Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğalgazda Hani Zam Yoktu?! Gizli Zam Faili Dolar Çıktı

22PAYLAŞIM

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir süredir gündemde olan ‘doğalgazda gizli zam mı var?’ sorusunun yanıtını verdi.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir süredir gündemde olan ‘doğalgazda gizli zam mı var?’ sorusunun yanıtını verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir süredir gündemde olan “doğalgazda gizli zam mı var?” sorusunun yanıtını verdi. Yıldız,CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, kanun ile dolar bazında oluşturulan bedellerin, her ay kurdaki değişimler çerçevesinde yeniden belirlendiğini söyledi. Bakan Yıldız, “Birden fazla ayı ilgilendiren faturaların birim fiyatlarında görülen farklılık, sadece dağıtım bedellerinin dolar kuru ve enflasyon endeksindeki değişim ile aylık bazda güncellenmesinden kaynaklanmaktadır” dedi. 

Kur belirleyici
Oran, Yıldız’a, doğalgaza 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere gizli zam yapılıp yapılmadığını sormuştu. Oran, soru önergesinde “ Ankara ’da Başkent gaz’ın 6 Ocak 2014 tarihinde sayaçları okuyarak kestiği faturalarda 19 gün için 0,08580771 TL/kWh birim fiyatı belirlemesine rağmen son 5 günlük dönem için 0,08590376 TL/kWh’lık birim fiyatı belirlemesinin gerekçesi nedir?” sorusunu yöneltti.
Yıldız verdiği yanıtta, Başkentgaz’ın özelleştirilmesine ilişkin ilk adımın 2007’de yürürlüğe giren 5669 sayılı yasa ile 4646 sayılı yasada yapılan değişiklik olduğunu belirterek, bu düzenlemelerle ileriye yönelik belirsizlikleri ortadan kaldırmak amacıyla şirketin tarifelerine ilişkin düzenlemenin yapıldığını belirttti. 
Kanunun geçici 3. maddesinde gerçekleştirilen değişiklik ile şirketin uygulayacağı sistem kullanım bedellerinin lisans alma tarihi olan 31 Ağustos 2007’den itibaren 10 yıl boyunca sabit olarak belirlendiğini anlatan Yıldız, “Buna göre aboneler için sistem kullanım bedeli (Birim Hizmet Amortisman Bedeli) 0,05555 ABD dolar/metreküp karşılığı TL ve serbest tüketiciler için sistem kullanım bedeli (Taşıma Bedeli) 0,0077 ABD Dolar/metreküp karşılığı TL olarak uygulanmaktadır” dedi. 
Yapılan yasal değişikliklerle Başkentgaz’ın sistem kullanım bedellerinin sabit kalma süresinin değiştirildiğini kaydeden Yıldız, daha önce lisans alma tarihinden itibaren 10 yıl olarak belirlenen sürenin özelleştirme tarihinden itibaren 8 yıl boyunca uygulanmaya devam edecek şekilde düzenlendiğini ifade etti. 

Aylık güncelleme
Yıldız şöyle devam etti: “Sistem kullanım bedellerinin her ayın başında ay boyunca geçerli olmak üzere açıklanması ve tüm eşit tüketicilere sabit uygulanması nedeniyle, kanun ile ABD doları bazında belirlenen bedeller her ay kurdaki değişimler çerçevesinde yeniden belirlenmektedir. Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin tüketimlerin tespit edilmesi, tahakkuk ve faturalandırılması hususuna yönelik 48’nci maddesinde yer alan (Tüketim faturalarında okuma periyotlarına göre hesaplanacak gün bazında ağırlıklı ortalama perakende satış fiyatı kullanılarak tahakkuk yapılır) hükmü çerçevesinde işlem yapılmaktadır. Birden fazla ayı ilgilendiren faturaların birim fiyatlarında görülen farklılık sadece dağıtım bedellerinin dolar kuru veya enflasyon endeksindeki değişim ile aylık bazda güncellenmesinden kaynaklanmaktadır.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir