Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali 13 Ekim'de Başlıyor!

 > 
132PAYLAŞIM

Dünyanın dört bir yanından işinin ehli kukla sanatçıları, Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde bir araya geliyor.

İstanbul’un en önemli kültür-sanat etkinliklerinden biri olan Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, bu yıl da Ekim ayında sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 13-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu yılki festival kapsamında sizleri Fransa, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İtalya, Kore, Romanya, Rusya, Şili, Tayvan ve Türkiye oyunları bekliyor.

Ayrıca bu yıl da festivalde oyunların haricinde film gösterimleri ve workshoplar yapılacak.

Festival bu yıl da konferans, workshop, film gösterimi, animasyon film ve konser ile renklenecek. Gelin, açıklanan programın bir kısmını birlikte görelim.

Bu yıl ki konferans'ın ismi “Tayvan’da Politika, Kuklalar ve Kimlik” başlığı ile Robin Ruizendaal

2006 yılında Hükümet Bilgi Ofisi tarafından düzenlenen bir anket sonucu Tayvan’ı en iyi şekilde temsil eden sembolün el kuklası olduğu belirlendi. Kukla tiyatrosunun Tayvanın kültürel dışavurumunun bir imgesi olduğu ve kuklaların temsil ettikleri karakterlerden çok daha fazlası olduğu kabul ediliyor. Seçim döneminde hangi partiden olursa olsunlar politikacılar kuklalarla ya da kuklacılarla pozlar verdi. İşte bu konferans kukla sanatının Tayvan’da sahneden televizyona nasıl evrildiğini ve Tayvan kimliğinin sembolü haline geliş sürecini irdeliyor.

"Workshop her 'Kucak Dolusu Kukla' oyunundan sonraki 30 dk içinde gerçekleşecek"

Tavyanlı gurubun oyunundan sonra düzenlenecek atölye her yaştan izleyiciye açıktır. Geleneksel Tayvan kuklalarının nasıl oynatıldığının gösterildiği kısa bir bölümün ardından izleyiciler kukla ve enstrümanları deneyimli sanatçıların gözetiminde denemek üzere sahneye davet edilecektir.

Film gösterimi: The Puppetmaster

Yalnızca küçüklerin değil, büyüklerin de oldukça ilgisini çekecek bir kukla filmi de festival kapsamında sizleri bekliyor.

Animasyon Filmi & Konser: Lizstanbul

Franz Liszt 1847 yılında İstanbul’a gelir gelmez kelepçelenerek tutuklanmış[. Sonradan anlaşıldı ki adı Listmann olan bir piyanist bir kaç ha\a önce şehre gelmiş ve Liszt’in ününden yararlanarak kendisini ünlü müzisyen olarak duyurmuştu.
Utrecht Üniversitesi’nin Müzikoloji bölümüyle yapılan bir işbirliği sonucu Liszt Yarışması sizlere bu ünlü efsanenin gerçek hikayesini anlatacak bir gece sunmaya hazırlanıyor. Hollandalı animasyon sanatçıları Dominic van Buul ve Emily Duurland tarabndan hazırlanan bir animasyon filmin gösteriminin ardından Liszt’in padişahın huzurunda verdiği konserin orijinal programı tekrar edilecek. Konserde 10. Franz Liszt Piyano Yarışması’nın galibi Mengjie Han sahne alacak. Ayrıca soprano Gonca Gürses van Herpen ile de iki şarkı icra edecekler.

Festival için kullanılan mekanlar, bu yıl eskisinden çok daha fazla sayıya ulaştı.

Bu yıl ki festival mekanları arasında, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu, Akbank Sanat, Küçük Salon, Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi yanında Forum İstanbul, Marmara Forum, Torium AVM, Mall of İstanbul, Koç Üniversitesi Sevgi Gönük K.M., Sahne Pulcherie gibi kültür merkezleri, tiyatro sahneleri, üniversiteler ve AVM’ler yer alıyor.

Festivalin resmi açılışı 14 Ekim'de Fransız Kültür Merkezi’nde “Poli Degaine” oyunu ile gerçekleşecek.

Fransız grup La Pendue’nün sahneleyeceği oyun, dünyanın en çok tanınan kuklası Polichinelle’in yeniden yorumlanmış modern bir versiyonu.

Her program için rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın, çünkü kısıtlı sayıda yer mevcut...

İletişim için: WebTwitterFacebook

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tandogan01

Davudoğluda katılsın malum Türkiyenin en büyük kuklası

streetkedisi

Biz oldukça uzun bir süredir süper kukla gösterisi izliyoruz zaten.Ama hiç eğlenceli değil.

Görüş Bildir