Bir Diziyle Beraber Popüler Olmuş ve Hayatımızı Epey Meşgul Etmiş 24 Şey

-

Gelmiş geçmiş bütün Türk dizilerine baktık, bir diziyle fenomenleşmiş 24 şey bulduk. Belki bir eşya, belki de bir semt ama hepimizin hayatından geldi geçti bunlar.

1. Seymen benim gamlı yaşlı göynüme... Ürgüp hep oradaydı ama biz Asmalı Konak'la beraber oraların, Kapadokya'nın tiryakisi olduk. Keşfedilmesi yetti. Şimdi bile turlarla veya kendi imkanlarıyla akın akın gidenler var.

2. Kınalı Kar'la beraber hayatımıza giren Cumalıkızık Köyü de dizi ile meşhur olan yerlerden bir tanesi. Sırf burayı görmek için bile Bursa'ya gidenler var.

3. Bihter Ziyagil ve ona dair her şey... Onun 'smokey eyes' denen dumanlı makyajı, botları, çizmeleri, elbiseleri, tokası, ruju, maşalı saçları... Her şeyiyle bir fenomen oldu.

4. Allah alsın diyeceğimiz o korkunç Sıla tokaları... 5 liraya kapış kapış gitti. Herkesin saçından o absürt toka sarktı ya, yazıklar olsun Sıla dizisi.

5. Birdenbire birçok eve ve ofise asılan Eyfel Kulesi tablosunu da unutamayız. Behlül'ün tablosunu kopyalayınca Bihter gibi kızlar otomatik olarak düşer mi? Sanmam.

6. Bir neslin kel kalma sebebi: Memoli Jölesi. Saçlarını geriye doğru jölelemez, adeta jöle yağmurlarında yıkardı. Birçok insan da bu modeli uygulayarak hem kendisine hem çevresindekilere zarar verdi...

7. Çengelköy'ün incisi Çınaraltı da Süper Baba ile iyice bilinir oldu. Hala çocukluğunu bu diziyle geçirmiş olanlar İstanbul'a geldiklerinde bir uğrarlar.

8. İnanması çok zor ama Dicle sigarası içimi, Dicle sürmesinden daha popüler oldu. Bugün hala şaka olsun diye böyle içenler var. Umarım şaka yani.

9. Haziran Gecesi ile beraber binlerce çocuğa koyulan 'Havin' ve 'Baran' isimleri de bir anda popüler bir diziyle şöhrete kavuşanlar arasında. Havin nedir sorsak bilmezler...

'Yaz' demek.

10. Evet yanlış görmüyorsunuz. Bücür Cadı'nın antipatik kızının antipatik saçı ilkokullarda bir fenomendi.

11. Tat kaçıran bu görselden sonra içimizi ıpılık yapacak bir şey: Ali Haydar Usta'nın Samatya'daki yeri. İkinci Bahar'la beraber hem bu ocakbaşı, hem de Samatya aldı yürüdü.

12. Kanuni'nin yüzükleri, efenim tuğralı yüzükler, Hürrem'in elmasları.. Sahte de olsa alan aldı, herkesin elinde göktaşı kadar yüzüklerle dolaşmasını da sağladı. Muhteşem Yüzyıl ve yüzükler diye apayrı bir konu açılır.

13. Behzat Ç. ve meşhur tespihi. Çoğu zaman itici gelen bu objeyi ellere doladı desek yeridir. Bir de birası var malum...

14. Ülkece çok saçma şeylere sarabileceğimizin kanıtlarından: Dadı sabahlığı. Bir dönemin libido katili.

15. "Bu yaz Urla'ya mı gitsek?" deme sebebiniz: Kavak Yelleri. Ki aşk üçgeni beşgeni derken o kadar göstermediler mi güzelliklerini?

16. 2016 yazından beri etrafınızdaki kızılların çoğaldığını ve kız bebeklerin birçoğuna "Defne" diye seslenildiğini fark ettiniz mi? Kiralık Aşk'ın fenomenleştirdiği şeyler de bu ikisi oldu.

17. "Fatmagül donu gelmiştir"i bir kenara koyalım, mavi boncuklu kolyesinden bahsedelim. Fatmagül'ün Suçu Ne? dizisinden geriye kalanlar arasında da bu var.

18. Belki de en güzeli; bilmeyen birçok kişinin Oğuz Atay'ı tanıması ve 'Tehlikeli Oyunlar'ı okuması da Poyraz Karayel sayesinde oldu.

19. Kurtlar Vadisi ve meşhur ettiği türküler saymakla bitmez. Ama bizi en çok Memati'nin oğlunu gömerken söylediği 'Mamoş' etkilemiştir herhalde.

20. Miroğlu Yasaları olur da Miroğlu aşırı kalın siyah kabanları olmaz mı? Bu kabanı ve yine Miroğlu atkısını takanlara sokağa çıkıp bıdık bıdık delikanlıcılık oynardı 😍

21. Ufak Tefek Cinayetler ile birlikte de meselelerini cheesecake yapıp götürerek çözmeye çalışanlar türedi. Bin yıllık cheesecake deli gibi tüketilir oldu.

22. Orijinal ismi 'Trdelnik' olan, Slavların pek sevdiği tatlıyı 'Makara' ismiyle tanıtmıştı Kuzey Güney'de. Hemen yakalayıp köşeyi dönenler döndü tabii.

23. Dillere pelesenk olmuş onca laf... "Oha falan oldum yani"lerle başlayıp "Tirledim hah"larla devam eden birçok kalıbı hayatımıza soktu.

24. Ve muhtelif dizilerin bir numaralı çekim mekanı, ellerinde fotoğraf makinesi ile sümüklü çocuk yakalamaya koştuğunuz Balat...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emine.ata.73

ah ulan Poyraz’ım Karayel’im ♥️

archive

18. Hiç de güzel olmadı. Popüler kültür etkisiyle dizilerden gördü bir hevesle aldı insanlar o kitapları, okumadılar bile raflarda tozlandı ki Oğuz Atay bir okuma ile özümsenebilecek bir yazar değildir. Ayrıca bu insan yığınının albaya, olrice rağbeti kitapların fiyatını da fahiş oranda uçurdu.

gzm-ynklr

Memoli Jölesi çok meşhurdu balat... yaşadık 1990 ları güzeldi be

enk-capital

Büyük abim sayesinde #20 'ye biz de çok maruz kaldık. Karanlık zamanlardı.

egoist

#6 lisedeyken arkadaşın biri jöle yerine sabunla yapıştırmaya başlamıştı.tam olacak ya , bir gün çıkıştada yağmura yağdı ve kafa köpürmeye başlamıştı

Görüş Bildir