Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aksiyon ve Maceraya Doyacağız! Far Cry 5 Gümbür Gümbür Geliyor!

-
Abone ol

Ubisoft'un merakla beklenen yeni oyunu Far Cry 5 sonunda çıktı. Serinin en iyisi olmaya aday Far Cry 5'in detaylarına hep beraber göz atalım.

Far Cry serisinde ilk defa Amerika topraklarına ayak basıyoruz.

Oyun Montana'nın Hope kasabasında geçiyor. Ormanlık alanları, nehirleri ve arazileriyle hayallerdeki Amerikan kasabası modelini tamamen yansıtan bir dünya yaratılmış. Herkesin yaşamak isteyeceği türden bir atmosfere sahip. Tabii başlarındaki tarikatı saymazsak.

Kasabanın kontrolü Eden's Gate tarikatının elinde.

Tarikatın lideri Joseph Seed, kasabayı 3 bölüme ayırıp, bu bölümleri de kardeşlerinin kontrolüne vermiş. Kendisi de olayın başındaki esas adam. Tarikat kasabada o kadar güçlenmiş durumda ki kimse olanlara karşı koyamıyor, tarikata dahil olmayanlar günahkar olarak adlandırılıp infaz ediliyor.

Tarikat liderini tutuklamak için mekanına gittiğimizde dananın kuyruğu kopuyor.

Tabii ki Joseph'i tutuklamayı başaramayıp elimizden kaçırmamızla birlikte hikaye başlıyor. Kasabanın her yerini sarmış, kendi dev heykelini bile yaptırmış bir tarikat liderine karşı tek tabanca mücadele etmek olanaksız. Bu yüzden tarikata karşı insanları ayaklandırarak bir direniş toplamaya çalışıyoruz. Rehin alınan insanları kurtarmak, tarikat yapılarını yok etmek ve bölgeleri ele geçirmek elinizdeki direnişi güçlendirmenizi sağlıyor.

Oyundaki silah çeşitliliği yeterli seviyede.

Hafif makinelilerden ağır makinelilere, yaydan tabancalara onlarca silah seçeneği oyunda mevcut. Dürbün, susturucu gibi ekipmanlarla da silahlarınızı geliştirme imkanı sunulmuş.

Nasıl yani sıkıcı yan görevler yok mu?

Evet şaşırtıcı bir şekilde bu sefer sıkıcı yan görevler yok. Oyunun başında bir kuleye tırmanırken "Yine mi?" diye içimizden geçirsek de, Ubisoft kendisiyle dalga geçerek bunun tek seferlik bir gönderme olduğunu anlamamızı sağlıyor. Yan görevler birbirinden farklı ve ana görevlerden ayırmak pek mümkün değil.

Adam vurmaktan sıkılırsak da çözüm hazır.

Uçakla akrobasi yapmaktan tutun da dağlarda zamana karşı yarışmaya, okunuzla ava çıkıp nehir kıyısında sakince balık tutmaya kadar birçok aktiviteyi de yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Aksiyon hiç bitmiyor.

Kasabanın her yerinde sürekli bir olay mevcut. Arabaya atlayıp 100 metre yol gittiğinizde bile en az bir iki tarikat üyesiyle karşılaşmak mümkün. Ancak oyun sizi bu aksiyonun içine girmeniz için zorlamıyor. Olaylara müdahale etmeden uzaklaşırsanız nadir durumlar dışında peşinize takılan olmayacaktır.

Grafikler oldukça başarılı.

Oyunun dünyası ve atmosferi oldukça güzel görünüyor. Deneyimlediğim PS4 cephesinde bir iki ufak grafik hatası ve düşmanların bazen aptalca davranması dışında kötü görünen hiçbir şey yok. Çatışma sırasında vuruş hissi oldukça güzel ayarlanmış. VIP tarikat üyelerinin ölmesi biraz daha zor olduğu için gerçekçiliği az da olsa baltalıyor.

Bu oyun olmuş.

Grafikleri, kötü adamları, yan görevleri, hikayesi, oynanışı, atmosferi ve 35-40 saatlik oynanış süresiyle Far Cry 5 eli aşırı güçlü bir oyun olmuş. Yapay zeka ve nadir grafik hataları ise oyunun kötü denebilecek kısımları. Ki basit bir yama ile düzeltilecek bu sorunlar ortadan kaldırıldığında elimizde kusursuza yakın bir yapım geçmiş olacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
akin-kaucuk

evet 2-3-4-primal-5 arasında fark görebilen var mı?

bos-isler

far cry primal kadar özgün bir havası hiçbirinin.

sbstnbjk

Far Cry'ın ilk oyunu bence efsaneydi. 3-4 kere bitirmiştim. 2. oyunu yükledikten birkaç saat sonra kapatıp sildim. Yıllar sonra bir şans daha vereyim dedim yine baydı. 3 çok farklı ve güzel bir oyundu ama aynı şeyleri tekrarlamak biryerden sonra sıktı. Sırf oyunu bitirme takıntım nedeniyle dayandım. 4 de fena değildi ama o da biryerden sonra sıktı. Umarım 5. oyunda tekrarlanan birbirinin kopyası görevler yoktur.

sevin-beni

ve yine boktan ama popüler olan her şeyi öven siteden bir "yalama" daha! pardon ama yanı başındaki mitralyözü senin üzerine sıkmak için kullanmayı akledemeyen, düşmanı helikopterden sıkarak öldürmek yerine anlamsızca helikopterden inip kendini öldürten bir yapay zekaya sahip oyunu da övmekten utanın.

boa

serinin başından beri hastasıyım resmen.tropik bir ada,nepal bozkırları oldukça başarılı seçimlerdi.şimdi amerikan taşrasına geçiş yaptılar.ha bence amazon ormanları veya ortaçağ avrupası da iyi seçenekler olabilirdi.

Görüş Bildir