Tehlikenin Farkında mısınız? Bir Öpücükle Kapabileceğiniz HPV Virüsü Kansere Götürebilir

1bPAYLAŞIM

Aşkın güzelliğinden, flörtün inceliklerinden, seksin faydalarından bahsedip duruyoruz. Fakat hayat böyle eğlenceli konulardan ibaret değil! 

Aşkı, seksi ve flörtü; çiçek, böcek, bulut, güneş sanmayın, arkadaşlar! Hepimizi büyük riske atan bir gerçek var: HPV!

Bu arkadaşın adı HPV, yani "Human Papilloma Virus". Çok yaygın ve çok bulaşıcı...

Türkçe’ye kabaca “insan siğil virüsü” olarak çevirilebilir. Kendisi rahim ağzı kanserinden tutun, genital organ siğillerine kadar pek çok rahatsızlığa sebep olabilir. 

Yaklaşık 100 tipi bulunan HPV, cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biri olarak tanımlanıyor. Yaklaşık on üç HPV tipi rahim ağzı kanserine yol açabiliyor.

Kanser gibi ölümcül bir hastalığa götürebilen bir virüsün bu kadar yaygın olması durumunun ciddiyetini fark ettiyseniz devam edelim...

"Cinsel hastalık" kategorisine girdiği için aktif seks hayatı olmayan insanlar risk grubunda olmadığını düşünmesin! HPV sadece öpüşmeyle dahi bulaşabiliyor.

Hatta babadan anneye, anneden bebeğe dahi geçebiliyor.

Hiçbir şekilde dudak dudağa dahi öpüşmemiş insanlarda görülebilir. Deri temasıyla da geçiyor.

Deneyimlediğiniz tek cinsel aktivite yıllar önce sevgilinizle paylaştığınız küçük bir buse olsa bile, kendinizi yıllardır çok sağlıklı hissediyor olsanız bile tehlikedesiniz...

Çünkü HPV sinsi bir virüstür; gerekirse 20 yıl bekler. En zayıf anınızda; psikolojik ve fiziksel olarak savunmasız hissettiğiniz zamanda birden kendisini gösterir.

HPV genelde vücuda alındıktan sonraki 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açar. Siğiller en sık genital bölgede görülür ama vücudun her yerinde çıkabilir.

Yani "hiçbir genital siğilim yok, bende HPV olamaz" gibi bir yanılgıya kapılmayın. Siğiller göremeyeceğiniz yerlerde olabilir. Her zaman rahatsızlık vermezler ve bağışıklık sisteminizi yavaşça zayıflatabilirler.

HPV virüsü tespiti için bir kan testi yoktur, kanda HPV bulunmaz. Dolayısıyla kan testi yaptırmış olsanız dahi HPV taşıdığınızın farkında olmayabilirsiniz!

Kadınlar için vajinal muayene, özellikle pap smear testi; erkekler için de androlojik muayene çok önemli!

Rahim ağzı kanseri vakalarının %99'u HPV'nin bazı tiplerinden kaynaklanıyor. Yani sigara içerek akciğer kanserine yakalanma ihtimalinizden bile daha yüksek bir risk!

Kanserin de ölümcül bir hastalık olduğunu düşününce, HPV de en az HIV virüsü kadar tehlikeli... Fakat henüz toplum bu tehlikenin farkında değil!

HPV sadece kadınlarda hastalıklara sebep olmuyor: Evet, erkekler genelde sadece HPV taşıyıcısı olsalar da, onlar da siğil ve kansere yakalanabiliyor.

Sadece kadın hastalığı gibi görerek "bana bir şey olmaz" diye düşünmek, "atın ölümü arpadan olsun" bakış açısına bürünmek adeta boş kağıda imza atmak olur, beyler! HPV'nin 100'den fazla çeşidi var ve 10 yıl içerisinde kansere sebep olabilme potansiyeli taşıyorlar!

Peki bu prezervatif işlemeyen, öpüşmeyle bile bulaşabilen, ölümcül hastalıklara götüren HPV'den nasıl korunabiliriz?

En temizi olarak: Ortaokul döneminde çocukları aşılamak! "Çocuğa nereden bulaşacak?!" diye söylenmeyin hemen. Deri temasıyla bile geçiyor.

Peki çocukken aşı olmadıysanız, artık dönüşü yok mu? Elbette var! Her yaşta doktora gidebilir ve testlerinizi, aşılarınızı olabilirsiniz. 

Prezervatif kullanmak HPV'den korumuyor evet ama yine de riski azaltmak için ilişki sırasında korunmaya devam edin. 

En önemlisi olarak da; olabildiğince tek eşli kalmaya çalışın. Cinsel anlamda ne kadar çok eş değiştiriyorsanız, o kadar çok risk altındasınız!

Diyelim ki HPV'yi kapmışsınız bir kere! Sakin olun, dünyanın sonu değil!

HPV'nin henüz tam olarak bir tedavisi, en azından şimdilik ve ülkemizde, yok. Evet, bu işin şakası yok, arkadaşlar. 100'den fazla çeşidi olan HPV virüsünden tamamen kurtulmak henüz tıbben mümkün değil. Siğillerinizi yaktırabilirsiniz, HPV'nin sebep olduğu tümörleri aldırabilirsiniz, doktorunuzun yönlendirmesiyle aldığınız ilaçlar ile HPV'nin tüm etkilerini bedeninizden kaldırabilirsiniz fakat 20 yıl sonra durup dururken yeniden baş göstermeyeceğinin hiçbir garantisi yok.

Bir kere HPV kaptıysanız, "battı balık yan gider" kafasına girmek değil, bilakis hayat kalitenizi yükseltmek çözüm olacaktır.

Sağlıklı beslenme ve sporun nasıl etkili olduğuna inanamayabilirsiniz. Alkol, kahve gibi gıdalardan uzak durmak, bol bol sebze meyve tüketmek, spor yapmak etkileri fark edilmeyecek düzeye kadar indirebilir.

Aşk, flört, sevişmek... Bunlar güzel elbette fakat sağlığımızı ikinci plana atmak, "benim başıma gelmez" demek sorumsuzca bir tavır.

20'li yaşlarında HPV kapmış ve bunu fark etmemiş bir kişi, 30'lu yaşlarında HPV'nin en kötü sonuçlarını görebilir. Kanser gibi...

Yahut HPV 1-2 yıl içerisinde sisteminizden kendi kendine atılmış da olabilir. Bu tamamen HPV'nin türüne ve sizin bünyenize kalmış bir durum!

Seks konuştuğumuz kadar, cinsel sağlık konularını da konuşalım; bilgilenelim!

Flörtlere, buluşmalara gittiğimiz kadar da doktorlara gidelim! İhmal etmeyelim!

Son olarak da; HPV'nin deri teması ile dahi geçtiğini hatırlatalım ve "ahlakçılığa" dair bir konu olmadığını vurgulayalım!

Doktora gitmeden, yardım istemekten, bedenimizi incelemekten çekinmeyelim, arkadaşlar!

Sağlıklı nesiller, mutlu gelecek!

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meltem-bozdemir

Son zamanlarda bu kadar sık duyuyor olmak rahatsız edici. Uzmanından bilgi

-zeus-

Bu kadar takip edilen bir mecra olup bu kadar yanlış bilgi veren bir mecra olmak, bir mecranın ne kadar kalitesiz olduğunu gösteriyor tekrar ve tekrar. Sörf ağzı laf yapıyor diye birilerini editör yapmışlar, yazıyorlar. Öncelikle HPV’nin kansere neden olduğu ile ilgili kesin bir bilgi yok. Sadece kanserli hastaların hepsinde HPV’ye de rastlanmış. HPV bağışıklık sistemini zayıflatmıyor. Sadece bağışıklık sistemi zayıfladığında kondilomlara (siğil) sebep oluyor. HPV için HPV DNA testleri var. Bu testler yanlış hatırlamıyorsam 18 tip virüsü bulabiliyor ki zaten önemli olan tipleri de onlar. Sadece ülkemizde değil dünyada şu an için bilinen bir tedavisi yok. HPV aşısı eğer size HPV bulaşmadıysa işe yarıyor. 40 yaşına kadar da yapılabileceği konusunda uzmanların görüşü var. Son olarak da HPV virüsü değil HPV. Eksik bilgi aktardığı kadar yazmayı da bilmiyormuş editör. Komedi gerçekten.

cengiz-itgensoy

Bu virüsü çıkarıp piyasa saldılar. Şimdi de aşılarını satacaklar. Güzel ticaret güzel para. Dİn iman muhabbeti yapmayın enayiler gerçeği görün. Birden bire böyle bir virüs kendiliğinden çıktığını zannediyor cahiller.Komiksiniz. Hee evet evet Tanrı senin çüküne/vajinana siğiller gönderdi ki zina yapmayın diye hahahah amk un cahilleri

hatice-birol

dinimiz zinayı yasakladı diyince efeleniyorsunuz.Niye diye sormuyorsunuz.sebebleri yukarıda.sadece bunu ahlaki sebeblere vurmak çok saçma.ama en saçma olan onedio'nun seks yaparsınız rahatlarsınız diyip sonra da bu tür haberler yapması.komiksiniz.herkesin hayatı kendinedir ama sağlığınız hiçbir zevkten üstün değildir.

sam-ozturk

sadece seks ile geçmiyor dikkat ettiysen. işte bu yüzden din insanları aptallaştırıyor diyoruz.

hatice-birol

tabi ki de sadece seksle alakası olan bir durum değil.Ancak seks daha özel ve önem isteyen bir durum.kontrollu biz sağlayabiliriz.ancak diğer mevzularda hepimiz her an tehdit altındayız.dinin insanı aptallaştırdığını söylemişsin sence aptallaştırır bence doğru yolu gösterir ki bu zamana kadar inançlı olmanın bir zararını görmedim.keyfin bilir.o hoşlanmadığın dinimiz -hatta dinler de-herkese inanmak ya da inanmamak hürriyetini insanlara bağışlamıştır.ben her görüş ya da inanç aralığına sahip insanlar tanıdım ne onlardan benden ne ben onlardan mutsuzdum.savunduğumuz şeylere inandığımız olgulara da-bu her neyse-hiç de aptallaştırıyor filan diye de eleştiri mahiyetinde hakaretler savurmadık.bence istediğini düşünme özgürlüğüne sahip olduğumuz kadar saygılı olmaya çalışmakta lazım.çünkü sen kabul etsen de etmesen de iyisiyle kötüsüyle din olgusu her daim yaşayacak.

sam-ozturk

ben inanıyorum ama din insanı aptallaştırır. bu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. muhafazakar insanların IQsu ortalama 10 puan civarı daha düşük çıkmıştır. saygısız bir kelime yok, aptal kelimesi hakaret değil düşük zekalı anlamında.

gokhan-ozogul

ama ortaya çıkma sebebi oral ve anal sex, ayrıcaçok partnerli sexve bunların hepsi dini olarak yasak. Din seni aptallaştırıyor bence sadece

maide.bozkurt

insanlar din lafı geçince saldırmaya çok müsait ama daha anlaşılır yazayım.yolda hiç bir şekilde bi suçlu yokken biri ölürse kimse suçlayamaz.ama içkili iken çarparsa veya kurallara uymamış olursa cezalandırılır yasalar gereği.ama kaza olduğu için kimse suçlayamaz sadece vicdan azabı olur.buna da kaza ve kader denir, inananlar için..eğer ben farklı farklı birsürü kişi ile öpüşürsem hastalanınca aa niye oldu diyemem.bulaşmasına davetiye çıkarmış olur.ama bilinçil olan kadın ve erkek evleneceği zaman test yaptırıp temiz çıktığı halde yine de sonradan bulaşırsa işte buna kader denir.ve böyle olduğu halde dışardan insanlar ahlakçılık yaparsa işte onlar dar görüşlü olur ama her şeyi dine bağlayan zihniyet diyenlere:HER ŞEY DİNE DEĞİL ALLAHA BAĞLI ZATEN.en küçük olaydan dünyanın dönmesine kadar.hala darwine inanan zihniyet varsa veya her şeyin kendi kendine olduğuna asıl onlar dar görüşlü olur çürütülmüş bir teoriyi destekleyerek.

Görüş Bildir