CHP’li Böke'den Hükümete 'Pazarlık' Eleştirisi: 'İtibarsız Bir Dilenci Konumuna Düşürüldük'

 > 
21PAYLAŞIM

AB’nin Türkiye’deki Suriyelilere vereceği 3 milyar Euro destek üzerinden hükümeti eleştiren CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Ne yazık ki mevcut despot tek adam rejimi ülkeyi, insan hayatı üzerinden pazarlık yapan hiçbir ilkesi olmayan itibarsız bir dilenci konumuna düşürdü. AB’ye misafir olmak uğruna 3 milyon Suriyeliyi Türkiye’de ev sahibi haline getiriyorlar. AKP para karşılığında Türkiye toplumunun bugünü, yarınını ve geleceğini ipotek altına alıyor” dedi

Konuşmasının başında basın özgürlüğüne değinen Böke, “Bu hafta bir gazete daha hükümet tarafından açık bir şekilde gasp edildi. Böylece kayyumlu gazetelere bir yenisi daha eklendi. Bu artık alışkanlık haline geldi. Gazete bir anda, bir gecede hükümetin ve saraydaki tek adamın propaganda broşürü haline dönüşüyor. Başbakan hiç yüzü kızarmadan hukuki operasyon diyor. El koyulan basın kuruluşları nasıl oluyor da bir gecede havuz gazetesine dönüşebiliyorlar. Doğrudan gasp yoluyla havuzları genişletiyorlar. Yöntem değişti, amaç değişmedi. İktidarın amacı bütün basını bu havuzda boğmak” diye konuştu.

Zaman Gazetesi'ne Kayyum Atandı; Polis TOMA ve Gazla Girdi - onedio.com
Zaman Gazetesi'ne Kayyum Atandı; Polis TOMA ve Gazla Girdi - onedio.com

“Salih Müslim’i Türk ordusunun adeta bir kurmay başkanı gibi çalıştırdınız mı, çalıştırmadınız mı?”

Böke, “AKP’nin bugün terör örgütü lideri olmakla itham ettiği Salih Müslim Ankara’yı su yolu yaptığı gibi Süleyman Şah operasyonunda bizzat hükümetin talebi doğrultusunda yer almış. AKP hükümeti, Salih Müslim’i Türk ordusunun adeta bir kurmay başkanı gibi çalıştırdınız mı, çalıştırmadınız mı? Hükümetin dış politikada ideolojik saplantılar ve mezhepçilik dışında hiçbir ilkesi yoktur” ifadelerini kullandı.

'Başbakan Süleyman Şah İçin PYD'ye Teşekkür Etti' - onedio.com
'Başbakan Süleyman Şah İçin PYD'ye Teşekkür Etti' - onedio.com

“Mevcut tek adam rejimi, ülkeyi itibarsız bir dilenci konumuna düşürdü”

AB ile Türkiye’nin ‘mülteci pazarlığı’ nedeniyle hükümeti eleştiren Böke, şu ifadeleri kullandı: “Bir ilkesizliği de mültecilere karşı görüyoruz. Cumhurbaşkanı çıkıyor, ‘3 milyar euro destek vereceğiz dediler hala verecekler’ diyor. Pazarlık yapılmış, ‘3 milyar euro verecekseniz hiç konuşmayalım, otobüslere doldurur göndeririz’ diyecek kadar insanlıktan çıkmış bir çerçeve sunulmuştu. Bugün de Başbakan çıkmış göğsünü gere gere, ‘AB ile Kayserili pazarlığı yaptık’ diyebildi. Bahsettiklerimiz insanlar. Ne yazık ki mevcut despot tek adam rejimi, ülkeyi insan hayatı üzerinden pazarlık yapan hiçbir ilkesi olmayan itibarsız bir dilenci konumuna düşürdü.”

Davutoğlu: 'AB ile Kayserili Pazarlığı Yaptık' - onedio.com
Davutoğlu: 'AB ile Kayserili Pazarlığı Yaptık' - onedio.com

AKP para karşılığında Türkiye toplumunun bugününü, yarınını ve geleceğini ipotek altına alıyor”

“Bir yandan da vize muafiyeti ve para karşılığında kaçak mültecilerin ayırım gözetmeksizin ülkemize geri getirilmesini kabul etmiş durumdalar. AB’ye misafir olmak uğruna 3 milyon Suriyeliyi Türkiye’de ev sahibi haline getiriyorlar. Milyonlarca insanın kalıcı olarak kabul edilmesi demek Türkiye’nin toplumsal, ekonomik yapısının tamamen değişmesi demektir.”

“AKP para karşılığında Türkiye toplumunun bugününü, yarınını ve geleceğini ipotek altına alıyor. Mültecilere yardım olmalı. Ama entegrasyon yapılmalıdır. Ancak artısı eksisi düşünülmeden bir ucuz pazarlığın soncunda bu yükü üstlenmek, Türkiye halkının üzerine fütursuzca boca etmek sorumsuzluktur.”

“AKP kadın sorunun çözülmesinin önündeki en büyük engeldir”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne de değinen Böke konuşmasını şöyle sürdürdü; “Dün 8 Mart’ı kutladık. Kutladık denebilirse. Bir 8 Mart’a daha acı tabloyla girdik. Kadın cinayetlerinde rekorlar kırıyor. İstihdama katılımları yerlerde sürünüyor. ‘Kadın erkek eşit olmaz, fıtratları ayrı’ diyenler, ‘Kadın benim için annedir’ diyenler.. Kadının erkeğin eşit olmadığını, başka rol biçilmesi gerektiğini söyleyen AKP zihniyetidir.”

“Nitekim bu iki yüzlülük AKP’nin kadın politikasında da kendini gösteriyor. ‘Kadın cinayetlerine karşıyız’ diyorlar, ‘Özgecan Yasası’ hala Meclis’te duruyor. İyi hal indirimi yapılıyor, ama AKP bu yasaların arkasında duruyor. AKP kadın sorunun çözülmesinin önündeki en büyük engeldir.”

CHP olarak tek adam rejimini değiştirmekte kararlıyız”

“CHP olarak tek adam rejimini değiştirmekte kararlıyız. Demokrasi ve hukuk ihlallerine karşı her alanda karşı durmak gerekiyor. Türkiye’yi demokrasiye taşıyacaksak, diğer partilerin de tavır ortaya koyması gerekiyor. CHP tavrını net biçimde ifade ediyor.”

“CHP’nin dokunulmazlıklarla ilgili ilkesel tutumu net”

Dokunulmazlıklara ilişkin Böke, “CHP’nin dokunulmazlıklarla ilgili ilkesel tutumu net. Kürsü dokunulmazlığı dışında bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyoruz. Neden korkuluyor? Hiçbir parti bizimle birlikte hareket etmiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na Dokunulmazlık Çağrısı - onedio.com
Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na Dokunulmazlık Çağrısı - onedio.com

Anayasa Mahkemesi’nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği karara ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Böke, “Hukuki bir süreci hukuki kurumların değerlendirmesi daha doğru olacaktır” dedi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir