Erdoğan, Ruhani ile Buluştu

 > 
73PAYLAŞIM

'Suriye İçin Hepimiz Birleşmeliyiz'

Tahran'da resmi temaslarını sürdüren Başbakan Erdoğan, Sadabad Sarayı'nda gerçekleştirilen öğle yemeğinde, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Görüşmenin fotoğrafını Twitter'dan paylaşan Ruhani, "Suriye için hepimiz birleşmeliyiz" mesajı verdi.

Tahran'da resmi temaslarını sürdüren Başbakan Erdoğan, Sadabad Sarayı'nda gerçekleştirilen öğle yemeğinde, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya geldi. Yemekte Başbakan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de eşlik etti.

Görüşme uzayınca konuşma iptal edildi

Başbakan Erdoğan'ın, İran Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde yapacağı konuşma iptal edildi. İptale gerekçe olarak, Erdoğan ve Ruhani arasındaki görüşmelerin uzaması gösterildi. Başbakan Erdoğan, Ruhani ile görüşmesinin ardından enstitüye geçerek ve Türkiye-İran ilişkileri hakkında bir konuşma yapacaktı. Daha sonra da dini lider Ayetullah Ali Hamaney 'le görüşmeye geçecekti. Program sarkınca, enstitüdeki konuşma iptal edildi.

Erdoğan'ın Hamaney'le görüştükten sonra Türkiye'ye hareket etmesi bekleniyor.

Hasan Ruhani görüşmenin ardından Suriye ile ilgili bir tweet attı ve Başbakanla fotoğrafını paylaştı. Ruhani attığı tweet'te, “Suriye’deki durum yıkıcı. Savaşı durdurmak ve zalimce ölümlerin sürmesini engellemek için hepimiz birleşmeliyiz” yazdı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan, Ruhani ile Buluştu

Başbakan Erdoğan, Tahran'da önce İran Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı Cihangiri ile biraya gelip ticaret anlaşmaları imzaladı ardından da Hasan Ruhani ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, 2015 sonu itibariyle 30 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedeflediklerini söyledi. 

Erdoğan-Cihangiri görüşmesine ise yanlış tercüme damgasını vurdu. 

Doğalgaz alımı konusunda pazarlık uzayınca Erdoğan'ın İran Dış Politika Enstitüsü'ndeki konuşması iptal oldu. Başbakan ikili görüşmelerinin ardından doğruca Dini Lider Hamaney'i ziyaret ederek temaslarını tamamlayacak.

İLK KEZ ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜ

Ruhani Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Erdoğan'la görüştü. Ruhani Başbakan Erdoğan'ı kapıda karşıladı. İki liderin tokalaşması basının yoğun ilgisi altında gerçekleşti. Başbakan bu hareketlilik üzerine Ruhani'ye “Maşallah” diyerek tepkisini gösterdi. İki lider ardından içeri girdi. Erdoğan'ın önümüzdeki aylarda Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştirmesi beklenen Ruhani'ye davetini yenilediği öğrenildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani Başbakan Erdoğan ve heyeti onuruna öğle verdi.

Erdoğan-Cihangiri buluşmasında iki ülke arasında ortak ticaret komitesi kurulmasına dair anlaşma, İran-Türkiye tercihli ticaret anlaşması ve Anadolu Ajansı ile İRNA arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Anlaşmaların imzalanmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cihangiri ortak basın toplantısı düzenledi. Cihangiri'nin daveti üzerine 2 yıl aradan sonra İran'a geldiğini hatırlatan Erdoğan, ticaret anlaşmasının çok büyük önem arzettiğini ve imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye'ye yapacağı ziyarette de yüksek düzeyli işbirliği anlaşması imzalanması dileğini ifade etti.

"2015 sonu itibariyle hedefimiz 30 milyar dolardır"

Konuşmasında İran'la yapılan ticaretin boyutlarına ilişkin bilgi veren Erdoğan, 2012'nin her iki ülke içinde başarılı bir yıl olduğunu, 21,8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını belirtti. 2013'te ticaret hacminin 13.5 milyar dolara gerilediğini hatırlatan Erdoğan, "2015 sonu itibariyle hedefimiz 30 milyar dolardır. Fakat taraflarda bunu gerçekleştirebilecek siyasi irade mevcut. Temenni ederim ki 2014 önemli bir milat olur, 2015 sonu itibariyle 30 milyar dolar hedefini yakalarız" dedi.

Başta ham petrol olmak üzere, doğalgaz gibi stratejik ithal ürünlerini İran'dan alabileceklerini belirten Erdoğan, Türkiye'nin ileri teknoloji ve sanayide hamle içinde olan bir ülke olarak doğalgaz tüketim kapasitesinin arttığına işaret etti. Erdoğan, "Kazan kazan' esasına dayalı olarak burada ortak adımlar atmamız mümkündür" diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri de İran ve Türkiye ilişkilerinin eskiye dayanan, dostça ilişkileri olduğunu belirterek, görüşmelerde iki tarafın ilgi alanına giren konuların ele alındığını kaydetti. Cihangiri, görüşmelerde özellikle ekonomik alanda iyi bir anlaşma sağlandığını ifade etti.

Ruhani ile öğle yemeğinde buluştu

Başbakan Erdoğan, Sadabad Sarayı'nda gerçekleştirilen öğle yemeğinde de İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya geldi.

Yemekte Başbakan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de eşlik etti.

GÖRÜŞME UZADI, KONUŞMA İPTAL

Erdoğan'ın Tahran temasları kapsamında İran Dış Politika Enstitüsü'nde yapması planlanan konuşma iptal edildi.

İki ülke heyetleri arasındaki müzakereler uzadığı ve İran Dini Lideri Ali Hamaney'le planlanan görüşme saati yaklaştığı için Başbakan Erdoğan'ın İran Dış Politika Enstitüsü'nde yapması planlanan konuşma iptal edildi. Erdoğan'ı dinlemek için gelenler salon görevlilerinin ikazı sonrası salondan ayrıldı.

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan Fotoğrafıyla Suriye Mesajı

Ortadoğu bugün kritik bir ziyarete ev sahipliği yapıyor. Başbakan Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere İran'da. İlk kez İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya gelen Erdoğan'a yönelik medya ilgisi de oldukça dikkat çekiciydi..

''MAŞALLAH''

Başbakan bu hareketlilik üzerine Ruhani'ye “Maşallah” diyerek tepkisini gösterdi. İki lider ardından içeri girdi. Erdoğan'ın önümüzdeki aylarda Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştirmesi beklenen Ruhani'ye davetini yinelediği öğrenildi.

ONUR YEMEĞİ VERİLDİ

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Başbakan Erdoğan ve heyeti onuruna öğle yemeği verdi.

Sosyal medyayı oldukça etkin kullanan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Erdoğan'la çekilmiş bir fotoğrafını takipçileriyle paylaşarak, " Suriye'de durum yıkıcı. Herkes ölümleri durdurmak için birlik olmalı" ifadelerini kullandı.

haberedikkat

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir