Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Peygamberliğini İlan Etmiş ve Kitleleri de Peşinden Sürüklemiş 14 İlginç Kişilik

-

Tarih bilinen ve kabul edilen peygamberlerden ibaret değil. "Ben peygamberim" diyen, Tanrı'nın sureti olduğunu söyleyen, kendi dinini kuran insanlar da söz konusu.

1. Yahweh ben Yahweh

Asıl adı Hulon Mitchell Jr. olan Yahweh, Tanrı'nın ve peygamberin siyah olduğunu savunan, siyahların üstünlüğünü savunan bir kişilikti. Kendini Tanrı'nın Oğlu ilan etmiştir. 2007'de prostat kanserinden hayatını kaybetmiştir.

2. Laszlo Toth

Aslında Macar bir Jeolog olan Toth, "Ben İsa'yım, ölümden geri döndüm" diye haykırarak Vatikan Müzesi'ndeki Pieta heykeline saldırmasıyla ünlenmişti. 71 yılında Roma'ya gelip (İtalyanca bilmiyordu) yeni İsa olduğunu iddia etti. Dönemin Papa'sına mektuplar yazdı fakat dikkate alınmadı.

3. Claude Vorilhon

Raël olarak bilinen Vorilhon, UFO dini olarak bilinen bir dinin önderi. 1973'te Yahweh olduğunu iddia etmiştir.

4. David Icke

Eski bir futbolcu olan Icke, aynı zamanda çağımızın en büyük komplo teorisyenlerinden biri. 1990 yılında gittiği bir psikolog ona dünyaya özel bir amaç uğruna gönderildiğini söylemiş, 1 yıl sonra verdiği bir konferansta da "Ben Tanrı'nın Oğluyum" demiştir. 

Sonradan yaptığı açıklamalarda bu ifadesinin yanlış anlaşıldığını, aslında öyle bir amacı olmadığını da söylemiştir.

5. Rashad Khalifa

ABD'li bir biyokimyacı olan Khalifa, Cebrail'in ona peygamber olduğunu bildirdiğini iddia etmiş ve birkaç mürit kazanmıştır. 1990'da, Tucson'daki bir camide sırtından bıçaklanarak öldürülmüştür.

6. Haile Selassie

1930-1974 yılları arası Etiyopya kralı olan Selassie, Tanrı'nın dünya üzerindeki temsili olarak görülmüş ve Rastafaryan hareketi arasında çeşitli inananlar kazanmıştır.

7. Rhuyo Okawa

Happy Science (Mutlu Bilim) tarikatının kurucusu. Daha çok bir dine benzeyen bu tarikatta 2000'den fazla kitap yayınlamış, öğretilerini anlatan 7 film çekilmiştir.

8. Ann Lee

Tarihsel bir kişilik olan Ann Lee, Shakers olarak bilinen tarikatın kurucusu. Tanrı'dan mesajlar aldığını iddia etmiş ve bu yönde çalışmalar yapmıştır. Öğretileri arasında kendinden geçerek dans etmek gibi alışılagelmedik eylemler bulunur.

9. David Shayler

Eski bir MI5 ajanı olan Shayler, bir röportajında "Ben mesihim ve sonsuz yaşama dair her şeyi biliyorum" demiştir.

10. Father Divine

Afrikalı dini lider. İsmi Kutsal Peder anlamına gelir. Hayatının büyük bir bölümünde mesih olarak görülmüştür.

11. Inri Cristo

Brezilyalı Cristo, hayatının genç yaşlarından itibaren Hz. İsa'nın reenkarnasyonu olduğunu iddia etmiş ve popüler bir kimlik kazanmıştır.

12. Apollo Quiboloy

"Her İsmin Üzerinde Olan, İsa'nın Krallığı" adlı dini tarikatın kurucusu. Tanrı'nın oğlu olduğunu iddia eder

13. Juhayman al-Otaybi

Suudi Arabistanlı dini aktivist. Suudi Arabistan monarşisini protesto etmek için Mescid-i Haram baskınına öncülük etmiştir. İslam'a yeni bir doktrin kazandırmaya çalışmış ve 100'den fazla mürit elde etmiştir.

14. Marina Tsvigun

O da İsa reenkarnasyonu olduğunu iddia edenlerden... YUSMALOS adlı dini tarikatın kurucusu. SSCB'nin yıkılmasından sonra 80 binden fazla kişiyi peşine takmış ve Ortodoks Kilisesi'ne ciddi eleştiriler getirmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

muhammed son peygamber olayıyla o kapıyı kapatmasa bu ülkede acayip ekmek yerdim varya

omurcan-akkin

Reşat Khalfa peygamberliğini ilan etmemiştir. yanlış bilgiler vermeyin insanlara

wednesday-addams

hasan mezarcı nerede lan? sabetay sevi nerede lan?

deen-tharkuho

Ruh hastaları :D

mesutcan

Şu nur yüzlü, alnında beni olan tatlı bir dede vardı. Arada titreyip yeni bilgiler download ediyordu. Neydi adı? O yok bir de.

hulker

neydi lan onun adı iskender mihr mi ne öyle bi amcamızdı şimdi geldi şuanda geldi diyodu :D

wednesday-addams

iskender evrenosoğlu

hulker

ağzın bal yesin yeğenim.

wednesday-addams

senin de ciğerim.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimKitapSSCBSuudi Arabistan
Görüş Bildir