Erdoğan, TSK'nın Esad'ın ‘Hükümdarlığına Son Vermek’ İçin Suriye'ye Girdiğini Söyledi

 > -

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Suriye topraklarında bulunan Türk askeri ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Esad'ın hükümdarlığına son vermek için Suriye'ye girdiğini söyledi.

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, Parlamentolararası Kudüs Platformu’nun İstanbul’da düzenlediği, Kudüs ve Sürecin Problemleri Sempozyumu’nda konuştu.

Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Suriye topraklarına girmesine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda 600'lü rakamlar konuşuluyor ama hayır. Bana göre Suriye'de 1 milyona yakın insan öldü. Bu ölüm hala devam ediyor. Çocuk, kadın, erkek ayrım yapmaksızın devam ediyor. Nerede BM, ne yapıyor? Irak'ta var mı yine yok. Biz sabır, sabır, sabır dedik en sonunda dayanamadık ve Suriye'ye Özgür Suriye Ordusu ile beraber girmek zorunda kaldık. Niçin girdik? Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Mesele toprağın gerçek sahipleri topraklarına sahip olsunlar, bunu sağlamak için. Yani orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil."

'Suriye'de 1 milyona yakın insan öldü'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda 600'lü rakamlar konuşuluyor ama hayır. Bana göre Suriye'de 1 milyona yakın insan öldü." ifadelerini kullanarak şunları kaydetti:

"Bu ölüm hala devam ediyor. Çocuk, kadın, erkek ayrım yapmaksızın devam ediyor. Nerede BM, ne yapıyor? Irak'ta var mı yine yok. Biz sabır, sabır, sabır dedik en sonunda dayanamadık ve Suriye'ye Özgür Suriye Ordusu ile beraber girmek zorunda kaldık. Niçin girdik? Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Mesele toprağın gerçek sahipleri topraklarına sahip olsunlar, bunu sağlamak için. Yani orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil."

'Filistin davasını sahiplenmek, Kudüs'ü korumak, tüm Müslümanların müşterek davasıdır'

Erdoğan, Filistin sorunu ile ilgili ise "Filistin davasını sahiplenmek, Kudüs'ü korumak, tüm Müslümanların müşterek davasıdır, müşterek vazifesidir" diyen Erdoğan, “Filistin’de yarım asırdır süren işgâlin davacısı ve takipçisi olarak buraya geldiniz” diyerek katılımcılara teşekkür etti. Erdoğan, "15 Temmuz’da bizim için ellerini semaya açan tüm Filistinlilere, şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" dedi. 

Cumhurbaşkanı, Filistin davasının tüm Müslümanları ilgilendirdiğini belirtti:

"İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmak sadece sıkılı yumruklarından ve ellerindeki taşlarından başka hiçbir silahı olmayan Filistinli çocukların görevi değildir. Filistin davasını sahiplenmek, Kudüs'ü korumak tüm Müslümanların müşterek davasıdır, müşterek vazifesidir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir