Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milli Problemimiz Haline Gelen "-De, -Da" Eklerinin Doğru Yazımını 15 Komik Örnekle Anlatıyoruz

-

Artık malum konuya bir açıklık getirelim istedik. Sizlere ünlülerimizden, duvar yazılarına kadar -de, -da ayrımını ne zaman yapacağını bir türlü tutturamamış insanlarımızdan derlediğimiz örneklerle konuyu anlatıyoruz.

Öncelikle özetle konuyu anlatacak olursak;

Şimdi de gelelim birbirinden eğlenceli örneklerimize;

1. Yanlış anlayacağı kesin😂

"Yanlış anlama da"

Bağlaç olan "da" ayrı yazılır.

2. Ne demeye çalıştığını pek anlayamadık😂

"Sineklikte"

Hal eki olduğu için -de birleşik yazılır ve harf değişimine uğrar. Ayrıca "de, da" ayrı yazılırken arada asla virgül kullanılmaz.

3. Fatih Portakal'dan yeni bir "Fenasi" çıkışı geliyordu az kalsın, neyse ki sakince uyardı arkadaşlarını...

"Trump da demedi"

Haberde kastedilen bulunma hali değil dahi anlamında olan "da"dır. Ayrı yazılır ve kesme işareti kullanılmaz.

4. Heh tam iyi gidiyormuşsun borcumuz kısmında sinirden işler yine karışmış😂

Davamızı da kısmı doğru fakat borcumuzda kısmı "borcumuz da" şeklinde yazılmalıdır. Çünkü burada "da" bağlaçtır herhangi bir bulunma durumu yok.

5. "10 Kasım da" değil ama "10 Kasım'da" alanları kınayabilirsin mesela...

Burada bulunma söz konusu olduğu için bitişik yazılmalı ve kesme işaretiyle ayrılmalıdır.

Küçük bir not; eğer -de, -da eklerini cümleden çıkardığınızda anlam bozuluyorsa bilin ki ek bitişik yazılmalıdır.

6. Ablacım dünyayı gezerken Türkçeyi mi unuttun acaba?

Buda değil bu da...

"Bu da" hiçbir durumda bitişik yazılmaz.

7. De'leri de havale etseydik biraz uzaklara keşke...

"Edenleri de, beni de"

Bir bulunma durumu yok ve "de"leri çıkardığımızda anlam bozulmuyor. Yani bağlaç oldukları için ayrı yazılırlar.

8. Olur öyle😂

"Altında da"

İlk -da doğru çünkü bulunma durumu var ama ikincisinde dahi anlamına geçiliyor ayrı yazılması gerekir.

9. Evet "bu da" kader😂

Bkz; Şeyma Subaşı örneğimiz...

10. Aman robotlar görmesin 😂

"Öğrencileri de"

Bir bulunma anlamı yok "de" eki burada bağlaç o yüzden ayrı yazılmalıdır.

11. Yerli Dan Bilzerian'ımız(!) kızlarla oturup biraz Türkçe çalışsan keşke, değişik bir aktivite olur...

"Twitter'da da"

İlk ek bulunma ikincisi dahi anlamında olduğu için üstte belirttiğimiz şekilde yazılması doğru olandır.

12. Mevlana'nın sözlerini bir de bu haliyle okuyun😀

"Yüzde Israr Etme Doksan da Olur, İnsan Dediğinde Noksan da Olur, Sakın Büyüklenme Elde Neler Var, Bir Ben Varım Deme, Yoksan da Olur."

Bu cümlede en kolay yöntem ekleri tek tek çıkarıp anlam değişikliğine bakmaktır. Gördüğünüz gibi bağlaç olanlar ayrı, hal eki olanlar bitişik yazılıyor.

13. Bence kestirme...

"Sen de kestir"

Eki cümleden çıkardığımızda herhangi bir anlam değişikliği olmuyor. Bu sebeple ayrı yazılmalıdır.

14. Kesme işareti ağlıyor şu an...

"Teşekkürler de"

Cümleden çıkardığımızda anlamda hiçbir değişiklik olmuyor yani ekimiz burada bağlaç, ayrı yazılmalıdır.

15. Belki ne dediğini anlamamıştır, demese miydin öyle...

"Bana dert olup da, başkasına derman oldun ya. Sana da yazıklar olsun."

Hiçbirinde bulunma anlamı yok ayrı yazılmalıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

merak ettigim nokta bu kurali kim cikarmis, ne amacla koymus, dile ne katiyor. -de, -da yi ayri gordugunde yada gormediginde okunan cumlenin anlami, vurgusu degisiyor mu? -de ayri yazilmadigi icin yanlis anlasilabilecek bir cumle ornegi var mi? mesela kelimenin anlamini tamamen degistirebildigi halde ince a harflerinde sapka artik kullanilmiyor. cunku karsi taraf herde "kar" nerde "kâr" demek istigini anliyor. bu durumda -de, -da nin birilerine ukalalik yapma, ego malzemesi olmak disinda dile katkisi nedir?

grapejuice

de/da hakkında böyle düşünüyorsan ki’lerin yazımı hakkında da benzer fikirlere sahipsindir hatta genel olarak yazım kuralları için böyle düşündüğünü söylemek yanlış olmaz sanırım. Burada yaptığın yorumlardan da bu çıkarıma varılabiliyor zaten. Yalnızca Türkçe’de değil, bu ve benzeri sorunlar tüm dillerde bulunuyor (en basit örneği ing. your/you’re ayrımı). Dil düşüncelerini başkasına aktarma, kendini ifade etme aracın olduğu için onu ne kadar özenli kullanırsan ifadelerin o kadar net ve anlaşılır olacaktır. Bu da karşındakiyle iletişimini kuvvetlendirecektir. Ayrıca Demet Akalın Türkçesi veya noktanın virgülün kullanılmadığı özensiz yazıları okumak gerçekten göz ve beyin yoruyor.

grapejuice

Bunun dışında dil bilimi de bir bilim dalı ve bunun uygulanmasını yadırgamanın optik, astronomi vs gibi doğa bilimlerinin uygulanmasını yadırgamaktan farkı yok. Ben de dili çok iyi kullanamıyor olabilirim ama o bilim dalı içerisindeki kuralları hiçe saymıyorum. Bu yer çekimi ivmesini 10 almak gibi bir şey; o an için senin işini kolaylaştırsa da sonucunun netliğini etkileyecektir.

feyk

tartistigim dilin dogru kullanilip, kullanilmamasi degil, neyi hangi kriterle dogru yada yanlis olarak kabul ettigimiz. yercekimi ivmesi sabit bilimsel bir gercek, kisiye yoruma gore farklilik gostermez, hata payi icindeyse hesaplarda yuvarlanabilir, teknik bir konu. ama ayni dili yazim kurallarini gectim, birden farkli alfabeyle bile yazabilirsin, hatta japonlar gibi ayni cumle icinde 4 farkli alfabe bile kullanabilirsin, onemli olan karsidakinin bunu anlamasi, dusuncenin karsiya duzgun akratilmasi. virgul mesela, yanlis kullanildiginda butun bir cumlenin farkli anlama gelmesine neden olabiliyor. bu yuzden virgulun yerini sorgulamiyorum. benim sorguladigim -de ve -da yi ayri yazmanin ne gibi bir foksiyonu oldugu, iletisime dusuncenin dogru aktarilmasina katkisinin ne oldugu. kurallar bir amaca hizmet ediyorsa, sistemin duzgun calismasini sagliyorsa var olmali, fi tarihinde birileri bu boyle olacak dedigi icin o kurali koru korune savunmak benim mantigima uymuyor.

ayna-efendi

da eki kırgızcada da ayrı yazılıyor da ve dagı şeklinde, -de birleşik olduğunda hal eklerinden bulunma eki oluyor evde ama ev de diyince ev dahi ev bile anlamı çıkıyor, kırgızca demişken canlı örnek vereceğim Суудагы мындай эр уруш бизде да болсо latin alfabesi ile suudagı mınday er uruş bizde da bolso = sudaki böyle er (evinin eri derken kullanılan er) dövüş bizde de(ayrı yazılan de eki oluyor) olsa -- daha fazla örnek bulabilmen için бизде да (bizde de) sözünü buraya bırakıyorum google a yapıştırıp arayabilirsin, bu da türkmence farklı olarak tire ile ayrılmış

boslafebesi

Buda mı gelecekti başımıza ?

koray-polat

5.`de konser alınmaz, verilir ayrıca.

egyptianprincess

Her şeyi doğru yazdınız bir -de/-da kaldı zaten amk

ayse-a.

Yalnız bağlaç olan "de/da "nın başına kısa çizgi (-) gelmez, sadece eklerde kullanılır.

Görüş Bildir