Davutoğlu Neçirvan Barzani ile Görüştü

 > -

İstanbul'da Başbakan Davutoğlu ile bir araya gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşecek. Gündemde IŞİD, güvenlik ve enerji meselesi var.

Neçirvan Barzani, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisinde görüştü. Görüşme sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Öğleden sonra Ankara'ya gidecek olan Barzani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya gelecek.

Barzani ve beraberindeki heyetin ziyareti kapsamında Türkiye-IKBY ilişkileri, petrol ihracı, peşmerge güçlerine destek, Irak'taki sığınmacılara yardım ve IŞİD'le mücadele ele alınacak konular arasında.

Son olarak Kasım ayında Irak’ı ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, Bağdat'ın ardından Erbil'e de gitmiş ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmüştü.

Davutoğlu, Kürt bölgesinin güvenliğinin Türkiye için en öncelikli konu olduğunu söylemişti.

Irak'ta IŞİD ilerleyişinin ardından mezhepçi ve ayrımcı politikaları nedeniyle eleştirilen Nuri Maliki'nin başbakanlıktan ayrılmasından sonra Ankara-Bağdat-Erbil arasındaki trafik hızlandı.

Irak Başbakanı Haydar İbadi bakanlarıyla beraber 25 Aralık’ta Ankara’ya gelecek ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısı gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, toplantıya hazırlık için Çarşamba ve Perşembe günü Bağdat'ta görüşmelerde bulundu

Enerji ve güvenlik

Neçirvan Barzani'nin Türkiye'deki temaslarında Ankara'nın peşmergeye vereceği eğitim, enerji konusuyla Bağdat ve Erbil arasında varılan bütçe-petrol anlaşması ve IŞİD meselesi gündeme gelmişti.

Davutoğlu’na bu ziyarette MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etmişti.

Başbakan ziyareti sırasında Türkiye’nin asker ve polis eğitimi konusunda Bağdat'a destek vereceğini açıklamıştı.

Peşmergelerin Türkiye tarafından eğitilmesi konusunda da anlaşma sağlanmıştı. Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki Kürt kasabası Kobani'de IŞİD'e karşı PYD'ye destek vermesi için peşmerge birliklerinin kendi topraklarından bölgeye geçişine izin vermişti.

Türkiye’nin yakından izlediği bir diğer konu ise Irak Kürt yönetiminin petrol ihracatı.

Irak'ta merkezi hükümetle Kürt yönetimi petrol gelirlerinin dağılımı konusunda nihai anlaşmaya vardı. Varılan anlaşma çerçevesinde Erbil'e bütçeden yüzde 17 pay verilecek. Günlük 250 bin varil petrol Türkiye üzerinden ihraç edilecek.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Doğal Kaynaklar Komitesi Kıdemli Danışmanı Serdar Aziz, 6 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Erbil ve Bağdat arasında petrol sorununun çözüldüğüne dair yorumları "aşırı olumlu" bulduğunu söylemişti.

Türkiye'nin Erbil-Bağdat arasında kalıcı çözüm için arabuluculuk yapacağı iddialarını da değerlendiren Aziz, "Bu mümkün. Başbakan Neçirvan Barzani yakında Ankara'ya gidecek. Türkiye arabuluculuk yaparsa Halkbank da devre dışı kalmaz. Petrol uluslararası piyasaya Ceyhan'dan çıktığı ve Kürtlerin kontrolünde olduğu için, bu süreçten Türkiye her zaman kârlı çıkar" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir