Kullandıkları Özel Efektler Sayesinde Sinema Tarihine Adeta Çığır Açarak Yön Veren 14 Film

10PAYLAŞIM

Hepimiz şaşkınlıkla Avatar’ı izlediğimiz o günleri hatırlıyoruzdur herhalde...

Not: CGI (Bilgisayarda Üretilmiş Görüntü)

Kaynak: https://www.insider.com/most-groundbreak...

14. ‘Cats’ filmi oyuncularına kedi görünümü kazandırabilmek için film ekibi 'dijital kürk teknolojisini' kullanmıştır.

IMDb: 2.7

Her ne kadar eleştirmenler ve seyirci kitlesi tarafan bu filmde kullanılan teknolojinin ezber bozduğu düşünülse de yakın gelecekte belki de çok daha başarılı işleri bu film sayesinde görmüş olacağız.

13. 'The Irishman' gençleştirme efekti kullanan ilk film olmasa da belki de alanındaki en iyi örnektir.

IMDb: 7.9

Filmde Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi ünlü isimler, kullanılan efekt sayesinde olduklarından daha genç gösterildiler. Her ne kadar 'Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi'nde bu efektin ilk örneklerini gözlemlemiş olsak da eleştirmenler 'The Irishman'i bu konu çok farklı bir yere koyuyorlar.

12. 'Star Wars'da neredeyse hiç CGI teknolojisi kullanılmamış olmasına rağmen günümüzdeki özel efektlerin temelini atmıştır.

IMDb: 8.6

Filmde yer alan bir çok sahne mat tablolar ve modeller ile çekilmiş olsa da ilerleyen yıllarda filmde 'Death Star Diagram' adlı bir efekt kullanıldı. Fakat filmin yarattığı en büyük etki George Lucas'ın hala endüstri öncüsü olan 'Industrial Light and Magic' şirketini kurmasıydı.

11. 'Titanic' CGI teknolojisinin en başarılı örneklerindendir.

IMDb: 7.8

Geminin çekimlerinde Cameron, oyuncuların canlı çekimlerini kameraya aldı ve bu çekimleri dijital ortamda bir modele yerleştirdi. Bundan dolayı da dönemin efsanevi eleştirmeni olan Roger Ebert bile filme tam puan verdi!

10. 'Jurassic Park' küçük bir CGI dokunuşunun bile filmi ne kadar çok değiştirebileceğinin iyi bir örneği oldu.

IMDb: 8.1

Efektlerin çoğu animatronik ile yapılmış olsa da, filmin tamamında sadece dört dakikalık CGI var. Bundan dolayı da 'Jurassic Park' doğru kullanıldığında CGI'nin ne kadar etkili olabileceğini sektöre göstermiş oldu.

9. 'Avatar' 3 boyut CGI'nı kullanarak daha önce hiç görmediğimiz bir film yarattı.

IMDb: 7.8

Film %70'i CGI teknolojisi kullanılarak çekildi ve üç boyutlu olarak kaydedildi. CGI teknolojisini kullanan şimdiye dek çekilmiş en pahalı film olması ünvanına sahip olan 'Avatar' destan yazdı desek az kalır.

8. 'Gravity' filmi CGI'ya bambaşka bir mertebe kazandırdı.

IMDb: 7.7

'Gravity', filmlerde çok fazla CGI kullanmanın aslında kaliteyi düşürmeyeceğini görmemize olanak tanımış oldu. Filmin açılış sahnesindeki ilk üç dakikayı izlerseniz ne demek istediğimiz anlamış olursunuz. Her ne kadar bu film farklı bir CGI ile tanışmamızı sağlamasa da CGI'nın sektöre nasıl yön vereceğini anlamamızı sağladı.

7. 'Tron' eleştirmenler tarafından pek beğenilen bir film olmasa da CGI'nın gelişimini anlamak açısından oldukça önemlidir.

IMDb: 6.8

Seyirciler tarafından pek iyi karşılanmasa da 'Tron', oyuncuları bilgisayar tarafından üretilen ilk filmdir. Filmde 15 dakikalık 3D modelleme de vardır. O dönemdeki animasyon teknolojisi o kadar ilkeldi ki bilgisayardaki görüntü aktarılamadığı için kameraların monitörü çekmesiyle film oluşturuldu.

6. 'The Matrix' CGI teknolojisini o kadar iyi kullandı ki mermi sahnesiyle literatüre geçti.

IMDb: 8.7

Kenau Reeves'i 'The Matrix'deki efsanevi mermi sahnesini bilmeyeniniz yoktur. Bu sahne CGI teknolojisinde o kadar önemli bir başarı elde etti ki bu efekt literatüre 'bullet time' olarak geçti.

5. 'Young Sherlock Holmes' CGI'ya düşündüğünüzden çok daha fazla etki etmiştir.

IMDb: 6.8

Stephen Spielberg'in şirketi Amblin tarafından yaratılan ve nedendir bilinmez pek de bilinmeyen bu film aslında tamamen bilgisayar tarafından üretilen bir karaktere sahipti. Yaklaşık 30 saniyelik grafiğin oluşturulması ise yaklaşık altı ay sürdü.

4. 'Lord of the Rings' üçlemesinde kullanılan bütün efektler ve Gollum tarih yazdı!

IMDb: 8.8

3D hareket yakalama ile oluşturulan ve filmin en eski karakterlerden biri olan Gollum, oyuncunun yüz ifadesi ve hareketlerinden ödün vermeden CGI'nin nasıl doğru bir şekilde kullanılacağını bizlere göstermiş oldu.

3. 'Oyuncak Hikayesi' bugün yaygın olarak kullanılan 3D animasyonlara bir bakıma öncülük etti.

IMDb: 8.3

'Oyuncak Hikayesi' filminde kullanılan grafikler günümüzde sizlere garip ve modası geçmiş görünebilir ama 1995 yılında bu oldukça önemli bir adımdı. Ayrıca bu film Pixar'ın sadece filmi değil, aynı zamanda çoğu modern CGI'nın temeli olan ve tamamı 3D animasyonla yapılan ilk uzun metrajlı filmdir.

2. 'Westworld' CGI kullanan ilk filmdir.

IMDb: 7.0

Aslında her şey bu filmle birlikte başladı diyebiliriz. Filmin yapımcılarının ellerinde bir model olmadığı için bütün bir modeli Ay yüzeyini baz alarak kendileri oluşturmak durumunda kaldılar.

1. 'Terminatör 2: Mahşer Günü' CGI'yi şimdiye kadarki en ünlü kötü karakterlerden birini oluşturmak için kullandı.

IMDb: 8.5

'Terminatör' 1984'te ortaya çıktığında, bir robotun ekranda canlanmasını sağlamanın tek yolu animatronikler ve modellemelerdi. 'Terminatör 2: Mahşer Günü'nde ise bilgisayar bazlı bu kötü karakterlerin yaratımı aslında bir bakıma bütün sinema tarihini değiştirdi.

Bonus: Belki de en çok sorulan sorulardan biri 'Iron Man kostümü tamamen bir CGI harikası mı?'

Iron Man'in kostümü kimi zaman gerçek olarak ve kimi zaman da CGI teknolojisi kullanılarak çekildi. Bu yüzden her ikisi de!

Sizin favoriniz hangisi? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yapılan Anketlere Göre Thanos, Marvel Aleminin Gelmiş Geçmiş En Popüler Kötü Karakteri Seçildi - onedio.com
Yapılan Anketlere Göre Thanos, Marvel Aleminin Gelmiş Geçmiş En Popüler Kötü Karakteri Seçildi - onedio.com
Hayatınızda En Az Bir Kere İzlemeniz Gereken Başyapıt Niteliğinde 65 Film - onedio.com
Hayatınızda En Az Bir Kere İzlemeniz Gereken Başyapıt Niteliğinde 65 Film - onedio.com
Yeni Christopher Nolan Filmi 'Tenet'ten Fragman Yayınlandı - onedio.com
Yeni Christopher Nolan Filmi 'Tenet'ten Fragman Yayınlandı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nightwing-robin

'Westworld' CGI kullanan ilk filmdir. WTF_?

jnx

"Final Fantasy: The Spirits Within" bunu eklememiş olman sinemadan ne kadar uzak olduğunun kanıtı editör. Bu film o dönem için " sanal aktör/aktirstler" tartışmasına neden olmuştur. Hatta bu yüzden bir çok oyuncu bu filmi protesto etmiş yayınlayan sinema salonlarına baya sert tepki göstermişlerdir. Gerçi sonradan bu filmden daha üst seviye cgi teknikleri çıkmışta olsa temel de cgi sinematiklerin temelini bu film atmıştır. İzlemeyi düşünen varsa o dönemin Cgi için devrim olduğunu, bu dönemin cgi teknolojisiyle kıyaslmanın yanlış olduğunu belirtmek isterim.

jander_sunstar

Sanki bütün içerik başka bir yerden alınmış ve gogle translator ile çevrilmiş gibi zaten. Fazla birşey beklememek lazım :)

Görüş Bildir