Görüş Bildir
Haberler
3 Partiden Ortak Bildiri

3 Partiden Ortak Bildiri

Onedio Medya
18.02.2016 - 09:37

AK Parti, CHP ve MHP Meclis Grubu, Ankara'daki saldırıyla ilgili ortak bildiri yayınladı. Grup Başkanvekili Baluken, HDP'nin imzasının olmamasının gerekçesini “Hazırlanan metnin içeriğiyle ilgili uzlaşma ortaya çıkmadı” diyerek açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Başkent'teki saldırıya ilişkin ortak bildiri imzaladı. Meclis Genel Kurulundaki oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, kendilerine ulaşan bildirinin tüm siyasi partilerin imzasını taşımadığı için metnin ortak deklarasyon olarak işlem göremeyeceğini belirtti.

Usul tartışması üzerine söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, imzalarının olduğu ortak metni ayrı ayrı kürsüden okudu. Metinde, şu ifadelere yer verildi:

'Ülkemiz bugün vahim bir terör saldırısıyla daha karşı karşıya kalmıştır. Öncelikle bu menfur saldırıda hayatını kaybeden Türk Silahlı Kuvvetleri personelimize ve aziz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.

Bizler TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler olarak, birlik ve bütünlüğümüze, huzur ve güvenliğimize yönelik insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Terör ve şiddet, hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır.

Aziz milletimizin teröre asla boyun eğmeyeceğini, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu oyunu bozacak güç ve kudrete sahip olduğunu kararlılıkla ilan ediyoruz.'

HDP'den Diyarbakır, Suruç, Ankara ve Sultanahmet talebi

HDP'den Diyarbakır, Suruç, Ankara ve Sultanahmet talebi

Bazı AK Parti'li vekiller, Baluken'i protesto etmek için kürsüye sırtını döndü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de oturumun hemen başında bu saldırıyı kınadıklarını, yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilediklerini hatırlattı. Baluken, şunları söyledi:

'Öyle bir tablo ortaya çıktı ki sanki bu menfur saldırıyı üç siyasi parti kınamış, bir siyasi parti kınamamış şeklinde siyasi etiğe uymayan bir durum yaşandı. Hazırlanan metnin içeriğiyle ilgili uzlaşma ortaya çıkmadı. Biz bu metnin içeriğinde Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda, Suruç'ta, Ankara'da, Sultanahmet'te yapılan katliamların da yer alması gerektiğini, sokağa çıkma yasaklarında kimden gelirse gelsin yaşanan sivil can kayıplarıyla ilgili bir ibarenin de olması gerektiğini ifade ettik.'

‘TBMM çalışmalarına asla ara vermez’

‘TBMM çalışmalarına asla ara vermez’

Hamzaçebi, Ankara’daki saldırıdan sonra siyasi parti gruplarından çalışmalara son verilmesi yönünde öneriler geldiğini aktardı. '20. yüzyılın en büyük ve onurlu mücadelesini Anadolu topraklarında dağılan bir imparatorluğun ardından yeni devleti kurma mücadelesi yürütmüş olan TBMM'nin bugünkü mirasçıları, evlatları, milletvekilleri, Meclisin hemen yanı başında bile olsa bir terör saldırısı karşısında çalışmalarına asla ara vermez' diye konuştu.

Hamzaçebi'nin, 'hazırlanan ortak bildiriyi okumaktan imtina etmiş gibi davranılmasına ve usul tartışması açılmasına üzüldüğünü' söylemesine, MHP Grup Başkanvekili Vural, 'Usul tartışması açmamızın sebebi bu metni kürsüden okumaktı' diye yanıt verdi.

Daha sonra Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinde komisyon ve hükümetin yerine oturmaması üzerine Hamzaçebi, birleşimi, bugün saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

AA ve AJT

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kartacali

hdp imzalamaması size bazı fikirler veriyordur heralde

Narki

O kadar çok düşman edindik ki kimin yaptığını bile kestiremiyoruz.

Dromaeosauridae

yahu nasıl oluyor da bu saldırılarda bir tane akepeli vekil vükela ya da akrabasının ismini görmüyoruz ölü ya da yaralı listelerinde. güya terörist saldırı a... Devamını Gör

gezeler

terörist hdp yi bugün meclisten atmaya kalksalar ilk etten duvar örecekler chp lilerdir... hain mecliste oldugu sürece terör bitmez