Görüş Bildir

İşte Öcalan'ın Nevruz Mesajı

Anasayfa > Gündem

Öcalan'ın Mektubu Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder Tarafından Okundu

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan'ın gönderdiği mesaj paylaşıldı. Mesajında '10 maddelik deklarasyon ile tarihi bir sürece başladık' ifadesini kullanan Öcalan, Süleyman Şah Türbesi'nin, PYD kontrolündeki Eşme'ye taşınmasına vurgu yaparak, 'Eşme ruhunu selamlıyorum' dedi.

İşte Öcalan'ın Nevruz Mesajı:

'Tüm halklarımıza;

Barışın, eşitliğin, özgürlük ve demokrasinin yanında yer alan tüm halklarımızın ve dostlarımızın Newroz'unu selamlıyorum.

Emperyalist kapitalizmin ve despotik yerel işbirlikçilerinin tüm dünyaya dayattığı Neo liberal politikaların yol açtığı kriz, bölgemiz ve ülkemizde çok yıkıcı bir şekilde yaşanmaktadır. Halklarımızın ve kültürlerinin etnik ve dini farklılıkları, bu kriz ortamında, anlamsız ve acımasız kimlik savaşlarıyla tüketilmektedir. Ne tarihi ne çağdaş, ne de vicdani ve siyasi değerlerimiz bu tabloya asla sessiz ve bigâne kalamaz. Bilakis acil bir müdahale, dini inançlarımız, siyasi ve ahlaki sorumluluğumuzun gereğidir.

Ülkemiz halklarının, demokrasi, özgürlük, kardeşlik ve onurlu barışı için yürüttüğümüz mücadele bu gün tarihi bir eşiktedir. Kırk yıllık hareketimizin acılarla dolu geçen bu mücadelesi boşa gitmediği gibi aynen sürdürülemez bir aşamaya da varmış bulunmaktadır. Tarih ve halklarımız bizden dönemin ruhuna uygun bir demokratik çözümü ve barışı talep etmektedir. Bu temelde tarihi Dolmabahçe Sarayında, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklerasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız.

Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim. Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp Parlamento üyeleri ve İzleme Heyetinden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme komisyonundan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız. Bu kongremizle birlikte artık yeni dönem başlamaktadır. Bu yeni dönemde, Türkiye Cumhuriyeti dahilinde özgür ve eşit Anayasal yurttaşlık temelinde demokratik kimlik sahibi demokratik toplum olarak, barış içinde ve kardeşçe yaşama sürecine giriyoruz. Böylelikle 90 yıllık Cumhuriyet tarihinin çatışmalarla dolu geçmişini aşıp gerçek barış ve evrensel demokrasi kriterleri ile örülmüş bir geleceğe yürüyoruz. Newroz'un gerçek tarihine yaraşan da huzurunuzda böyle bir aşamayı selamlamaktır. Ve lakin ülkemiz ve halklarımız için doğru olan olgular, aynı zamanda kutsallarla dolu bölgemiz için de geçerli olmak durumundadır. Kapitalist emperyalizmin genelde son iki yüz yıllık, özelde son yüz yıllık gerçeği şudur: Ulus devlet milliyetçiliği temelinde etnik ve dini kimlikleri özüne ters biçimde içe doğru kapatıp birbirlerine düşman etmek, yani böl-yönet politikasına uygun olarak varlığını acımasızca günümüze kadar sürdürmek!

Bilmeliyiz ki Ortadoğu üzerindeki emellerinden vazgeçmeyen Emperyalist güçlerin yol açtığı son zorbalık IŞİD görüntüsünde ortaya çıkmıştır. Barbarlığın bile anlamını zorlayan bu örgüt, kadın çocuk demeden, Kürtler, Türkmenler, Araplar, Ezidiler, ve Asuri-Süryaniler başta olmak üzere bütün bölge halklarına ve inançlarına dönük vahşice katliamlar sergiledi.

Artık gün bu acımasız ve yıkıcı tarihi sonlandırıp gerçek geçmişimize uygun barış, kardeşlik ve demokrasiye geçiş yapma günüdür. Doğru bildiğim ve inancım gereği; çatışmacı, tüketici, yıkıcı milliyetçiliğin doğurduğu ulus devletleri demokratik siyasetle aşarak açık demokratik kimliklerle bir ortaklaşmaya geçmenin mecburiyetidir. Bunun için ulus devletleri kendi içinde demokratik siyasetle demokratik ortaklaşmanın yeni bir türünü gerçekleştirmeye ve yine ulus devletleri kendi aralarında Ortadoğu'nun demokratik ortak evini inşa etmeye çağırıyorum.

Ayrıca bugün vesilesiyle mahşeri topluluğunuzun ezici çoğunluğunu teşkil eden özgürlüğe kanat çırpan kadınları ve gençleri önümüzdeki dönemin ekonomik, sosyal, siyasal ve güvenlik alanlarında özgürlük ve eşitlik mücadelesinde en aktif bir biçimde yer almaya ve başarmaya çağırıyorum. Ayrıyeten hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobani direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen 'Eşme ruhunu' halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tek cümleyle tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve yeniden inşası için değerli bir çağrıdır.

Tekrar bu tarihi Newroz'un şahsınızda tüm insanlık için büyük hayırlara vesile olması dileğiyle selamlıyorum.

Yaşasın Newroz,

Yaşasın Halkların Kardeşliği…'

Diyarbakır'daki kutlamalar yağmur altında geçti

Diyarbakır'daki kutlamalar yağmur altında geçti

Diyarbakır'daki nevruz kutlamalarında soğuk hava ve yağmura rağmen yoğun bir katılım vardı. Nevruz alanına uzak yerde kurulan polis noktalarında yapılan aramalardan sonra Nevruz nedeniyle sabahın erken saatlerinden itibaren Diyarbakır kent merkezi, ilçeler ve çevre illerden on binlerce kişi Şanlıurfa karayolu üzerinde bulunan Nevruz Meydanı'na akın etti. Yoğun katılım nedeniyle nevruz alanına giden bütün yollarda trafik durdu.

Nevruza katılmak isteyen binlerce kişi kilometrelerce yol yürümek zorunda kaldı. Tertip komitesi, öğleden sonra toplananlarla birlikte nevruza katılan sayısının 1 milyonu aştığını savundu. İzdiham nedeniyle platformdaki gazeteciler ve protokol de güç anlar yaşadı. Demir bariyerleri yıkan binlerce kişi aniden protokol ve gazetecilerin bulunduğu bölüme girince ortalık bir anda karıştı. Gazeteciler alandan güçlükle çıkabildi.

25 ÜLKENİN TEMSİLCİLERİ İZLEDİ

'Öcalan'a özgürlük' sloganının ön plana çıktığı nevruz kutlamasına ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya gibi ülkelerin de bulunduğu 25 ülkenin büyükelçiliklerinden müsteşarlar ile gazeteci, aydın, yazar, sanatçı, akademisyen, siyasetçi, diplomat, parlamenterlerin de bulunduğu toplam 437 konuk katıldı.

ABD KONSOLOSLUK ARAÇLARINA 'PKK' VE 'APO' YAZILDI

Nevruza Suriye'de Kürtlerin denetimindeki Rojava bölgesinden PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Abdullah Öcalan'ın kardeşleri Fatma Öcalan ile Mehmet Öcalan da protokoldeki yerlerini aldı. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise ailesi ile geldiği kutlamalarda protokol yerine, halkın arasında yer aldı. Nevruz alanının dışında bulunan ABD Adana Konsolosluğu'na ait bazı araçların üzerine nevruza katılanlar tarafından elle PKK, HPG, YPG, Apo yazılması yazılması ise dikkat çekti.

KUZEY IRAK'TAN ÖCALAN'A DESTEK AÇIKLAMASI 

Kürt marşı 'Ey Rakip' in okunması ve bir dakikalık saygı duruşundan sonra başlayan nevruz kutlamasında Türkiye ve Suriye'nin Rojava bölgesindeki çatışmalarda yaşamlarını yitiren bir çok PKK'lının fotoğrafları asıldı. 

Nevruzda Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki 7 siyasi parti adına konuşan Rekar Ahmet, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için mücadele çağrısı yaptı. Öcalan'ın bir an önce özgürlüğünün sağlanmasını istediklerini belirten Rekar Ahmet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, Kürt sorununun kalıcı çözümü ve demokratik diyalog ve müzakere sürecinde üzerine düşen sorumlukları yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. YPG, HPG ve peşmergenin Kürdistan'ın özgürlüğü için omuz omuza savaştığını dile getiren Rekar Ahmet, 'Hepimiz bu savaşçılara binlerce teşekkür sunuyoruz ki insanlık dışı çetelere karşı insanlığı savunuyorlar. Umuyoruz ki önümüzdeki yıl Kürdistan'ın tamamında daha büyük bir coşkuyla nevrozumuzu kutlayacağız' dedi.

PYD: ÇÖZÜM ÖCALAN'IN SUNDUĞU PROJEDİR

Suriye'nin Rojava bölgesinin Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Asya Abdullah, 2015 nevruzunun direniş nevruzu olduğunu söyledi. Rojavanın bir insanlık devrimi olduğunu dile getiren Abdullah, dün Suriye'nin Haseki kentinde nevruz kutlaması sırasında düzenlenen bombalı saldırıda yaşamlarını yitirenleri andı. 

Abdullah, 'Hiçbir güç Nevruzun ateşini hiçbir saldırıyla zayıflatamaz. Bugün başta Kürt halkı olmak üzere bölge halkları üzerindeki saldırılar Kobani ve Suruç'taki direnişlerle boşa çıkartılmıştır. Çözümün yolu demokratik siyaset ve barış yoludur. Sayın Abdullah Öcalan'ın başlattığı yol çözüm yoludur. Kürt sorununun demokratik çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için Öcalan'ın sunduğu çözüm projesidir' ifadelerini kullandı.

Rojava devriminin demokratik bir Suriye için önemli bir aşamaya geldiğini belirten Abdullah, Rojava halkının başarısının bütün Kürtlerin ve insanlığın başarısı olduğunu söyledi.

DTK: DİYARBAKIR ZİNDANLARINDAN BUGÜNLERE GELDİK

Kutlamada konuşan Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Selma Irmak ise Kürtlerin yıllarca zulüm, işkence ve sürgün gördüğünü savunarak şunları söyledi:

'Evleri yıkıldı ama nevruz ateşi üzerlerine dökülen toprağı temizledi. PKK'nın öncü kadrolarından Mazlum Doğan bedeni ile yaktığı ateşle, Diyarbakır zindanında gösterilen direnişle bugünlere geldik. Halklar arasına çizilen sınırlar, bugün ortadan kaldırıldı. 21'inci yüzyıl halkların buluştuğu yüzyıldır. Kapitalizmin çocuğu DAİŞ (IŞİD), dünyanın her yerinden gelerek Kobani kadınlarına, gençlerine saldırdı. Ama Kobani'deki kadınlar ve gençler başlarını kaldırdı ve tüm dünya halklarının umudu oldu. Direniş hakikatı oldu. DAİŞ zihniyeti orada kırıldı. Kobani ile birlikte Kürdistan'ın dört parçasındaki gençler ele ele tutuşup direndi. Gerilla ve peşmergenin kanı birlikte aktı. Selam olsun Kürdistani tüm güçlere.'

5 BİN POLİS GÖREV YAPTI

Nevruzda sanatçı Suavi ile müzik grupları konserler verdi. Kutlamalara katılanlar şarkılar eşliğinde halaylar çekerek eğlendi. 

Diyarbakır'da nevruz nedeniyle Emniyet Müdürlüğü sıkı güvenlik önlemleri aldı. Havadan zaman zaman bir helikopter uçuş yaparken, kentte nevruz nedeniyle 5 bin polis görevlendirildi.

Ajanslar

Fotoğraflar: Al Jazeera Türk, AA ve Cihan

Öcalan'ın Nevruz Mesajına Sosyal Medyadan Tepkiler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Serdar Özcan

aamına koydumun teröristleri

onedemiyoki

Okumadım bile, sikeyim apoyu

wasd

ne diyicek reco kanki beni salıyo der

Yunus Emre Bağıban

Yağış olursa ''foşik dövlet'' diye sokağa dökülür lan bunlar