Görüş Bildir

Spor hayatına break dans ile başlayan Hazal Nehir'in break dans antrenmanı için geldiği salonda parkur sporu ile tanışınca hayatı değişti. Türkiye'nin bilinen en iyi parkur sporcularından olan Hazal, break dans için gittiği salonda parkur sporuyla tanışınca, bir daha hiç ara vermedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1994 Ankara doğumlu olan Hazal başarılarıyla da adından söz ettiriyor.

Singapur'da Lion City Gathering 2019'da (Asian Parkour Championship) Kadınlar Speed Run kategorisinde aldığı birincilik ve Red Bull Art of Motion Finali'nde Türkiye'yi temsil eden ilk atlet olması bunlardan bazıları.

Hazal Nehir, 'Hayalim, Türkiye'deki kadınlara ilham olabilmek' diyor.

Hazal, sözlerine 'Türkiye'de bu sporun yapılabileceği alan olmadığı için caddede parkur yapıyoruz. İnsanlara istedikleri zaman her şeyi başarabileceklerini göstermek istiyorum' diye de ekliyor.

ODTÜ'deki jeoloji mühendisliği öğrenimini sevdiği sporu yapmak için yarıda bıraktığına değinen Red Bull sporcusu Hazal Nehir, 5 senedir parkur sporu yapıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Parkur sporundaki hedeflerini anlatan Hazal Nehir, "Amacım parkur sporunun bir kadın tarafından nasıl yapılabileceğini göstermek. Erkeklerden daha iyi yerlere gelmek istiyorum. Çünkü dünyada parkur sporu yapan kadın çok az sayıda. Türkiye'de hiç yok. Hayalim, Türkiye'deki kadınlara ilham olabilmek. İnsanlara, kadınlara istedikleri zaman her şeyi başarabileceklerini göstermek istiyorum" dedi.

Parkur sporu yaparken kendilerini görenlerin şaşırdığını aktaran Hazal Nehir, şöyle konuştu:

Parkur sporu yaparken kendilerini görenlerin şaşırdığını aktaran Hazal Nehir, şöyle konuştu:

'Öncelikle bir kadın olarak beni gördükleri zaman bayağı şaşırıyorlar. Çünkü benim yapabileceğimi beklemiyorlar. Erkek arkadaşlarımın yaptığını görüyorlar, sonra ben hazırlanıyorum hareket yapmak için, 'A sen de mi yapacaksın' diyorlar. Çünkü bir kadının yapabileceğini hiç düşünmüyorlar. Tabii ben yaptıktan sonra bakışları değişiyor. Parkur sporu yaparken pozitif yorumlar da değişik tepkiler de alıyorum. Genellikle güvenlik görevlileri kovuyor bizi. 'Ne yapıyorsunuz siz. Burada zıplamayın. Taşları kırıyorsunuz. Başka yerde oynayın' diyorlar, sporumu anlamıyorlar. Parkur sporu bilinmiyor, olimpik spor değil, yarışmaları yok. Türkiye'de bu spor için parkur yok. Öyle olunca biz spor yapabileceğimiz alanları ona göre seçiyoruz. İnsanların bahçelerinde zıplamıyor veya daha düzgün yerlerde antrenman yapmayı tercih ediyoruz. Yurt dışında bunun parkları var ama bizde olmayınca genelde bizi güvenlikler yöneticiler, apartman sakinleri kovuyor.'

Kaynak: Redbull & DHA

Hazal Nehir'in izlerken düşeceğiniz zorlu parkur performanslarından birisi:

Hazal Nehir ayrıca, Ryan Reynolds'ın da dahil olduğu Netflix'in 6 Underground yapımında da rol aldı:

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
22
5
2
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Melek Manass

çukurda oynar bu kız

ahmet dogru

AKLIMA MİRROR'S EDGE OYUNU GELDİ HEMEN GİDİP OYNAYAYIM