12 Bin Yıllık Hasankeyf'in Nasıl Yok Olduğunu Gözler Önüne Seren İki Fotoğraf: 'Tarih Bizi Affetmeyecek'

 > 
5.6bPAYLAŞIM

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalan 12 bin yıllık Hasankeyf, Twitter'daki bir paylaşımla birlikte bir kez daha sosyal medyanın gündemine geldi. Hasankeyf'in 'öncesi ve sonrası'nı gösteren paylaşım, binlerce beğeni aldı, yüzlerce yorum yapıldı. Yorumlarda ağırlıklı olarak Hasankeyf'in barajdan daha değerli olduğu dile getirildi. Uygulamayı 'tarih katliamı' olarak niteleyenler oldu.

Bisikletli gezgin Hasan Söylemez, Hasankeyf'te daha önce çekilen bir fotoğrafla aynı açıdan çektiği bu kareyi paylaştı. 👇

Bu iki kareye gelen yorumdan bazıları şöyle 👇

Yorumlardaki hakim görüşe katılmayanlar da vardı 👇

Tarihi 12 bin yıl öncesine kadar uzanan, dünya üzerindeki en eski yerleşim alanlarından biri olan Hasankeyf, sahip olduğu arkeolojik bulgularla çok sayıda medeniyetin de izlerini taşıyordu.

Hasankeyf, kireçtaşından kayalara oyulmuş evlere, Neolitik dönemden kalma mağaralara, Roma döneminden bir kaleye, Artuklular ve Osmanlılar zamanından kalma çeşitli yapılara sahipti.

Hasankeyf'i yok eden Ilısu Barajı ve hidroelektrik santrali projesi 1954 yılında hazırlanmaya başlandı, 1975 yılında da tamamlandı. Bölge 1981 yılında bütünüyle SİT alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

İlçeden 90 kilometre uzaklıktaki Baraj ve santralin temel atma töreni 2006 yılında o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Bölge sakinleri ve sivil toplum örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonuç vermedi, baraj inşaatı tamamlandı, tarihi eserler de taşındı. İlçede yaşayanlar 'Yeni Yerleşim Yeri'ne taşındı.

Aralık 2019'da son eserin de taşınmasıyla Hasankeyf sulara gömüldü. 👇

Sular Altında Kalacak 12 Bin Yıllık Hasankeyf'teki Son Eser Er-Rızk Camii de Taşındı - onedio.com
Sular Altında Kalacak 12 Bin Yıllık Hasankeyf'teki Son Eser Er-Rızk Camii de Taşındı - onedio.com

Devlet Su İşleri'ne (DSİ) göre, 8,5 milyar TL'ye mâl olan Ilısu Barajı, ülkedeki en fazla enerji üreten dördüncü baraj olacak ve yıllık ortalama 4,12 milyar kilowatt saat elektrik üretecek.

Hasankeyf'in sular altındaki son fotoğrafları 👇

Fotoğraf: İlkha

Fotoğraf: İlkha

Fotoğraf: İlkha
Twitter ve BBC Türkçe 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir