Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Lavrov'dan Türk Askerini Hedef Alan Saldırıya İlişkin Açıklama: İlgimiz Yok

 > 
15PAYLAŞIM

Uçak krizi sonrası ilk kez Türkiye'ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz günlerde El Bâb yakınlarında Türk askerlerini hedef alan saldırıya ilişkin Lavrov, "Saldırıyı ne Rusya ne de Suriye rejimi yapmıştır" dedi. Basın toplantısında yapılan yanlış tercüme sebebiyle Lavrov'un "Rusya olarak hiç ilgimiz yok, Suriye tarafından yapılan bir saldırı" dediği duyurulmuştu.

AA/ Fatih Aktaş

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Alanya'da basın toplantı düzenledi.

Bu, Erdoğan’ın Suriye açıklamalarının ardından Rusya ve Türkiye arasında ilk temas olma özelliği taşıyor.

AA/ Orhan Çiçek

24 Kasım'da Türk askerlerine yapılan hava saldırısının sorulması üzerin Lavrov, "Ne Rusya ne de Suriye rejimi yapmıştır. Biz şu anda terörizmle mücadele ediyoruz. Buna konsantre olduk" yanıtı verdi.

Basın toplantısında yapılan yanlış tercüme sebebiyle Lavrov'un "Rusya olarak hiç ilgimiz yok, Suriye tarafından yapılan bir saldırı" dediği basına yansımıştı. 

Daha sonra Türk ve Rus tarafları, tercümenin yanlış yapıldığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan TSK da Suriye ordusunu işaret etmişti.

El Bâb'da Türk Askerine Saldırı: TSK Suriye Rejimini Sorumlu Tuttu - onedio.com
El Bâb'da Türk Askerine Saldırı: TSK Suriye Rejimini Sorumlu Tuttu - onedio.com

Erdoğan'ın, "Esad'ın hükümranlığına son vermek için biz oraya girdik" sözleriyle ilgili konuşan Lavrov, "Erdoğan'ın son beyanlarıyla ilgili sadece anlaşmalarımız çerçevesinde işbirliğine devam edeceğiz" dedi.

Erdoğan, TSK'nın Esad'ın ‘Hükümdarlığına Son Vermek’ İçin Suriye'ye Girdiğini Söyledi - onedio.com
Erdoğan, TSK'nın Esad'ın ‘Hükümdarlığına Son Vermek’ İçin Suriye'ye Girdiğini Söyledi - onedio.com

Çavuşoğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

AA/ Fatih Aktaş

"Türkiye ve Rusya birlikte hareket ederse birçok sorunu çözebiliriz. Karadeniz bölgesi, Akdeniz, Suriye ve Irak bu konulardaki işbirliğimiz sadece iki ülke için değil bölge için de çok önemli. İşte bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin sık sık telefonda görüşüyorlar. Var olan sorunların çözümü için aktif çaba sarf ediyoruz ama göstermelik değil. İşte Suriye'deki durum ortada Halep'te siviller ölüyor. Ama tüm Suriye'de Halep başta olmak üzere ateşkes sağlanması lazım. İnsani yardımların ulaştırılması lazım. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya ile ortak çabalarımız var. Siyasi bir çözüm olmazsa Suriye'nin milli birliği, toprak bütünlüğü sağlanmazsa bugün DEAŞ'ı temizlersiniz yarın başka bir terör örgütü ortaya çıkar. Bataklığı kurutmanız lazım, bunun da en iyi yöntemi siyasi çözüm

Türk Akımı anlaşması Meclis'te Dışilişkiler Komisyonu tarafından onaylandı. En kısa sürede Meclis tarafından Genel Kurul tarafından da onaylanacak. Amacımız bu coğrafyada Rusya-Türkiye işbirliğinin güçlenerek devam etmesi ve bu işbirliğinin sadece iki ülkenin çıkarına değil bölgenin çıkarına olmasıdır. Siyasi çözüm konusunda ortak anlayış var. Bu konuları samimi bir şekilde değerdirme fırsatı bulduğumuz için değerli dostum Sergey'e teşekkür ediyorum. Bugün Antalya ve Alanya değerli konuğumuzu ağırlamaktan mutlu ve umutlu. Bizim de amacımız iki halkın yararına bu tür adımları atmak."

Lavrov'un konuşmasının satır başları ise şöyle:

AA/ Mustafa Çiftçi

"Bence güzel görüşme geçti. Çok ciddi konular var bölgesel ve Suriye'yle ilgili. Bu bölgede kanın durması lazım, sorunların ivedilikle çözülmesi lazım ayrıca insani yardımın da sürekliliğinin devam etmesi lazım. Ayrıca diğer ülkelerde ve bölgelerde de neler olduğunu konuştuk. Bu diyaloğa devam etmemiz lazım. Bölgenin özelliğini de göz önünde bulundurarak hem din adamlarıyla, hem hükümetlerle hem halka işbirliği yaparak ancak barışı getirebiliriz. Bu bölgenin diğer ülkeleri için de aynıdır.

Ayrıca bu bölgede yaşayan halkların, azınlıkların da sesini duyuracak bir şekilde bu diyalogların devam etmesini sağlayacağımıza mutabığız.

Kafkaslarda, Karadeniz Bölgesi'ndeki konular da ele alındı. Ukrayna konusunda da konuştuk. Ukrayna, Rusya arasındaki anlaşmazlık konusundaki çalışmalara destek vereceğini söyledi sayın mevkidaşım. İkili ilişkilerimizi tabii ki büyüteç altına aldık. Her iki taraf da normalleşmenin hızlı olması konusunda hemfikir. Devlet başkanlarımız Sayın Putin ve Sayın Erdoğan bu konuda siyasi iradelerini ortaya koymuşlardır. Biz de bu irade çerçevesinde çalışmalarımıza hız vereceğiz.

Bundan sonraki aşamada da ticaretteki ve ekonomideki aksamaları ortadan kaldırmak olacaktır. Dış ticaret hacmimiz düşüyor bunu düzeltmemiz lazım. Bundan sonraki aşamada yaptırımların sürekli olarak kaldırılması konusunda da hemfikir olduğumuzu konuştuk. Biz Rusya tarafı olarak şu anda Türk Akımı konusunda olumlu bir gelişmeyi dile getirdik. Biz ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu nükleer enerji santrali çalışmalarının da iyi bir şekilde devam etmesi söylendi. Ayrıca buna stratejik yatırım statüsü verilmesi bizi sevindirdi.

Biz halklarımızın da halk diplomasisinin de gelişmesini çok istiyoruz."

Basın toplantısında geçtiğimiz yıl yaşanan uçak krizinin ardından kaldırılan vize serbestisinin yeniden başlamasına ilişkin görüşmeler de gündeme geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Vizelerin tamamen kaldırılmasını arzu ediyoruz. Rusya vatandaşlarınının pasaporta gerek duymadan kimlikle gelmelerini istiyoruz" derken,  Lavrov "Vize kaldırılmadan önce güvenlikle ilgili konuları çözmek lazım. Terörle ilgili kişilerin hareketini kısıtlama çalışmaları yapılacak" ifadelerini kullandı.

'Uçak krizi' döneminde Lavrov, Türkiye ile vizesiz seyahat anlaşmasını 1 Ocak 2016 itibarıyla askıya aldıklarını açıklamıştı.

Rusya'ya Vizesiz Seyahat 1 Ocak'tan İtibaren Askıya Alınıyor - onedio.com
Rusya'ya Vizesiz Seyahat 1 Ocak'tan İtibaren Askıya Alınıyor - onedio.com

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya arasında "Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma" 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmış, söz konusu anlaşma 16 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe girmişti. 

Anlaşma kapsamında 30 günden fazla kalmayacak şekilde vizesiz olarak karşılıklı seyahatler gerçekleştirilebiliyordu. Vize muafiyeti 180 gün içerisinde toplamda 90 günü aşmayacak şekilde geçerliydi.

Sputnik, AA, AJT

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir