10 Maddede Aracınızın Lastik Bakımı, Tamirini ve Değişimini Nasıl Yapabileceğinizi Açıklıyoruz!

4PAYLAŞIM

Herkesin aklında olması gereken tavsiyeler...

1. Araç lastiklerinizi daha uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız, ilk bakım ritüeli olarak tüm lastiklerin hava basıncının aynı olduğundan emin olmalısınız.

Lastiğe hava verme işlemi, kesinlikle lastikler soğukken yapılmalıdır. Eğer lastikler sıcakken yapılırsa hava basınç oranı normalden daha yüksek çıkar.

2. Aracınızın rot balans ayarı, sürüş konforunu öncelikli olarak etkilemenin yanı sıra lastiklerin yıpranmasını da engeller.

Her lastik takıldığında, değiştiğinde ve hiçbir işlem yapılmasa bile 6 ayda bir araç rot balans ayarı yapılmalıdır.

3. Aracın çekiş gücü ve yola tutunması için lastiklerin diş derinliği düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Yeni bir lastiğin diş derinliği 7 ila 8 mm arasındadır. Eğer araç lastiğinin diş derinliği 1,6 mm'nin altına düşerse muayeneden geçemez. Bu yüzden araç lastik takımından 2 sonra diş derinliği kontrol edilmelidir.

4. Eğer yolculuk anında lastik patlaması yaşarsanız ve yanınızda yedek lastik yoksa mecburen tek başınıza tamir gerçekleştirmelisiniz. Lastik tamir seçeneklerinden biri olan fitil tekniği en çok tercih edilen seçeneklerden biridir.

Lastiğin yerinden sökülmesine gerek kalmadan yapılan bu işlemde öncelikle lastiğe batan sert cisim çıkarılır. Araç tamir kitlerinde yer alan fitil setindeki fitil çıkarılır ve deliğe konur. Üzerine ise lateks yapıştırıcı sürülür. Kit içerisinde yer alan iğne ile fitil deliğe yerleştirilir ve dışarıda kalan kısmı kesilir. Bu geçici bir çözüm olsa da tamir istasyonuna kadar idare eden bir çözümdür.

5. İçten yama tekniği, lastiğe giren büyük cisimler nedeniyle meydana gelen patlama için kullanılır.

Öncelikle lastik yerinden tamamen çıkarılmalıdır. Lastiğe batan sert cisim hala yerindeyse çıkartılır. Lastiğin iç kısmı yama yapıştırmak için tıraşlanır. Kuvvetli bir yapıştırıcı deliğe sürülür ve üzerine yama dikkatlice yerleştirilir. Yama tamamen kuruyunca lastik yerine takılır ve uygun hava değerine göre şişirilir. Bu işlem, en garanti lastik tamir yöntemidir.

6. Çok sayıda lastik tamir yöntemi olsa da sizi asla yarı yolda bırakmayacak olan tek yöntem lastiğin tamamen değişimidir.

Bu nedenle araç sahibi olur olmaz muhakkak bagajınızda yedek bir lastik tutmalısınız.

7. Yolda seyir halindeyken araç lastiğiniz patlarsa ilk olarak sakin olmalı ve aracınızı kenara çekmelisiniz.

Tehlike ikaz lambalarını yakmalı, araç birinci viteste bırakılıp motor kapatılmalı, el freni çekilmeli, reflektörlü bir elbise giyilmeli ve yol kenarına uyarı üçgeni bırakılmalıdır.

8. Lastik değiştirirken ilk olarak araç krikosu aracın gövdesine monte edilir ve araç yukarı kaldırılır.

Kriko, araba şasisinin altına yerleştirilir.

9. Bijon anahtarı ile bijon cıvataları tamamen gevşetilir ve ardından kriko ile araç yerle teması kesilene kadar kaldırılır.

Cıvatalar tamamen çıkarılır ve lastik yerinden sökülür. Kriko yerinden oynayabilir. Bu nedenle eski lastik aracın altına koyulabilir. Bu bir nevi önlemdir.

10. Yeni lastik yerine oturtulur ve bijon cıvataları elle yuvalarına yerleştirilir. Ardından bütün cıvatalar bijon anahtarı ile sıkılır.

Yeni lastik tamamen ve güvenli şekilde monte edildiyse, eski lastik aracın altından alınır. Kriko kolu çevrilerek araç yere indirilir. Araç yere inince cıvatalar bir kez daha kontrol edilir ve bijon anahtarıyla son kez sıkılır.

Araba, futbol, oyun, muhabbet gibi konularda sağlam içerikler burada! Sağlam bir yolculuk için ihtiyacın olan şey ise Lassa’da!

Sağlam bir yolculuk için Lassa’dan şaşma!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tipikbikova

Yada sadece tanıdık bir usta edibmeniz de yeterli olabilir. Herkes bildiği işi yapsın bence.

hikmet-ak

Aracımız yok.

nomercy

lastiğimiz de yok.

Görüş Bildir