90'lardan Bugüne Yeraltından Yükselen Ses: Laneth'li Yerli Metal

341PAYLAŞIM

80'lerde Türkiye de dünyayı kasıp kavuran metal müzik dalgasına kendini kaptırmıştı. Ülkemizden çıkan gruplar bu müziği sevenler arasında yayılıyor, yaptıkları konserler kulaktan kulağa birer efsane olarak aktarılıyordu. 90'lar ile birlikte iletişim kanallarının nispeten iyileşmesi ve ekonomideki değişimler metal müziğin gençler arasında daha da sevilmesine sebep oldu. 90'larda bir fanzin olarak yola çıkan Laneth'in bu kültürü yayma noktasında ne kadar büyük bir rol oynadığını bilenlere hatırlatmak ve bilmeyenlerle de paylaşmak istiyoruz.

90'lar metal gibi yeraltı kültürlerinin ülkemize hızla girdiği ve mükemmel bir karşılık gördüğü yıllardı.

Bu fotoğraf 1993 yılına ait. One Last Breath isimli albümü ile yerli piyasayı sallayan Athena, birçok gencin hayatını değiştiren bir grup olmuştu. Bu saç ile sokaklarda dolaşan insanlar vardı, inanabiliyor musunuz?

En ekstrem tarzlar kendine dinleyici buluyordu.

Dinleyici bulmasını bırakın, bu tarzları dünya standardında icra eden efsane yerli gruplar sahnelere çıkıyordu. 1992'den bu fotoğrafta Deathroom grubunu görüyoruz. Deathroom halen Türkiye'de en çok saygı duyulan gruplar arasında yer alıyor.

Çok yetenekli müzisyenler yetişiyordu.

Fotoğrafta gördüğümüz 1992 yılındaki genç Demir Demirkan, üstün gitar yetenekleri ile dikkat çekiyordu. Onun gibi enstrümanına hakim onlarca müzisyen yeraltında ülke müziğine hükmediyordu.

Yan ve alt türler de yerli piyasayı besliyordu.

Yerli piyasalarda Metal'in beslediği yan ve alt türler diğer yeraltı kültürleri ile kendine has bir tarz oluşturuyordu. Bunun en başarılı örneği Radical Noise, kendilerine has "Turk Hard Core" adını verdikleri tarzlarıyla piyasayı kasıp kavuruyordu. 1998 yılında çıkan "Make A Wish" albümleri ile yapabileceklerinin dünya standardının üstünde olduğunu herkese göstermişlerdi.

Onlar bir kültüre hayat verdi.

Metal'i diğer türlerden ayıran en önemli özellik hem icracılarının hem de takipçilerinin müziklerine her şeyin üstünde bir tutku ile bağlı olmalarıdır. 90'lar da bu tutkunun en üst düzeyde yaşandığı yıllara denk geliyor. Fotoğraftaki grup Pentagram, verdiği her konserle daha da büyüyor, çıkardıkları albümler ile tarih yazıyordu.

Metal dinleyen ya da icra edenlerin ortak bir özelliği vardı.

Bu tür ile uğraşan ya da dinleyenler genelde dönemin orta sınıf ailelerinin çocukları ve yüksek öğretime devam eden insanlardı. Bu da bir diğer taraftan müziğin sadece müzik olmadığı, bir yaşam biçimi olduğunu da ortaya koyuyordu.

90'lar Metal sahnesi cinsel ayrımcılığın olmadığı mükemmel bir ortamdı.

Fotoğraftaki genç kadını tanıyabildiniz mi? Evet, ülkemizin rock kraliçesi Şebnem Ferah'ın ta kendisi. 90'larda Volvox isimli sadece kadınlardan oluşan grubuyla mükemmel konserler ve bar programları yaptı.

Bunlar olup biterken bu kültür kendine özel yazılı eserler de ortaya çıkarıyordu.

Dönemin efsanesi Laneth'in ilk sayısı 1991'in ilkbaharında çıktı. Bir müzik fanzini olan Laneth, o günlerde yükselişte olan yerli ve yabancı grupları içeriğe taşırken, kapağa da "Black Album" ile müzikal zirvesini yaşayan Metallica'yı koymuştu.

Türkiye'nin En Az Satan Müzik Dergisi

Yaptıkları işin değerinin satış rakamları ile bağlantılı olmadığını ve tutkularının sonsuz olduğunu gösteren bir sloganları da vardı. 😊

Ancak işler büyüdü, konserler düzenlenmeye başlandı.

Laneth dergisi bu müziğe gönül verenler arasında çok önemli bir değer olma yolunda hızla ilerlerken, dönemin en büyük metal gruplarını bir araya toplayan konserler düzenlemeye karar verdiler.

1991 İstanbul'una gitmeye hazır mısınız?

Konser, İstanbul Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleşti. O dönemde burada konser yapabilmek bir hayalken Laneth tarafından gerçeğe dönüştürüldü. Konserde yer alan dev grup Metalium'un 3 parçalık performansı ve konser öncesi enstantanelerin olduğu bu video ile zamanda yolculuk mümkün.

Ateş sönmedi, hala yanıyor!

Efsane dergi Laneth yazarları ve okurları, bu konserin üzerinden 26 sene geçmesine rağmen aynı ateşi içlerinde hissediyor ve ikinci konser yıllar sonra düzenleniyor. 18 Şubat 2017 tarihinde gerçekleşecek konserin ilk iki sırasında yine Metalium ve Pentagram yer alıyor. Bunun yanında efsane gruplardan Kronik ve Radical Noise da sahne alacak. Dönemin bir diğer dev grubu Dr.Skull'a saygılarını sunmak üzere genç grup Razor da sahnede Dr.Skull parçaları ile olacak.

Logoya dikkat!

Pentagram'ın bu gece için özel hazırladığı afişte eski logosunu kullanması, bu konserin unutulmaz bir geceye dönüşeceğinin kanıtı.

Bu etkinlik sadece o dönemi yaşayanlara özel değil.

90'larda henüz yeni doğmuş olmanız fark etmez; içinizde bir yerlerde bir 90'lar metalcisi varsa yaşınız kaç olursa olsun bu etkinliğe katılabilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cancan11

Hem teknik, hem duygu hem de şiirsel içeriğiyle tam bir "Ne Obliviscaris" albümü

bagatur-kabasakal

Trash döneminin logosuna dönen pentagram ve gözlerden akan yaşlar... ah ulan ahhhh!...

yagmur.peker

Listeyi full erkeklerin saçlarına bakarak geçtim...ulan uzatın saçınızı...bakın deniyin doğan'ı range rover yapıyor

paco-hernandez

saç kalaydı iyiydi de...

Görüş Bildir