Görüş Bildir
Haberler
Diyanet'ten Faiz Tepkisi Üzerine Yeni Açıklama: 'Devletin Verdiği Borçtan Kar Etme Amacı Yok'

Diyanet'ten Faiz Tepkisi Üzerine Yeni Açıklama: 'Devletin Verdiği Borçtan Kar Etme Amacı Yok'

Ulaş
15.01.2020 - 21:28

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'nun, Sosyal Konut Projesi için yaptığı 'Kamu Bankalarının Faizi Caizdir' açıklaması tepki ile karşılaşınca yeni bir açıklama geldi. 

Diyanet yaptığı açıklamada 'Projede devletin, verdiği borçtan kâr etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslam’ın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibariyle gerçekleşmemektedir.' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Diyanet, açıklamayı medyada yer alan haberler ve paylaşımlar sebebiyle yaptığını belirtti ve 'Algı operasyonu' dedi.

Diyanet, açıklamayı medyada yer alan haberler ve paylaşımlar sebebiyle yaptığını belirtti ve 'Algı operasyonu' dedi.

Diyanet tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde: 

'Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan “Sosyal Konut Projesi” özelinde vatandaşlarımızdan gelen yoğun sorular sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulu söz konusu projenin dini hükmünü bütün boyutlarıyla değerlendirmiştir. Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde; öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır. Zira faiz, taraflardan birinin, sözleşmede karşılığı olmayan bir fazlalığı şart koşması ve bununla haksız bir kazanç elde etmesidir. Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kâr etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslam’ın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibariyle gerçekleşmemektedir.

Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun bir şekilde alınıp kullanılmasının caiz olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde de görüş bildirmiştir.

Kurulumuzun dar gelirli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle ev sahibi olmasını amaçlayan TOKİ’nin Sosyal Konut Projesi özelindeki son görüşü de bu kapsamda görülmelidir. Söz konusu görüş üzerinden Başkanlığımızın ve Din İşleri Yüksek Kurulumuzun faize cevaz verdiği veya devlet bankalarından alınan faizli kredilerin caiz olduğunu söylediği iddiası asılsız olduğu kadar Kurumlarımızı yıpratma amacı taşıyan iyi niyetle bağdaşmayan bir algı operasyonu olarak değerlendirilmiştir.'

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesi ile ilgili olarak gelen, 'Dini hükmü nedir?' sorusuna, 'Devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.' şeklinde yanıt vermişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
114
47
28
8
4
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ouzbeyaztada1

diyanet işleri başkanlığı kapatılsa memlekette müslüman çoğalır bence. buların yüzünden millet deist ateist oldu inancını kaybettirdiler insanlara

kafanıza göre islamı düzelte düzelte islamdan soğudu millet. faiz faizdir. var mı ötesi? madem öyle kaldırsınlar faizi

Yigit Karabey

Bir dinin en büyük düsmanlari, dinsizler degil..."dincilerdir"