Lokma mı Loukoumades mi? Yunanlar Şimdi de Lokma Tatlısına El Attı, İsyan Bayrakları Çekildi

1.3bPAYLAŞIM

Yemeklerin tarihi, ülkelerin tarihinden eski. Aynı coğrafyayı paylaşan halklar aynı yemekleri de paylaşıyor. Birbirine çok benzeyen Türk, Yunan ve Arap mutfağı bunun en iyi örneği. Yıllardır paylaşılamayan yemeklerin sonuncusu ise son dönemde ülkemizde büyük popülarite yakalayan lokma tatlısı.

Bin yıllık tatlımız lokma, malum son dönemde yine popüler.

Yeni nesli lokma olarak tanımlanan soslu, çikolatalı lokma çılgınlığı kısa sürede her yeri sardı.

Ülkemizde popüler olan yeni nesil lokma, dünya çapında da yayılmaya başladı.

Amerika'dan Avustralya'ya, pek çok ülkede yeni nesil lokmacı dükkanları açılıyor.

Ancak bir farkla; lokma Yunan tatlısı loukoumades ya da kısaltılmış haliyle lukumades adıyla tanıtılıyor.

Tariflerin orijinalini araştırdığımızda Lokma'nın Türk, Arap ve Yunan ortak tatlısı olduğunu görüyoruz.

Vikipedi'ye göre Lokma, Loqma veya Loukoumades adlı bu tatlının adı ilk olarak 13. yy. başlarında ilk Arap yemek kitaplarından birini yazan El-Bağdadi'nin tariflerinin arasında yer alıyor. Kitabın tek orijinal örneği bugün İstanbul Süleymaniye kütüphanesinde bulunuyor.

Orijinal Yunan tarifi Türkiye'den farklı olarak şerbet yerine bal ve cevizle servis ediliyor.

Bunun dışında tarif aynı.

Öte yandan Yunanistan ve dünya çapındaki soslu yeni nesil lokmacıların tarihinin bizimkilerden eski olduğu iddia ediliyor.

İddiaya göre Yunanlılar bizden aldıkları tatlıyı allayıp pullayarak bize geri kazandırmış oldu.

Sosyal medyada da bu duruma isyan edenler var.

Siz ne diyorsunuz, bunu da mı Yunanlara kaptırdık?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
minirlu

Arkadaşlar... Türk mutfağı karma bir mutfaktır. Orta-doğu ve akdeniz mutfağının bir karmasıdır eğer evinizde kımız içmiyorsaniz lütfen "aaaabiii bu yunanlae hırsız dolmades ne yia imam baildi mi vay hirsizlar" diyerek bos konuşmayın. iyi gunler.

belissima89

2 sene once iskece ye gitmistim yunanistanda. orda bi pazar vardi pazarda satiliyodu hemde ustune istedigin sosu koyduruyodun. annemle sasirmistk bu sos olayni iyi dusunmusler diye ozman turkiye de yoktu yada belkide ben bilmiyodum. yunanlilarn bi cok seyi caldigini veya bizden gorup sahiplendigi kisminda hem fikirim ama bnu gozumle gordum yani belki de bizde cok populer oldu diye onlarda da cogalmistir.

coksoverhepsover

Türk Mutfağı %80 Halep mutfağından esinlenmiş bir mutfaktır her millet birbirlerinin mutfak kültüründen etkilenerek kendilerini geliştirmiştir ve bugüne gelmiştir. Bir Aşçı ve aynı zamanda Gastronomi öğrencisi olarak mutfağın milleti olmadığını savunuyorum ama her yöreninde kendi lezzetlerini ziyadesiyle koruyup geliştirmesini savunuyorum.

Gizli Kullanıcı

Bakın sevgili yunanlar ve yunan hissedenler. Önce hangi kültürde olduğunuza bi karar verin. Ortadoğu mu, avrupa mı? Sahiplenmeye çalıştığnız biçok şey aslında bizzat ortadoğu kültürüne has şeylerdir. Sadece Türklere değil, Araplara, Perslere, Yemenlilere, Faslara hatta İsraillilere... Yani bi kültüre ait bi şeyi kendinize mal ederken sadece Türklere değil bütün ortadoğululara saygısızlık ediyosunuz. Birbirine yakın topraklardaki kültürler birbirinden etkilenir. Türkler de büyük ölçüde arap ve ortadoğu kültüründen etkilenmiştir. Şıralı yani şerbetli tatlıların çoğu ortadoğu kültürüne aittir. Bunlar gibi ağır ve yoğun tatların çoğu ortadoğu kültürüne aittir.

Gizli Kullanıcı

... Eğer siz biz de ortadoğuluyuz aslında diyosanız tamam ama coğrafi olarak bu da pek mümkün değil. Türklerin sizden aldığı bi tek şey var o da hamam kültürüdür. Zira orta asya veya islam anlayışında hamam kültürü yoktur. Türkler alsa alsa hamamı sizden almıştır. Tarihçi değilim tabii ama bence hamam üzerine oynayabilirsiniz. Onun dışında çok boş yapıyosunuz gerçekten.

klemenjero

patentini almazsan kaptırırsın tabi yunana. ağzını ayırıp bakarsın ondan sonra

Görüş Bildir