New York Times'ın Türkçe 'Zarrab' Paylaşımı Tartışılıyor: 'Bu Davayla İlgili Herhangi Bir Siyasi Ajandamız Yok'

 > -

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, İngilizce Twitter hesabından Zarrab-Atilla davasıyla ilgili Türkçe paylaşımda bulundu. Bu paylaşımlar kamuoyunda tartışma yarattı. NYT yetkilisi, konu hakkındaki soruya soruya, "Bazen farklı dillerde de paylaşım yapıyoruz" yanıtını verdi. 

NYT'nin Sarraf-Atilla davasıyla ilgili dünkü Türkçe Twitter paylaşımları, kamuoyunda gündem olmaya devam ediyor.

Gazetenin İngilizce olarak paylaşım yapan "nytimewsworld" adlı Twitter hesabının dün kendi yayın akışında istisnaya giderek Türkçe iki paylaşımda bulunması sosyal medyada dikkat çekti.

NYT, dün paylaşımlarından birini kendi haberini Türkçe başlık yazarak yaptı 👇

Daha sonra yaptığı Türkçe paylaşımda ise iki ülke ilişkileriyle ilgi bir yorum yapıldı

'Bazen farklı dillerde de paylaşım yapıyoruz'

Anadolu Ajansı muhabirinin ulaştığı NYT medya bölümü yetkilisi, "Neden devam eden ve kritik bir davayla ilgili istisnai olarak Türkçe bir paylaşımda bulunma gereği duydunuz?" şeklindeki soruya, "Bazen farklı dillerde de paylaşım yapıyoruz" yanıtını verdi. 

Aynı yetkili "Devam eden bir davayla ilgili bu tür paylaşımlarınız siyasi bir ajandanızın olduğu yorumlarını haklı çıkarmıyor mu?" şeklindeki sorusuna ise, "Bizim bu davayla ilgili herhangi bir siyasi ajandamız yok." cevabını verdi.

Paylaşımları Türkçe bilen bir ABD'li yapmış.

Söz konusu Twitter paylaşımlarının bir Türk çalışan tarafından mı yoksa Türkçe bilen bir Amerikalı tarafından mı hazırlandığı sorusuna ise paylaşımların "Türkçe bilen bir ABD'li" tarafından hazırlandığı belirtildi.

NYT gazetesi, Türkiye'deki 16 Nisan 2017 referandumdan önce de Türkçe bir tweet atmıştı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir