Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Neler İzlediğimizi Hatırlayalım mı? Son 20 Yılın Sene Sene En Popüler Dizilerini Derlemeye Devam Ediyoruz

364PAYLAŞIM

Bakalım yıllar içinde izleme alışkanlıklarımız nasıl değişmiş?! Nostalji tüneline hoşgeldiniz 😊

1997-2006 arasını bu içerikte derlemiştik...

Neler İzlediğimizi Hatırlayalım mı? İşte Son 20 Yılın Sene Sene En Popüler Dizileri - onedio.com
Neler İzlediğimizi Hatırlayalım mı? İşte Son 20 Yılın Sene Sene En Popüler Dizileri - onedio.com

Peki, devamında bakalım neler izlemişiz. 2007'yle başlıyoruz:

Elveda Rumeli

Kısmen 2006'da başlayan kalite düşüklüğü 2007'de de artarak devam ediyordu. Allahtan tek tük de olsa Elveda Rumeli gibi işler de çıkıyordu...

Kavak Yelleri

Kavak Yelleri yaz dizisi olarak başlayıp da sonradan çok tutup sezonlarca devam eden ilk diziydi. Bir dönemin çocukluk ve ergenliğini derinden etkilemiştir.

Asi

Her sene mutlaka bir tane olan, "Yakışıklı Erkek-Güzel Kız'ın bir türlü olamayan aşkı" tandanslı dizilerin 2007 temsilci ise Asi idi. Yine de oyuncu kadrosu takdir edilesiydi. Zaten Türk dizilerinin en büyük sıkıntısı bu: Milyon dolarlık oyunculuk, beş kuruşluk senaryo!

2008:

Aşk-ı Memnu

Türk TV tarihinin açık ara en çok ses getiren işi. Halen daha popülaritesi devam etmektedir. Yaprak Dökümü'yle başlayan entrika seviyesi Aşk-ı Memnu'yla uzaya çıkmıştır. Dizideki neredeyse tüm oyuncular çok meşhur olmuş ve hepsi de bir anda başrol oyuncusu olmuştur. Aşk-ı Memnu çıtayı öyle bir yere koymuştur ki, mecburen dizilerin kalitesi de artmıştır.

2008-2010 arasında tartışmasız en çok izlenen diziydi. Tekrarını yayınladıklarında bile gün birincisi oluyordu. Ancak Aşk-ı Memnu haricinde dizi kalitesi hala yerlerdeydi. O yüzden 2008'e koyacak başka dizi bulamadım.

2009:

Ezel

Aşk-ı Memnu'nun ezici üstünlüğü Ezel gibi muhteşem bir dizinin ortaya çıkmasını, bir bakıma sağlamıştır diyebiliriz. Senaryo ve kurgu açısından o zamana kadar yapılmış en iyi işti. Ezel, Eyşan, Ali, Cengiz, Kenan Birkan gibi süper karakterlerin yanında Ramiz Dayı gibi belki de tüm dizilerin en karizmatik karakteri diziyi izleme zevkini çok artırıyordu.

Hanımın Çiftliği

Aşk-ı Memnu'nun yükselttiği seviye sayesinde ortaya çıkan iyi dizilerden biri de Hanımın Çiftliği idi. Özellikle kostüm açısından çok başarılı işler çıkartıyorlardı.

Geniş Aile

Geniş Aile'yi buraya almamın sebebi şu: Dram türünde birçok başarılı iş çıktığından ve sürekli bu tarzda filmler izlendiğinden yaklaşık bir 5 senedir Geniş Aile kalitesinde iş çıkmıyordu. Geniş Aile, komedi türünde bol entrikalı ve bol bütçeli dizilere direnip popüler olabilen bir dizidir. Hatta bir tık hak ettiğini alamadığını düşünürüm.

2010:

Behzat Ç.

Türk dizilerine sonunda aranan kan gelmişti. O da Behzat Ç. idi. Belki de ilk defa yakışıklı esas oğlanın ya da güzel esas kızın olmadığı bir dizi bu derece başarı elde ediyordu. Dizi Ankara'da, yani "Sıkıcı Şehir"de geçmesiyle de ezber bozan bir işti. Dizi o kadar anti-klişeydi ki, bir bölümü 5 tane adamın bir evde oturup muhabbet etmesiyle geçiyor ve dizinin en çok izlenen bölümü o oluyordu.

Küçük Sırlar

Gossip Girl uyarlaması olan bu dizi, ikisini de izlemiş biri olarak bana soracak olursanız, aslından daha iyiydi :) Tabii ki bunu çekim kalitesi açısından demiyorum; entrika açısından diyorum. Entrika bakımından Aşk-ı Memnu kadar olamasa da başarılı bir işti.

Öyle Bir Geçer Zaman ki

Bu dizinin diğerlerinden ayrılan özelliği, o zamana kadar yapılmış en başarılı dönem dizisi olmasıydı. "Aile çatışması", "Çapkın babanın yabancı sevgilisi" gibi hepimizin aşina olduğu konuları da çok başarılı bir şekilde işlemişti.

Fatmagül'ün Suçu Ne?

Bu dizi zamanında çok konuşulsa da, çok izlense de yıllar sonra hep kötü anılacaktır. Tecavüzü fazla estetize ederek anlatması, ne yazık ki yıllar sonra diziden akılda kalacak tek şey olacaktır! Oysa "Yenge" karakterini canlandıran Esra Dermancıoğlu ve Fatmagül karakterini canlandıran Beren Saat ne kadar da başarılıydı.

2011:

Muhteşem Yüzyıl

Yine dizi tarihimizin en ikonik dizilerinden biri bu yıl içinde ekranlara çıktı. Geniş oyuncu kadrosu, kostüm ve ambiyansı takdire şayandı. Ayrıca bu dizi, o zamana kadar en etkili kadın karakterlerinden biri de ortaya çıkmış oluyordu: Hürrem!

Leyla İle Mecnun

Türk TV tarihinin açık ara en sıra dışı işi Leyla İle Mecnun'du. Burak Aksak, Onur Ünlü işbirliğinden çıkan L&M; Mecnun, Erdal Bakkal, İsmail Abi, İskender Baba, Yavuz gibi müthiş karakterleri bize kazandırdı. İşin daha güzel tarafı, tıkanma yaşayan dizi dünyasına yeni bir tarz, yeni bir soluk getirdi.

Adını Feriha Koydum

2011 yılında yine çok konuşulan ve çok izlenen dizilerden biri de Adını Feriha Koydum idi. Dizinin en önemli yönü dizi dünyasına yeni bir jön kazandırmasıydı: Çağatay Ulusoy!

Kuzey Güney

Bu sene içinde Kuzey Güney de çok izlenen diziler arasındaydı. Özellikle Kıvanç Tatlıtuğ oyunculuğuyla döktürmüştü...

2012:

Suskunlar

Sleepers dizisinin bir uyarlaması olan Suskunlar, izleyenlerini derinden etkiledi. Küçük yaştaki zorbalık, çocuk cezaevi ve çocuk tecavüzü temalı dizi; bu konuda kamuoyunda bir algı yaratması açısından çok kıymetlidir. Özellikle Ahmet Kaya'nın Nereden Bileceksiniz parçasıyla çekilen sekans, şimdiden hafızalarda derin izler bırakan anlardan biri olmuştur.

Karadayı

Bu sene içinde Karadayı da çok izlenen dizilerden biriydi. Kenan İmirzalioğlu, Çetin Tekindor ve Bergüzar Korel'in oyunculukları dizinin lokomotifiydi...

