Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Merkel: '8 Vatandaşımız İstanbul Gezisinden Dönemeyecek'

 > -

Sultanahmet’teki intihar saldırısının ardından Başbakan Davutoğlu ile telefonda görüşen ve saldırıyı kınayan Merkel, akşam saatlerinde düzenlediği ikinci basın açıklamasında 8 Alman vatandaşının İstanbul'daki saldırıda hayatını kaybettiğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gün içinde yaptığı açıklamada "Uluslararası terör yine çirkin yüzünü gösterdi" diyerek Sultanahmet saldırısını kınadığını belirtmiş, saldırıda hayatını kaybedenler arasında Almanların da bulunmasının olası olduğunu söylemişti. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier da bu doğrultuda bir açıklamada bulunmuştu.

Başbakan Davutoğlu, saldırıda hayatını kaybedenlerin tümünün yabancı uyruklu olduğunu belirtmiş ve saldırının failinin IŞİD mensubu olduğunu açıklamıştı.

"8 vatandaşımız İstanbul gezisinden dönemeyecek"

Bu gelişmelerin ardından akşam saatlerinde bir basın toplantısı daha düzenleyen Merkel, 8 Alman vatandaşının İstanbul'daki saldırıda hayatını kaybettiğini açıkladı. "Vatandaşlarımız İstanbul gezilerinden geriye gelemeyecekler. Bu zor zamanlarda ailelerinin yanındayız. Teröristler herkesin düşmanı." dedi.

Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını söyleyen Merkel, bu saldırıdan etkilenen Alman vatandaşlarıyla ilgilenmek için Almanya Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının Türkiye’de olduğunu bildirdi.

Sultanahmet'te Canlı Bomba Saldırısı: 10 Ölü, 15 Yaralı - onedio.com
Sultanahmet'te Canlı Bomba Saldırısı: 10 Ölü, 15 Yaralı - onedio.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü de dile getiren Merkel, Erdoğan ve Davutoğlu’nun Türk hükümetinin ve Türk halkının derin üzüntülerini kendisine aktardıklarını kaydetti.

Paris, Kopenhag ve Tunus saldırılarını hatırlatan Merkel, “Uluslararası terör, hedeflerini farklı yerlerden seçiyor. Gayesi ise hep aynı: Özgür toplumlardaki hür yaşantımız. Suriye’de, Türkiye’de, Fransa’da veya Almanya’da olsun, teröristler tüm özgür insanların, evet tüm insanlığın düşmanıdır” ifadesini kullandı.

Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı

Merkel, açıklamanın ardından Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplanacağını, burada kendisiyle birlikte Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in bakanları bilgilendireceğini söyledi.

Ekim ayında Ankara’da 100’ün üstünde kişinin hayatını kaybettiği bir terör saldırı yapıldığını, bugün de İstanbul’un kalbinin ortasında canice bir eylem gerçekleştiğini ifade eden Merkel, “Biz Almanlar tekrar tekrar terörün hedefi olan Türkiye’deki insanları unutmayalım”  şeklinde konuştu.

Türkiye'ye seyahat uyarısı

Alman Dışişleri Bakanlığı Sultanahmet'teki patlamanın hemen ardından vatandaşlarını Türkiye'ye yapılacak seyahatler konusunda uyararak acilen kalabalık ve kamuya açık yerlerden, gösterilerden ve turistik mekanlardan kaçınmalarını istemişti.

Dışişleri uyarısında "Ülke genelinde siyasi gerginliğin, şiddetli çatışmaların ve terör saldırılarının sürmesi bekleniyor" ifadesine de yer verilmişti.

Alman basınında 1. haber Sultanahmet saldırısı

Alman basını da saldırıyı haber bültenlerinin ilk sırasından duyurdu.

Der Tagesspiegel, "İstanbul'daki saldırıda en az 10 ölü" başlığını kullanırken, ölenler arasında büyük olasılıkla Almanların da bulunduğundan endişe edildiğini yazdı.

Frankfurter Rundschau gazetesi ise Sultanahmet'teki patlamayı, "Güvenlik güçleri saldırının arkasında IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) bulunduğunu tahmin ediyor" başlığıyla duyurdu.

Sultanahmet'teki Patlamayı Dünya Medyası Nasıl Gördü? - onedio.com
Sultanahmet'teki Patlamayı Dünya Medyası Nasıl Gördü? - onedio.com

Haberde Türkiye'de geçen yıl çok sayıda intihar saldırısının olduğu, bunların çoğunu IŞİD'in düzenlediği belirtildi.

Süddeutsche Zeitung konuyla ilgili haberine "Erdoğan patlamadan Suriyeli intihar saldırganlarını sorumlu tuttu" başlığını attı.

Die Welt ise Alman Dışişleri Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın patlamanın intihar saldırısı olduğu açıklamasını verdi.

Hülya Topcu, BBC Türkçe ve CHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAlmanyaAngela MerkelAnkaraBakanlar KuruluBaşbakanFransaIŞİDİntiharIrakİstanbulRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTerörTunus
Görüş Bildir