Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayata Gözlerini Henüz Açmış Bir Bebeğin Başına Gelebilecek En Talihsiz Hastalık: SMA

256PAYLAŞIM

Özellikle 12 aylıktan küçük çocukları etkileyen ve bir bebeğin başına gelebilecek en beter hastalıklardan biri olan SMA hastalığı ile alakalı okudukça üzüleceğiniz bilgileri derledik...

Spinal musküler atrofi (SMA), her 6.000 ila 10.000 bebekte bir görülen nadir bir genetik hastalık.

SMA, 5. kromozomdaki SMN1 geninin mutasyona uğraması sonucunda meydana geliyor.

Mutasyona uğrayan gen, nöronların kaslara uyarı iletmesini engelliyor. Sonucunda kas hareketlerini ileten motor nöronlar tahrip oluyor ve dolayısıyla kasların zayıflaması ya da erimesi meydana geliyor.

Hastalıktan tüm motor nöronlar etkilenebiliyor. Bu nedenle vücudun herhangi bir kasının etkilenebileceğinin göz önünde bulundurulması gerekiyor.

SMA'nın birçok tipi var. En tehlikelisi SMA Tip 1 evresi.

SMA Tip 1'de hasta boynunu desteksiz tutamaz hale kadar geliyor. Ayrıca solunum kasları da zarar görüyor.

Hastalığın ciddiyeti büyük ölçüde başlangıç ​​yaşıyla ilişkili. Hastalık, bir dizi fiziksel problemi beraberinde getirirken, hastaların bilişsel yeteneklerinde herhangi bir problem meydana gelmiyor.

SMA hastalığı olan bireyler vücutlarında güçsüzlük ve gevşeklik yaşıyor. Bu durum kas hacminin azalmasına, hareketliliğin aksamasına, hatta solunum yetmezliğine neden oluyor.

Belirtileri ortaya çıktıktan sonra hastalar genelde zayıflık, açıklık, yürüme zorluğu, nefes darlığı sorunları, yutma güçlüğü ve kas atrofisine bağlı kilo kaybı yaşarlar.

SMA'nın kesin bir tedavisi olmasa da özellikle bebek ölümlerinin artmasından dolayı birçok araştırma yürütüldü. Uygulanabilecek yöntemlerin en başında kök hücre tedavisi geliyor.

Çalışmalarda kök hücreler alınarak nöronlara benzemeleri %95 oranında sağlanmış. Bunun sonrasında geriye yeni hücrelerin eski tahrip olan hücrelerin yerine konması geliyor.

Bebek ve küçük çocuklarda kök hücre tedavisi, henüz gelişim aşamasında oldukları için daha başarıyla sonuçlanabiliyor.

Buradaki en büyük problem vücut için yeterli sayıda kök hücre üretilmesi olarak görülüyor.

Bu durum birçok kişinin şimdiden umudu oldu!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zuhal-unal

bazıları hayata kaç sıfır geride başlıyor gerçekten çok zor umarım tıbbi gelişmeler hız kazanır Allah sabır ve şifa versin inşallah

can-tomruk

soyle biseye bile emojiyle tepki ver kisminda 4 tane gulen dingil cikmis ya pes hakkaten pes yani bunlarin anasi babasi cocuklari da demekki devasiz bi hastaliga yakalansa bole gulucekler demekki gevrek gevrek 😒

florentinoariza

SMA Tip-1 ilacı bu haftadan itibaren SGK tarafından ödenmeye başlandı !!

nadia

Ve bu hastalara devlet yardım etmiyor. En son bir bebek öldükten sonra, yardım edeceğiz demişlerdi. Eymen bebek. Ama sonradan yaptıkları yardımı bile belli şartlara indirgediler. 😓

Görüş Bildir