Görüş Bildir
Haberler
Astigmat Nedir? Astigmat Belirtileri ve Tedavisi

Astigmat Nedir? Astigmat Belirtileri ve Tedavisi

Sunay Korkmaz
10.05.2021 - 13:21

Astigmatizma, gözün kornea veya merceğinin düzensiz bir eğriliğinden kaynaklanır ve bulanık görmeye neden olan yaygın bir görme bozukluğudur. Astigmatizmanın birçok nedeni vardır. Kalıtsal olabilir ve genellikle doğumdan itibaren mevcuttur. Zamanla azalabilir veya artabilir. Peki, astigmat nedir? Astigmat belirtileri ve tedavisi ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Astigmat bulanık görmeye neden olan yaygın bir görme bozukluğudur. Astigmatizmanın birçok nedeni vardır. Kalıtsal olabilir ve genellikle doğumdan itibaren mevcuttur. Zamanla azalabilir veya artabilir. Peki, astigmat nedir? Astigmat belirtileri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik…

ASTİGMAT NEDİR? 

Kornea, gözün ön kısmında olan saydam tabakaya verilen isimdir. Korneadaki bazı hasarlar astigmata neden olmaktadır. Astigmat, gözünüzün kornea veya merceğinin eğriliğindeki bir kusurdur.

Düzensiz şekilli bir kornea veya lens, ışığın gözün arkasındaki ışığa duyarlı yüzey olan retinaya düzgün şekilde odaklanmasını engeller. Sonuç olarak, görme herhangi bir mesafede bulanıklaşır. Bu, göz rahatsızlığına ve baş ağrısına neden olabilir. Çoğu insanın bir dereceye kadar astigmatizması vardır. Hafif astigmatizm genellikle görüşü etkilemez veya tedavi gerektirmez. Astigmatizma sıklıkla miyop ve hipermetropi gibi diğer görme problemlerinde ortaya çıkar.

ASTİGMAT ÇEŞİTLERİ

Düzenli (Regüler) Astigmat

En sık görülen astigmat türüdür. Kornea veya lensin yapısından dolayı kaynaklanır. Gözlük veya lens kullanımı ile net görüş sağlanır.

Düzensiz (İrregüler) Astigmat

Korneadaki bir yaralanmanın sonucunda veya kristal lensin yapısındaki bir bozulma nedeniyle meydana gelen astigmattır. Düzensiz astigmatta gözün iki odak noktası 90 derecelik bir eğimde değildir. Bu tip astigmatlarda gözlük tedavisi yetersiz gelmektedir. Bu nedenle net görüşün sağlanması adına lens kullanımı önerilmektedir. Düzensiz astigmat tedavisinde yumuşak özellikte sert kontakt lens kullanılmaktadır. Lens ve göz arasında göz yaşı tabakası oluşturarak kornea üzerindeki düzensizlikleri dengeler. Nadiren görülen bir astigmat türüdür.

Astigmatismus myopicus compositus: Her iki kırılma yönü miyoptur.

Astigmatismus myopicus simplexs: Bir kırılma yönü miyop iken diğer kırılma yönü numarasızdır.

Astigmatismus mixtus: Bir kırılma noktası miyop iken diğeri hipermetroptur.

Astigmatismus mixtus symmetricus: Miyop ve hipermetrop olmak üzere iki odak noktasına sahip olan bu astigmat türünde miyop ve hipermetrobun dereceleri biribirine eşittir.

Astigmatismus hyperopicus simplex: Bir kırılma değeri hipermetrop iken diğer kırılma yönü numarasızdır.

Astigmatismus hyperopicus compositus: Her iki kırılma yönü de hipermetrop olan astigmat türüdür.

Astigmat Belirtileri

Astigmat Belirtileri

Astigmatizmanın belirtileri ve semptomları şunlardır:

– Bulanık veya bozuk görme

– Gözlerde rahatsızlık ve ağrı

– Baş ağrısı

– Gece görmede güçlük

– Şaşılık

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, göz doktoruna görünmeniz gereklidir. Gözlük veya kontakt lens kullanıyorsanız ve hala bu sorunlar varsa, yeni bir reçete gerekebilir.

ASTİGMAT TEDAVİSİ

Astigmat gözlük, kontakt lens veya ameliyatla düzeltilebilir. 

Gözlükler

Astigmatı düzeltmenin en basit ve en güvenli yoludur. Göz doktorunuz mümkün olduğunca net bir şekilde görmenize yardımcı olacak uygun lensleri reçete edecektir.

Kontakt lensler

Göze giren ışık ışınları için ilk kırılma yüzeyi haline gelerek daha hassas bir kırılma veya odaklanma sağlar. Çoğu durumda, kontakt lensler daha net görüş, daha geniş bir görüş alanı ve daha fazla konfor sağlar. Uygun şekilde takılır ve kullanılırsa güvenli ve etkili bir seçenektir. Ancak, kontakt lensler herkes için uygun değildir. Bunu göz doktorunuzla konuşarak karar verin.

Refraksiyon cerrahisi

Kornea şeklini kalıcı olarak değiştirmeyi amaçlamaktadır. Göz şeklindeki bu değişiklik, iyileştirilmiş görüş için ışık ışınlarının retina üzerine tam olarak odaklanmasını sağlayarak gözün odaklanma gücünün geri kazanılmasını sağlar. Göz doktorunuz, ameliyatın sizin için bir seçenek olup olmadığına karar vermenizde yardımcı olabilir.

Aşağıdaki De İlginizi Çekebilir!

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?