Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Günlerin En Büyük Teknoloji Problemlerinden: Batarya Sorununun Gizli Nedeni Nedir?

 > -

Son günlerde özellikle Samsung Galaxy Note 7 ile adını duyuran; batarya sorunun asıl nedeni nedir? Bataryalar neden patlıyor?

Geçtiğimiz aylarda arka arkaya batarya patlama haberleri aldık.

Günümüz standardı Lityum İyon bataryalar, geçtiğimiz son aylarda arka arkaya patlama haberleriyle gündeme gelmişti. Peki, bunlar neden yaşandı?

Geçmişte de batarya patlamaları yaşanıyordu. Fakat bu sorun Samsung Galaxy Note 7 ile nirvanaya çıktı.

The Conversation sitesine göre sorunun cevabı çok karmaşık değil; bu patlamalar, limitlerden kaynaklanıyor. Aslında benzeri olaylar geçtiğimiz yıllarda da ara ara patlak vermişti. Ancak hiç şüphesiz yaşananlar, eylül ayında Samsung Galaxy Note 7 nedeniyle doruk noktasına çıktı.

iPhone 7'de patlama olaylarına adı karışanlar arasında!

Samsung, 2.5 milyon adet Note 7'i geri çağırmıştı ve model, birçok uçak firması tarafından uçakların içerisinde, yolcu hayatlarını tehlikeye attığı için yasaklanmıştı. Ayrıca Apple'da da işler o kadar parlak değil. iPhone 7 de batarya patlama olaylarına karışan modeller arasında. Geçtiğimiz günlerde ise, iPhone 7 ile birlikte uyuyan bir kadının kolunda patlamalar sonucunda yanıklar oluşmuştu. Tabi bu patlamalardan etkilenen başkaları da var. Bir SUV aracı ve Amerika'da yaşayan bir çocuk da zarar görenler arasında.

Ve bataryaların neden patladığına geçmeden önce Lityum Ion piller hakkında kısa bir bilgi verelim.

Telefonların popüler olmasıyla birlikte Lityum İyon pillerinin 1990 yıllarında hayatımıza girdiğini gördük.

Hafızası olmayan bu bataryaları sürekli şarj etmemiz gerekiyordu.

Hafıza olayı olmadığı için ve tekrar tekrar şarj edilebilmesiyle, kısa sürede cihaz üreticileri tarafından benimsendi.

Kısa devre yapma riski olmayan bu bataryalar oldukça sevildi.

Lityum İyon bataryalardaki bir diğer önemli durum ise katmanlı yapıya sahip olmaları. Bu da cihazın kısa devre yapmasını önlemesi için başarılı bir yöntem.

Teknoloji gelişti Lityum İyon pillerde gelişti.

Tabi zaman içerisinde, gelişen teknolojiyle bu küçük cihazlar içerisinde daha fazla güç sıkıştırmak mümkün oldu. Bu güç zamanla daha da arttığı için, bir noktadan sonra fiziksel alan problemi yaşanmaya başlandı.

Sorunlarda bu noktadan sonra çıkmaya başladı!

Telefon üreticileri, telefon boyutlarını belirli bir limitte tuttuklarından, soğutma için yeterli olan gereksinimleri karşılayamaz oldular. Isınan batarya, tehlikeli sınırlara geldiği zamanda da, batarya içerisinde bulunan kimyasal sıvı ile etkileşime girerek patlamaya neden oluyor.

Bu patlamalar sadece cihaza zarar vermiyor!

Bu patlamalar, yazının başında da belirttiğimiz gibi, ne yazık ki sadece cihazlarımıza zarar vermiyor. Bazen kullanıcılar da bu patlamalardan ciddi şekilde yaralanabiliyor.

Bu patlamaların önüne geçmek için batarya üreticilerinin önünde şimdilik 3 farklı seçenek duruyor.

  • Daha fazla gerçek kullanım ve ağır kullanım testleri gerçekleştirmek.

  • Cihazların boyutlarını ve iç tasarımlarını tekrar ayarlamak.

  • Başka bir batarya teknolojisine geçiş yapmak. 

Umuyoruz üreticiler, bu patlamaların önüne geçmek için gelecekte daha etkili tedbirler alır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir