3 Milyon Euro'ya Sahibinden Satılık 'Mimar Sinan' Eseri: Tarihi Ayakapı Hamamı

 > -

İstanbul Balat'ta bulunan ve 1582 yılında 3. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Ayakapı Hamamı satılığa çıkarıldı. Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan 56 hamamdan biri olan 435 yıllık tarihi eser için istenen bedel 3 milyon euro...

Mimar Sinan’ın önemli eserlerden biri olan Ayakapı Hamamı’nın bitişiğindeki kereste deposuna önceki günlerde ‘satılık ilanı’ asıldı

Mimar Sinan’ın günümüze ulaşmış ve halen ayakta olan nadir eserlerinden biri olan Ayakapısı Hamamı 1947'de kereste deposu olarak kullanmaya başlamış.

Hamama ilişkin satış ilanında dikkat çekici başlıklar yer alıyor 👇

Haliç Postası'nın aktardığı bilgiye göre Ayakapı Hamamı'nın satışı önceki yıllarda da gündeme geldi. Ancak fiyat ve ‘yasal zorunluluklar’ alıcıları vazgeçirdi.

"Kurnaları ve mermer döşemeleri bir yüksek sanat eserinin kıymetini idrakten aciz mal sahipleri tarafından sökülmüş"

Mecmua-i Tevarih'te yer alan Doruk İşbecer'in makalesinden: "Cumhuriyet tarihinin en büyük kalemlerinden biri olan Reşad Ekrem, hamamı görüp gezdiği 1947 yılında da ne kadar çürük ve hatta büyük bölümünün çökük olduğunu anlatıyor. Yani o zamandan bu zamana geçen süre zarfı maalesef sadece daha fazla çöküntü getirmiş; zira hiçbir bakıma uğramamış, uğramadığı gibi yakın zamana kadar hemen dibindeki akü bayisi nedeniyle daha büyük tahribata uğramış vaziyette.

Üstleri kubbeli, tonozlu dört halvetten oluşan ve bugün maalesef çoktan yıkılmış olan sıcaklık bölümleri, yine bugün bulunmayan fakat Reşad Ekrem’in 1947’de “son parçasını  görebiliyorum” dediği kalem işi nakışlardan süslemeleri, benzerine oldukça az rastlanan cinste soyunma kısımlarının yan tarafları aynalı tonozlarla ve ortası oldukça güzel bir kubbeyle çevrelenmiş, içinde oldukça az rastlanan ve bölgede 16. Yüzyılda çokça Yahudi’nin bulunmasından dolayı eklenmiş olan havuzu ile oldukça farklı bir konuma sahip olan hamam, maalesef bir kez daha satılığa çıkmış durumda."

Hürriyet'te yer alan eski bir habere göre Reşat Ekrem Koçu, İstanbul Ansiklopedisi'nde eserin o dönemdeki sahiplerine oldukça hayıflanarak şunları yazmış:

‘‘Kurnaları ve mermer döşemeleri bir yüksek sanat eserinin kıymetini idrakten aciz mal sahipleri tarafından sökülmüş ve satılmış bulunuyordu. İstanbul Ansiklopedisi, Büyük şehrin 'yüzü suyu' olan Ayakapu Hamamı'nı tahrip edenleri, tarihin tel'inine terkeder.’’

Osmanlı’nın Mimarbaşı Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan 56 hamamdan biri olan Samatya Kapıağası Yakup Ağa Hamamı da geçen yıl satılığa çıkarılmıştı.

Mimar Sinan Eseri ‘Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’ Satılık - onedio.com
Mimar Sinan Eseri ‘Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’ Satılık - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir