Binlerce Aile Çocuklarına Aşı Yapılmasını Reddetti: 'Kızamık Salgını Patlayabilir'

 > -

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı reddinin 23 bine çıktığını açıkladı. Ceyhan, aşı reddinin sonuçlarının giderek ağırlaştığını belirterek, reddedenlerin sayısının 50 bine ulaştığı taktirde Türkiye'de salgın meydana gelebileceğini söyledi. 

'2011’de aşı reddi 183’ken 2017 yılında 23 bin kişiye çıktı'

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'in haberine göre, 2011’de aşı reddi 183’ken, 2013’te 980, 2015’te 5 bin 400, 2016’da 12 bin oldu. 2017 yılında ise bu rakam 23 bine ulaştı.

Reddedilen aşılar arsında kızamık, kızamıkçık, kabakulak, difteri, boğmaca, çocuk felci ve menenjit bulunuyor.

Özellikle çocukluk çağı aşılarında ciddi sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, difteri, boğmaca, çocuk felci, menenjit aşılarının aileler tarafından reddedildiğini, rakamın 50 bine ulaştığı taktirde ise Türkiye'de ciddi bir kızamık salgınıyla karşılaşacağını söyledi.

'2018 yılının ilk 3 ayında 44 kızamık vakası görüldü. Bu çocukların 3'ü aşılanmıştı'

Bazı ailelerin aşı yaptırmamayı özgürlük olarak gördüğünü söyleyen Ceyhan, bu kararın aşı yaptıran aileleri de etkilediğini söyledi ve şöyle devam etti: 

''Çocuğuna aşı yaptırmamayı özgürlük olarak görenler var. Bu karar aşı yaptıran aileleri de maalesef etkiler hale geldi. Çünkü hiçbir aşı tek başına yüzde yüz korumaz. En yüksek korumaya sahip olan kızamık aşısı bile yüzde 98 korur. 2017 yılında 85 çocukta kızamık vakası görüldü. Bunların 4’ü aşılanmıştı. 2018’in ilk üç ayında kızamık vaka sayısı 44’e ulaştı. Üstelik bu çocukların 3’ü aşılanmıştı. Yani artık aşı yaptıran çocuklar da tehlikede.''

'Yüksek oranda aşı, çocukların hasta olma ihtimalini neredeyse yok eder'

15 yıldır böyle bir tabloyla karşılaşmadıklarını belirten Ceyhan, çocukların hasta olmaması için aşı oranının yüksek olması gerektiğini belirtti: ''Yaklaşık 15 yıldır böyle bir tablo ile karşılaşmamıştık. Bu durum bizi korkutmaya başladı. Bu çocukların hastalığa yakalanmaması için hastalık etkeninin toplumda dolaşmaması gerekir. Yüksek oranda aşılarsanız çocukların hasta olma ihtimali neredeyse yok olur.''

'Kızamık salgını meydana gelirse 100 çocuktan 20'si hayatını kaybeder'

Verilere göre eğer salgın meydana gelirse kızamık geçiren bin çocuktan 100'ünün hastaneye yatacağını söyleyen Ceyhan, bu 100 çocuktan 20 tanesinin ise hayatını kaybedeceğini aktardı. Aşı konusunda ailelerin kesinlikle bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Ceyhan şöyle devam etti: 

''Çünkü Türkiye’de zorunlu aşılama yok. Belki artık zorunlu aşı uygulaması tartışılabilir. Aşının aleyhinde insanlar her yerde konuşamamalılar. İnsanların artık bu sorumluluğu hissetmeleri lazım. Batı ülkelerinde de çok yerde zorunlu değil, ancak yaptırmayanlar yalan yanlış konuşmuyorlar.''

Ankara Tabip Odası ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, aşı yaptırmama özgürlüğünü kabul eden bir Anayasa Mahkemesi kararı olduğunu belirtti.

Tabip odası yaptığı açıklamada aşı karşıtlığını 'saf bir gericilik ve bencillik' olarak nitelendirdi.

Peki bazı aileler neden aşı yaptırmayı kabul etmiyor?

Bazı aşılarda etki artırıcı olarak alüminyum bulunuyor. Bazı uzmanlar bunun sağlığa zararlı olduğunu iddia ediyor. Uzmanların büyük bölümü ise aşılardaki alüminyum düzeyinin insan sağlığını etkilemeyecek kadar düşük seviyede olduğunu belirtiyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AnkaraTwitter
Görüş Bildir