Patlaması Durumunda İnsanlığın Gördüğü En Parlak Süpernovaya Dönüşecek Olan Betelgeuse Yıldızı

317PAYLAŞIM

Görsel bir şölen mi, kokutucu bir gelecek mi?

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5.

Gökyüzümüzdeki en parlak yıldızlardan birinin ışığı azalıyor. Yaklaşık 8.5 milyon yaşındaki Betelgeuse isimli bu yıldız, Orion takım yıldızının bir parçası.

Dünya'nın 642.5 ışık yılı uzağındaki astronomik sınıflandırmaya göre bir kırmızı süperdev olan bu yıldız, ölmek üzere. Eğer gerçekten ölürse, insanlık tarafından gözlemlenmiş en yakın süpernova haline gelecek. Bizim güneşimiz de yaklaşık 5 milyar yıl sonra Merkür ve Venüs'ü içine alarak dış katmanlarını Dünya'ya kadar ulaşmasıyla bir kırmızı süperdeve dönüşecek ve zamanla ölüm evresine geçecek.

Ay'dan daha parlak olacak.

Patlaması durumunda adeta bir görsel şölen sunacak olan Betelgeuse'u çıplak gözle görmemiz mümkün olacak ve parlak görüntüsüyle kimi zaman ayı bile gölgede bırakabileceği, hatta gölge oluşumuna neden olabileceği düşünülüyor. Ayrıca parlaklığı birkaç yıl boyunca gözle görülür kalacak...

Villanova Üniversitesi astronomi profesörü Edward Guinan, Betelgeuse'un patlaması durumunda ortaya çıkacak görüntünün "harika" olacağını düşünüyor.

 "Galaksimizde görülen en parlak süpernova bu olur. O kadar parlak olur ki, yakınındaki diğer yıldızları göremeyiz bile."

Tüm güneş sistemimizi içine alacak kadar büyük ve Güneş'in kütlesinin 20 katı olan Betelgeuse, bize oldukça yakın olması dolayısıyla uzun yıllardır gözleniyor.

Fakat bir yıl içinde ışığının yaklaşık %36'sını kaybetti Betelgeuse. Bu da uzmanların, Bettelgeuse'un bir sonraki aşamaya, yani ölmeye başlamaya hazırlandığını düşünmesine neden oluyor.

Bu patlama, uzay zamanı olarak düşünüldüğünde oldukça yakın bir zamanda gerçekleşecek...

Yani şimdi ile 100 bin yıl arası bir zamanda!

Guigan'ın inancıysa yıldızın patlamayacağı yönünde, hatta son incelemelere göre yıldız ışığını tekrar kazanmaya başladı. Fakat yıldızların patlamadan önce parlamaya başlayıp başlamadığı da tam olarak emin olunamayan bir durum.

Berkeley astronomi mezunu Sarafina Nance ise "Umarım yanılıyoruzdur ve patlar" diyor. "Yanılmayı ve bunu görmeyi çok isterdim."

Çünkü patlama durumunda ortaya çıkacak görüntü gerçekten hayal gibi....

Peki patlarsa etkilenecek miyiz?

Hayır. Yıldız bizi herhangi bir zarardan koruyacak kadar uzakta. Eğer 25 ışık yılı gibi bir uzaklıkta olsaydı, ozon tabakasının bir kısmını yok edip bir süre sonra dünya yaşamının yok olacağı kadar büyük bir etkiye neden olabilirdi. Fakat şimdilik yalnızca görüntünün tadını çıkarmak düşüyor bize.

Ve olur da patladığını görürseniz, unutmayın ki aslında yaklaşık 700 yıl önce patlamıştı!

Konu üzerine Barış Özcan'ın bilgiledirici bir videosu da bulunuyor:

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu görüntüyü izlemek için yıldızın patlamasını ister miydiniz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-kala1

Zaten patlamış olsa ve görür isek 700 yıl önce olmuş bir olay. Yok şimdi patlamış olsa 700 yıl sonrakilerin göreceği bir olay.

miriam-buluc

hee bi bu eksikti ,

grwitcheen

Belki de çıplak gözle bir kara delik oluşumuna şahit olacağız tabii şanslıysak

bykzlt

100 bin yıla kadar bekleyeceğine hazır yıl 2020 patlasa ne olacak sanki. Bize zararı yok ya patlamaz.

nijatre

hep beraber bize zarar vereceğine inansak mı acaba? bakarsın placebo etkisi yapıverir de patlar dicem de, yine bize olur olan placebo ters tepip patlamadan zarar verir😅

bykzlt

:)) bunlara güven olmaz efendim nocebe etkisi yaratırlar bu sefer :P

Görüş Bildir