Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Salgın Başkente Kadar Ulaştı! Tüm Yönleriyle Şarbon Nedir, Nasıl Bulaşır, Nasıl Tedavi Edilir?

2.8bPAYLAŞIM

Durum ciddi. Biraz şarbondan bahsedelim.

Şarbona basilus antrasis isimli bir bakteri sebep oluyor.

Bu bakteri normalde toprakta yaşasa da genellikle sığır, kuzu, keçi gibi hayvanlarda ve nadiren de olsa insanlarda görülüyor. Nadiren, çünkü güncel verilere göre insanlarda görülen şarbon vakaları dünya genelinde yıllık 2000’i geçmiyor.

Şarbon global ölçekte tanınırlığını 2001 yılındaki biyoterör saldırılarına borçlu.

O dönemde posta yoluyla gönderilen zarflarla alıcısına ulaştırılan virüs 5 kişinin ölümüne, 22 kişinin hastalık geçirmesine sebep olmuştu.

Şarbon nasıl bulaşır?

Şarbon insanlara hastalıklı hayvanlardan, bu hayvanların etinden, yünlerinden veyahut derilerinden bulaşabiliyor. Basilus antrasisin yaydığı sporlar bulaşıcı işlev taşıyor. Yani hem hava yoluyla, hem açık yaralardan hem de yediğiniz etlerden şarbon kapabilirsiniz. Şarbon grip ve nezle gibi insandan insana bulaşmıyor. 

Şarbon üç farklı bölgede gözlemleniyor. Ciltte, soluk yolunda ve sindirim sisteminde.

Eğer hastalığı açık bir yaradan kaptıysanız cildinizi, nefes yoluyla kaptıysanız akciğerlerinizi, yediğiniz etler vasıtasıyla kaptıysanız sindirim sisteminizi etkileyebiliyor.

Şarbon tedavisi mümkün mü?

Erken teşhis edilen vakalarda antibiyotik vasıtasıyla hastalığın önüne geçilebiliyor. Fakat şarbon sinsi bir hastalık olduğu için, insanlar onu kaptıklarını fark ettiklerinde genellikle bunun için geç kalınmış oluyor. Hastalık kapma riski yüksek olan mesleklere sahip kişilere (ordu görevlileri, postacılar vs.) şarbon aşısı uygulanabiliyor.

Şarbon semptomları neler?

Ateş ve titreme, göğüs ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, öksürük, baş ağrısı, terleme, aşırı yorgunluk, eklem ağrıları, ishal, boğaz ağrısı, kızarmış gözler, bayılma, ciltte döküntüler ve kaşıntılar ve kaşınmayan, ortası kararmış lezyonlar.

Şu an ülkemizde salgın halinde olan şarbonun hastalıklı hayvanların etlerinden kaynaklı olduğu belirtiliyor. O yüzden bir süreliğine kırmızı et tüketimine ara vermek faydalı olabilir.

Eğer şarbon belirtileri gösteriyorsanız bir an önce bir sağlık kuruluşunu ziyaret etmelisiniz. Erken teşhiste antibiyotiklerle şarbonun önüne geçme ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nedirnasilneden

bu tip gelişmeler, kırmızı etin fiyatını düşürürken, mis gibi ucuz olan tavuk etinin de fiyatının artmasına sebep olmuş durumda. tavuk lobisi faaliyette...

melkid

onu bilir onu söylerim allahtan bu seçimi muhalefet kazanamadı yoksa halk sokağa dökülür heryer ateşe verilir kazanan linç edilirdi. millete et bile yediremiyorsunuz derlerdi

onur-uyar1

Hadi inşallah gitmesi gereken yere gitsin ..

karacambaz

canım panik yapmayın bakan fakı açıkladı ölen yokmuş....

lilithtrinty

canlı hayvan ithalatı vahşettir. aracıların cebini doldurmasından başka bir şey değil. o paraları çiftçimize hayvancımıza verin

Görüş Bildir