Kendi Payına Düşeni Yap! Daha Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Kolayca Atılacak 15 Temel Adım

-
Abone ol

Dünyanın, doğanın ve tüm varlıkların yaşamının yenilenmesi ve devamlılığı için hiç kuşkusuz sürdürülebilir bir yaşama ihtiyacımız var. Kaynakların, enerjinin, yaşamın korunması ve devamlılığı yalnızca bir kurum ya da kuruluşun değil, bu yeryüzünde yaşayan her bireyin görevi.

En temel hatlarıyla sürdürülebilir bir yaşam inşa etmek aslında oldukça kolay ve hemen hemen hepimizin bildiği ancak çoğu zaman göz ardı ettiği temellere dayalı.

Kendi payımıza düşeni yapmak, birkaç adım atmak aslen hiç de zor değil!

Sürdürülebilir bir yaşamın ilkesi basit: Azalt + Yeniden Kullan + Dönüştür + Kompoze Et

Bu temel dört ilkeyi hayatımızın her bir yanına yerleştirmek oldukça kolay ve mümkün.

Ortalama bir kişi gündelik yaşamında kullandığı suyla her ay 500 litreden fazla suyu israf ediyor. Buna bir dur demek gerek!

Bunun hepimiz farkındayız fakat çoğu zaman bunun önüne geçmek kolay olmuyor. Gündelik yaşamımızda su kullanımına dikkat etmekle beraber kullanılan duş ve musluk başlıklarını tasarruflu başlıklarla değiştirmek hem sürdürülebilir bir yaşama hem de cebinize yardımcı olabilir.

Pet şişede su kullanımını bırakarak yerine taşınabilir mataralar koymak, plastikten arınmak da hiç fena olmaz gibi.

Malumunuz ki bir pet şişenin doğada çözünmesi tamı tamına 400 yıl sürüyor.

Günlük ortalama bardakta kahve tüketimi ise neredeyse 1 milyarı buluyor; tüm bu tüketimin yarattığı sorunu hayal etmek zor değil.

Oysa buna katkıda bulunmak bir kahve termosu taşımaya bakar.

Bir diğer büyük sorun ise mutfak, tuvalet ve gündelik olarak kullanılan kâğıt peçeteler. En azından mutfak ve gündeliğe ikâme bulmak çok zor değil.

Gündelik olarak yanımızda taşıdığımız peçeteleri geçmişte büyüklerimizin sıkça kullandığı kumaş mendillerle değiştirebilir; mutfaktaki yoğunluğu ise yıkanabilir kumaş bezlere ve havlulara yöneltebiliriz.

Kâğıt peçete almayı bıraktığınızda cebinizde kalacak parayı düşünün bir de! 😍

Kişisel bakım ve temizlik ürünleri de sürdürülebilir bir yaşam için kayda değer bir önem taşıyor.

Diş fırçası kullanımında plastiği bırakıp bambuya geçmek, plastikten arınamamış duş jelleri yerine doğal sabunları geçmenin küçük ama etkili bir faydası olabilir.

Aynı şekilde jilete ihtiyaç duyan herkesin 5'li veya 10'lu paketlerdeki plastik ürünlerin yerine uzun ömürlü paslanmaz bıçakları koyması mümkün.

Birçoğumuzun artık yaşamının bir parçası olmuş ancak yeniden anılması gereken bir etmen de ampuller.

1 adet led ampul = 2 adet tasarruflu ampul = 10 adet şeffaf ampul

Yani doğa dostu ampuller hem dünyayı hem de faturanızı düşünüyor diyebiliriz.

Plastiğin önüne geçmek istiyorsak tek satılan ürünlerden tamamıyla uzak durmamız gerekiyor!

Toplu alımlar her zaman hem daha sürdürülebilir hem daha hesaplı.

Paketlenmesi gereken şeylerde ise plastik yerine kâğıt tercih etmek hayat kurtarıcı olabilir.

Aynı zamanda yeniden ve farklı şekillerde kullanıma da daha açık.

Artık market poşetlerinin paralı olmasıyla hayatımıza yeniden giren fileleri ve bez çantaları unutmamak gerek.

Yanımızda küçük bir bez çanta ya da file taşıma alışkanlığı plastik poşetin hayatımızdan tamamen çıkmasına yardımcı olabilir.

Haftanın belli birkaç günü (yapabilene her günü) yemeğinizi evde hazırlayıp götürmek çok fazla konuda yardım eli uzatıyor.

Kendi yemeğinizi hazırlamak doğa dostu, sağlıklı ve hesaplı. Ne yediğinizi, yeryüzüne nasıl bir zarar ve katkınız olduğunuzu biliyor; sipariş edilen yemekle gelen belirsizlik, zarar ve israftan kaçınmış oluyorsunuz.

Yemek her zaman hazırlanamasa da yanınızda düzenli olarak küçük ve yeniden kullanıma açık çatal kaşık kitiyle metal bir pipet taşımak, yemek sipariş etmek durumunda kaldığınız zamanlarda size yardım sağlayabilir.

En kolay yöntemlerden biri de hiç kuşkusuz kâğıt faturalara son vermek!

Mail ya da mesajla gelebiliyorken ne gerek var kâğıda?

Doğada çözünmesi 300 yıl süren ve imhası oldukça özel bir çalışma gerektiren pillerin yerine şarj edilebilir pil koymak doğaya uzun yıllar kazandırır.

Kışın ısıtıcıları, kaloriferleri en yüksek ayara çekmek yerine iki kat çorap, kazak içine bir tişört giymek ne kadar zor olabilir?

Bu sayede ay sonunda dudak uçuklatan bir fatura şoku da yaşanmaz. 🙄

Son olarak umumi tuvaletlerdeki kurutucuların hem çevreye, enerjiye verdiği zararı hem de içlerinin b*k partikülleriyle dolu olduğunu unutmayın.

Mecbursanız minik parça bir peçete ya da yanınızda taşıyabileceğiniz kumaş mendil de işinizi görür.

Tüm bunlar aslında hepimizin bildiği, farkında olduğu fakat çoğu zaman yine de göz ardı ettiği, belki kendini disipline edemediği küçük detaylar. 

Ama önemli olan bu küçük detayların sürdürülebilir bir yaşam üzerindeki büyük etkisi! 💚

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kirbac-tanrisi

1 litre atık yağı 1 milyon ton içme suyunu yok eder.

ali-efe7

1milyon ton mu rakam biraz fazla geldi bana o 10.000ton olmasın? birmilyon tonu kirletmek için 1lt çok az gibi göründü bana. bu hesapla zaten hiç su kalmaması lazım sadece izmirdeki arabaların yağ değişiminde çıkan atık yağı düşünürsek 3.5lt ortalama bu hesapla 3.500.000 ton su kirlendi sadece bir arabadan 10 araba olsa 35.000.000 ton 100 araba (yaksaşık bizim mahallenin yarısı etse) 350.000.000ton su bana pek mantıklı gelmedi...

kirbac-tanrisi

üst rakam 1 milyon, ayrıca içme suyu ile kullanım suyu farklı. yağ bulaşmış 1 milyon suyun bir kısmı sanayide kullanılabilir fakat insanın veya hayvanın içmesi yada yaşaması sağlığa fazlasıyla zararlı

ali-efe7

o kadar detay bilemedim. Ayınlattığın için saol :))

ercy

Oldu canım. Günde 10-12 saat çalışan millet bir de eve gelince bez mendil yıkasın! Bir de demiş ki pet şişede su almayın. Cam işedeki su kaç para haberiniz var mı?

cloud9_l

Matara diye bişey var duydun mu hiç

ercy

Aklı sıra laf sokmuş. Duydum, mataradaki su bitince satın aldığın su yine pet şişede olmayacak mı sanki?

enimum

hayır düşük gelirliysen icme suyu alamayacaksın

cloud9_l

Siz Bahçeliler çok çomarsınız ghaghasgsdfh Paran yoksa zaten dışardan su almaktan çok daha mantıklı yanında su matarası taşımak.

ercy

Ne zırvalıyosunuz amk! Al birini vur ötekine!

ozan-berk4

hahaha amk kodumun fakirleri sizi

viyol10sel

Buzdolabınızdaki bütün plastik şişeleri pet şişeleri geri dönüşüme atin yerlerine cam şişeler koyun, zaten artık su markalari cam şişelerde de su satıyor onlardan alıp dolabı döşeyebilirsiniz, eve işe şart... Mataralar da tabi cantalar icin spor yapanlar, gezginler için şart. Bok partikülü güzel benzetme olmuş artik kimse kullanmaz :))

viyol10sel

Yemek artıkları konusunu da hayvansever arkadaşlarınızla konuşup çöpe atmayarak da güzel bir geri dönüşüm ve iyilik zincirine katılabilirsiniz, ya onların hayvan dostlarına yada sokak hayvanlarına kuşlara ikram edebilirsiniz

tintin

Bazılarında gereksiz öneri kalmışsınız. Kağıt peçete, havlu kağıt kullanmamak ne demek? Bez, kumaş olanlar ile hijyeni nasıl sağlayacaksınız? Tek kullanımlığın bir faydası olmalı.

Görüş Bildir