Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Cumhurbaşkanı Halkla Buluşmaya Devam Edecek'

 > 
3PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Erdoğan seçim sürecinde meydanlara inecek mi?" sorusuna "Halkın oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı milletle temasını kesmez" diyerek cevapladı.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, son günlerde yaşanan terör olayları ve yapılan operasyonlarla ilgili açıklamalarda bulundu. İbrahim Kalın açıklamasında Cizre'de yaşananlara da değindi. Kalın, Cizre'deki operasyonlara yönelik eleştirilere ABD'de geçen yıl Ferguson'da yaşananları örnek göstererek cevap verdi. Kendisine yöneltilen "Erdoğan seçim sürecinde meydanlara inecek mi?" sorusuna da cevap veren Kalın, "Halkın oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı milletle temasını kesmez." diyerek cevap verdi.

İşte İbrahim Kalın'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gündeme ilişkin yaptığı açıklamalardan satır başları:

Ferguson'a benzetti

Terörler mücadele etkin ve kararlı bir şekilde sürdürülecektir. Kanun dışı yollarla toplumsal olaylar yaratmak sadece terör örgütünü sevindirir. Halkımızın bu yönde hareket etmesini diliyoruz. Bu konu büyük önem arz ediyor bizim bu zor imtihan döneminde kalleşliği, ihaneti değil sevgiyi, huzuru çoğaltmamız gerekiyor.

Diyarbakırlı, Hakkarili, İstanbullu, Batmanlı, İzmirli fark etmez güven içinde yaşanması için el birliğiyle çalışıyoruz.

Terör örgütünün özellikle Cizre'de yaptığı olaylara hiç bir yerde müsaade gösterilemez.

Çok abartılı yalan yanlış haberleri görüyoruz, duyuyoruz. Böyle bir güvenlik zaafiyetinin ortaya çıkmaması için güvenlik güçlerimiz kanunlar içerisinde gerekeni yapmıştır. Ferguson'u düşünün. Orada güvenliği sağlamak için nasıl önlem alındığını gördük ki orada hendek kazanlar, tuzak kuranlar yoktu.

Teröre hayır, kardeşliğe evet etkinliği çok önemlidir.

Terör propagandalarına destek veren mecralar bulunmaktadır. Terör ne kadar suçsa, terörizm yüceltmek, romantize etmek, şirin göstermek de suçtur. Birçok AB ülkesinde terör propaganda yapan mecralarla ilgili yasa çıkarılmıştır. Terörizmi yüceltmek ve övmek suçlarından 19 kişi İspanya'da tutuklanmıştır. Terörü öven, açıklamalarda bulunan kişilerle ilgili hukuki işlemler yapılmaktadır yurtdışında. Batı basınında özellikle son derece yanlı yayınların yapıldığını görüyoruz. DEAŞ'la mücadele etmek bahanesiyle terörü romantize etmek kabul edilemez.

Avrupa'da yanlı yayınlar yapılıyor. Terörle mücadele ederken propagandaya karşı da gerekli tedbirleri almak zorundayız.

"Suriyeliler sadece kendi ülkelerine gitmek istiyor"

Mülteci krizi var maalesef Aylan'ın yürek burkan fotosundan sonra tekrar bir krize doğru gidiyor. Mülteci krizi çözülür diye umutlandık bir hayat alanı tanınması için adım atılır sandık, bu ümidi muhafaza ediyoruz. Bu mültecilere kapıları açın çağrıları memnuniyet vericidir. Ama onlarca kişi dün yine hayatını kaybetti. Bu insanlık adına utanç verici bir durumdur. 2 milyon mülteci aldık ülkemize. Bu yükü taşımak bizim için bir şereftir.

Devlet kurumlarımızdan, iş adamlarımız, vatandaşlarımız bu insanlara gönüllerini açtılar.

Bu insanlık adına yüz ağartıcı bir tablodur. Avrupa ülkeleri hala 20 bin mülteci alalım mı almayalım tartışmaları yapılmaktadır. Avrupa kurumlarının da bu mülteci krizinin sonlanması için adım atılmasını bekliyoruz.

Suriyeliler nereye gitmek isteniyor diye soruluyor. Suriyeliler sadece kendi ülkelerine gitmek istiyorlar ama savaşsız bir Suriye'ye gitmek istiyorlar.

Meydanlara inme ifadesi artık kodlu ifade haline geldi. Halkın oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanımız var şuanda. Cumhurbaşkanımız milletimizin her kesimiyle buluşabilir. Cumhurbaşkanımızın halkla temasını, her buluşmasını, 'Bir seçim kampanyası yürütüyor, siyasi bir faaliyetin içerisinde' diye yansıtılmasını, biz kasıtlı bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Halkın oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olması hasebiyle, zaten milletimizin her kesimiyle sıcak temas halinde olan bir Cumhurbaşkanımız var. Cumhurbaşkanı milletle temasını kesmez. Cumhurbaşkanımızın önümüzdeki zamanda yurtdışı ziyaretlerinde böyle buluşmalar olabilir."

AK Parti Kongresi sürecinde Ahmet Davutoğlu'na karşı Cumhurbaşkanlığı tarafından bir liste hazırlandığı iddialarına cevap veren İbrahim Kalın; "Bunlar asılsız iddialardır, bunlara cevap vermem doğru olmaz." dedi.

'İsrail ateşle oynuyor'

Müslümanların girişinin engelleyen İsrail askerleri, onlarca kişinin ölümüne neden oldu.
Oraya aşır ırkçı Yahudi yerleşimi yapılması planlanıyor.
Kirli postallarıyla kutsal topraklara basmalarını kınıyoruz.
Mescid’i Aksa’daki her işgal hareketi ateşle oynamaktır.
Bütün Müslümanların kutsal mekanıdır, Müslümanlar, Yahudiler herkes barış içerisinde yaşadılar. İsrail ateşle oynamaktadır.

Buradan İsrail yönetimine açık çağrı yapıyoruz, provokasyonları sona erdirsinler.
Filistin devlet başkanıyla Sayın Cumhurbaşkanımız konuştu, görüşmeler devam etmektedir. Filistin her geçen gün daha da çok destek görmektedir, bu sevindiricidir, Filistin davasına verilen desteği de teyit etmektedir.

IŞİD ile Mücadele

DEAŞ’la mücadele etkin olarak devam etmektedir. Suriye’de hava harekatlarını yürütmekteyiz, devam da edecektir. Terörden arındırılmış bölgede çalışmalarımız devam etmektedir. DEAŞ’la mücadele kapsamında  20 bin kişinin ülkeye girişine yasak getirilmiştir. 2000 kişi sınır dışı edilmiştir.  DEAŞ’la mücadele sadece Türkiye’nin değildir, herkesin üzerine görev düşmektedir.
Eğer bu yabancı savaşçıların DEAŞ’a katılımını engellemek istiyorsak bunları ilk çıkış noktasında belirlemek gerekir, Türk güvenlik birimlerinin bilgilendirilmesi gerekir.

SORU  - CEVAP

Suriye’de sınırında terörden arındırılmış bölge çalışmaları… Birden fazla bölge çalışması mı yapılacak?

Mülteci krizinden sonra görüşlerimizin ne kadar haklı olduğunu anladık. Orada terörden arındırılmış bir bölgenin oluşturulması konusunda hem fikiriz. Eğit – Donat projesi de Suriye rejimine destek vermek için başlatılmış bir programdır. Bu insanların eğitilmesi, gönderilmesi gibi askeri detaylar var ama çalışmalarımız devan ediyor…

Ak Parti kongresinden önce iddialar yansıdı. Binali Yıldırım’ın adaylığı konusunda imza toplandığı iddiası…

Bunlar dediğiniz gibi bir iddia. AK Parti’ye da kongresi hayırlı olsun, önümüzde seçim süreci var, bunlar iddialar, benim bir şey demem doğru olmaz…

Cumhurbaşkanı’nın meydanlara ineceği belirtiliyor…

Bu meydanlara inme ifadesi kodlu bir ifade haline geldi, halkın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanımız var şu anda. Milletimizin her kesimiyle kucaklaşmasıdır. Bazen muhtarla buluşma olur, hitap şeklinde olur, vatandaşlar buluşma şeklinde olur. Biz cumhurbaşkanımızın  halka buluşmasını siyasi faaliyetin içinde yansıtılmasını biz çok yanlı olarak değerlendiriyoruz. Halkın içinden gelmiştir, siz onu taksicilerle çay içerken görürsünüz, bazen vatandaşlara hitap ederken görürsünüz. Böyle bir liderin bu tür eleştiriler ve değerlendirmeler var diye halkla teması kesmesini bekleyemeyiz. Halkımız seçmiştir, halkımızla iç içedir, buluşmaya görüşmeye devam edecektir. Yurt içi olur yurt dışı olabilir.

Doğan Grubu’na yapılan soruşturma

Hukuki süreçle ilgili benim yorum yapmam doğru olmaz, bir gerekçelerini görelim. Tabloyu net görmekten sonra değerlendirmek yapmak daha isabetli olur diye düşünüyorum.

Erdoğan’ın yurtdışı programları..

G20 çerçevesinde Brüksel’e bir ziyareti planlanıyor. Ülkemize de ziyaretler edecek, ediyor. G20 için cumhurbaşkanımız özel bir mesai harcıyor. Biz standart ekonomi kalkınma gibi konular dışında sıcak konuları da ele alacağız. Terör, mülteci krizi gibi…

Nokta Dergisi’nin kapağı..

Cumhurbaşkanına hakareti basın özgürlüğü saymak dünyanın hiçbir yerde yoktur.  Asla ifade özgürlüğü ile ilişkilendirilemez. Terörle mücadele sürecinden geçiyoruz. Küçük siyasi puanlar yapmak için siyaset değildir. Şahsına veya ailesine saldırmak gazetecilik değildir başka bir şeydir. Her gün cumhurbaşkanlığı makamına saldırarak bunları kimse basın özgürlüğü olarak adlandırmasın. Eleştiriyle ilgili hiçbir sorunumuz yok. Kişilik cinayetine kimlik cinayetine yönelmeden eleştiri yapabilirsiniz. Her türlü görüş ifade edilebilir. Ama bazen öyle şeylerle karşı karşıya kalıyoruz teröristle onunla mücadele edenin aynı kefeye konulduğu şeyler görüyoruz.  Burada bu süreçte herkesin üzerine görev düşmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir