru olan bireyler için mizah anlayışı kısmı mükemmel bir kurtarıcı olmuş...Verilen tepki sonrası daha pozitif bir ifadeyle dikkatler 5-HTTLPR geninin kısalığına çekilebilirse güzel bir manevra olarak kabul edilebilir.

ozturk-sadri-alisik

e benim babamın 10 parmağında 10 mağrifet, benim 10 parmağımda 10 hayal kırıklılığı nasi gen lan bu, anneme gelmedim daha, tek kadın olarak 4 erkeği çekip çeviriyo, bu nasi bilim ulan

sadi06

Belki de seni leylekler getirmiştir, kim bilir?

ozturk-sadri-alisik

beni olsa olsa karga getirmiştir, oda düşürmüştür

ejdercukusu

annen 100 erkek yapar çünkü o kadın kadınlar çok erkeklere yavsamaz ama erkekler yavşar en çok bunun etkisi olur

ozturk-sadri-alisik

bunun konuyla ne alakası var

ejdercukusu

annem 4 erkeği tavlıyo demişin

ozturk-sadri-alisik

öyle bişe demişsem yedi sülalem sikilsin, 4 erkek, babam-ben-2 erkek kardeşim, senin içinde fesatlık varsa gelme buraya

ejdercukusu

kardeş sıkıntı mı var kendi yazdığını oku istersen yada ben yanlış anladım

ozturk-sadri-alisik

yanlış anlamak neyse içine sıçtın lan daha ne yapacan, resmen anama orospu dedin dangalak, ben anam için rus ruleti oynamış adamım

ejdercukusu

tmm yazdını okuyom bak anneme gelmedim daha tek kadın olarak 4 erkeği çekip çeviriyo diyen kim mal angavuz seni

ozturk-sadri-alisik

ulan salak 4 erkek derken hemen aklına sikiş sokuşmu geliyo senin dangoz, babam-ben-kardeşim-küçük kardeşim, al sana 4 erkek, aklın fikrin sikişte senin

ejdercukusu

lan dangoz sensin hayranına sövüyon hemde 4 erkek tavlıyo sandım 4 erkekle çıkıyo sandım anneni anladınmı dangalak

ozturk-sadri-alisik

anlamayacan lan, anlamayacan, öyle anlayıpta adam gibi soracan ne kendi sikinin keyfine göre anama orospu muamelesi yapıyon lan sen, benim anama 4 erkek tav olsa 4 ününde cesedini sikerim lan ne diyon yon sen, gebertirim cesedinin siker doğurdurum lan, amına gorum öyle işin

ejdercukusu

annenle ciddi düşünüyorum

ozturk-sadri-alisik

cesedini alırım lan senin

ejdercukusu

cesedim yok bedenim var ceset flan mı yiyon sen yani yamyammısın mq

ozturk-sadri-alisik

yamyamım amına goyum, önce siker sonra yerim

ejdercukusu

polise şikayet etsem yeri amq

ozturk-sadri-alisik

etmezsen amına goyum lan orospu çocuğu, sen amcıklık yapmasan sana sövmezdim, polis git evvela polis siker seni, hadi götün yiyosa git, sen gibi bi götlek daha polise şikayet etti beni, açtılar interneti baktılar kaşınmış pezevenk cezayı o götverene kestiler, hadi git bakalım götün yiyosa

ejdercukusu

otu boku gerçek sanıyo garibim

ozturk-sadri-alisik

amına goduuumunun çocuğu senin ananla ilgili amcık amcık konuşsa birisi sen ne sikim yerdin, küfürmü ederdin yoksa teşekkürmü

blackfrost

çoğu kesinlikle doğru

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Bilimannehamilelikmüzikyumurta
Görüş Bildir