Yalan Dünya

Gülse Birsel'in Avrupa Yakası'ndan sonra TV'ye yaptığı ikinci dizi. Bu dizi, başlarda çok hızlı ve çok komik başlamıştı. Senaryo, oyunculuklar ve karakter açısından da çok çok iyiydi; ancak bir Gülse Birsel klasiği olarak sonradan çok cıvıdı. Gülse Birsel'i bir de 20-30 dakikalık komedilerde görmek lazım. 2 saatlik komedi dizi olmuyor ne yazık ki :/

İşler Güçler

Çalgı Çengi'de küçük ama etkili bir kitlenin dikkatini çeken Murat Cemcir ve Ahmet Kural ikilisinin büyük çapta ses getiren ve çoğumuz tarafından tanınmasını sağlayan ilk işti. Leyla İle Mecnun'un açtığı yolda ilerlemişti. "2 saatlik komedi olmaz" mottosunun kurban aldığı dizilerden biri de İşler Güçler'di.

2013:

Medcezir

2013 yılında gençlik dizileri bir anda yeniden parladı. Bunların en başarılısı The O.C. uyarlaması olan Medcezir'di. Çağatay Ulusoy, Adını Feriha Koydum'daki başarısını perçinledi. Ancak dizi en çok Serenay Sarıkaya'nın işine yaradı. Daha önce de birçok işin içinde bulunan Sarıkaya, bu diziyle birlikte kendi alanında en tepeye çıkmayı başardı.

Güneşi Beklerken

Bu yıla damga vuran gençlik dizilerinden biri de Güneşi Beklerken'di. Bu dizi bir jönü daha ortaya çıkardı: Kerem Bürsin.

Çalıkuşu

Bu sene bazı oyuncuların parlama yılı demiştik ya, işte Çalıkuşu da iki kişinin başarısına başarı, ününe ün kattı: Fahriye Evcen ve Burak Özçivit. Fahriye Evcen ve Serenay Sarıkaya, Beren Saat'i tahtından ederken; Burak Özçivit ve Çağatay Ulusoy da Kıvanç Tatlıtuğ'u tahtından etmişti. Ayrıca bu dizide başlayan aşk sonunda evlilikle bitti...

2014:

Diriliş Ertuğrul

Yine dizi tarihimizin en dikkat çeken işlerinden biri 2014 yılında başladı. Diriliş Ertuğrul reytinglere baktığımızda belki de en çok izlenen dizidir. Halen son gaz devam etmekte.

Poyraz Karayel

Yine sıra dışı bir diziydi. Behzat Ç. ve Leyla İle Mecnun'un açtığı yoldan ilerledi. Açıkçası hiç izlemedim ancak aldığı yorumlar dizinin çok başarılı olduğu yönünde.

Kardeş Payı

Murat Cemcir, Ahmet Kural ikilisinin TV'de en dikkat çeken projesi, kuşkusuz Kardeş Payıydı. 2014 yılı zaten bu ikilinin yılıydı. TV'de Kardeş Payıyla alanının lideriyken; beyaz perde de Düğün Dernek ile aldı yürüdüler.

Ulan İstanbul

Ulan İstanbul, bu sene içinde yayına girdi ama gerektiği ilgiyi bence göremedi. Kalburüstü bir işti. Özellikle Carlos & Yaren ikilisi, ileride dizi tarihimizin önemli karakterlerinin arasında sayılacak.

Kiraz Mevsimi

Yıllardır arkadan arkadan gelen ve sessiz bir çoğunluk tarafından çok sevilen Fox dizilerinin içinde en dikkat çekeniydi. Bundan sonra en tepe hariç tüm en çok izlenen diziler Fox dizileri olacaktı.

2015:

Kara Sevda

2015, yeni dizi açısından hatta dizi açısından çok kurak bir seneydi. Belki de dizi açısından muhteşem seneler olan 2016 ve 2017'ye bir hazırlıktı, bilemiyoruz :) Kara Sevda, entrika açısından fena olmasa da entrikada bir dünya markası olan Türk dizileri içinde vasat bir yerdedir.

Kiralık Aşk

Yaz dizisi olarak başlamıştı ama sonradan aldı yürüdü. Bunu bu seviyede Kavak Yelleri'nden sonra başaran ilk diziydi. Elçin Sangu ve Barış Arduç ikilisinin uyumu dizinin bu derece izlenmesinin sebebiydi.

2016:

Vatanım Sensin

Halit Ergenç ve Bergüzar Korel ikilisini Binbir Gece'den sonra tekrar bir araya getiren bir iş. Tabii ki televizyonda bir araya getien; yoksa kuvvetle muhtemel evde sürekli beraberlerdir :) Vatanım Sensin her yönüyle güçlü bir dizi. Kalite açısından da bence ilk 5'e girer.

İçerde

İçerde senaryo açısından Ezel'den sonra en güçlü dizilerden biridir ki senaryo ekibinde Ezel'den olanlar var. Çağatay Ulusoy da oyunculuğunun zirvesini bu diziyle yaşadı ki şimdi de Netflix'e dizi çekiyor. Ancak her şey yalan Kebapçı Celal gerçek :) Aras Bulut'u da unutamadım şimdi ;)

2017:

Fi

2017'de (hatta 2016'yı da dahil edelim) dizilerin kalitesinde belirgin bir yükseliş vardı. Bunun tabii ki birinci sebebi Online TV Platform'larının ortaya çıkması ve geleneksel yayıncılığı tehdit etmesiydi. 

Fi ise online dizilerin en başarılı örneğiydi. Halen devam eden dizi, şimdiden tarihe geçen bir başarı yakaladı. 

Bu arada bu konuda Masum ve 7Yüz gibi işleri de analım...

Ufak Tefek Cinayetler

Ve geldik dünyanın en iyi dizisine :)) Bu yıl içinde başlayan diziler arasında en dikkat çekenlerden biri. İzleyiciler olarak beklentimizi arşa koyduk ve bu dizinin şimdilik beklentilerimizi karşılayamadığı olmadı. Türk dizisi entrika geleneğinin çok başarılı bir temsilcisi. Hatta Aşk-ı Memnu seviyesine gelmesini bekliyoruz. Bakıp göreceğiz...

Çukur

Bu sene içinde başlayan dizilerden en dikkat çekenlerden birisi de Çukur. Açıkçası bunu da izlemeye fırsatım olmadı. Ancak aforizmalarıyla olsun, oyunculuklarıyla olsun, sağlam denilen senaryosuyla olsun şimdiden kitlesini yaratmış durumda.

Söz

2017'de dizi sektörümüze güvenlik güçlerimizle alakalı birçok dizi hakim oldu. Bunlar içindeyse en çok izleneni Söz. Bu tarz dizileri izleme fırsatım olmadı, o yüzden ne desem yalan olur! Ama belli bir kitlesi var.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
katilicee

Karadayı <3

independleaderr

Ahhh Leyla ile Mecnun bir daha boyle bir dizi gelmeyecek... Gelmis gecmis en efsane dizi

suspicious

fi hariç hiçbirini izlemedim, türk dizilerini izlemiyorum. çünkü niye? 2.5 saat dizi mi olur aminiym. diziye bakıyosun oyuncular mükemmel, konu işleyiş yapım vs hepsi çok güzel, iki kelime konuşacak bakışacaklar, on saat.. reklam aralarını, bölüm sonunu on kere verip reklam için kestikleri yerde bitirmelerini falan çekemem. işim olmaz. vatanım sensini baştan izliycem ama, Atatürkçü diziymiş.

idl-ural

küçük sırlar Gossip Girl'den daha mı iyiydi??? YOK ARTIK. :D

shot

Her şey bir yana asla ikinci bir Chuck Bass olamaz :D

idl-ural

Aynen dimi ya. Çok doğru dedin onu. Blair da aynı şekilde. Jenna'yı hiç sevmezdim ama onun gibisi bile yoktu. Hem uyarlayacaklarsa da adam gibi uyarlayacaklar. Serena'yla Blair arkadaştı. Küçük Sırlar çok saçmaydı.

Gizli Kullanıcı

Her karakterin kendine ait,bağımsız bir hikayesi olması,o ince ince göndermeleriyle müthiş bi diziydi Lm. Leyla the Band zaten mükemmeldi.

Görüş Bildir