Görüş Bildir
ben yaşama koşullarından bahsetmedim, dediğin gibi kişiye göre değişiyor. şahsen ben ve eşim hayatımızın en güzel yılını burada yaşadık, türkiyede diplomalı işsizken şu an neredeyse ev alacak noktadayız. ekonomik açıdan da, sosyal açıdan da, sağlık açısından da çok büyük sınıflar atladık. ancak tabii ki zorlanan kişileri de göz ardı etmemek gerek, hayattan ne beklediğine bağlı her şey. benim değindiğim nokta buraya gelme yollarıyla ilgiliydi, sonrası herkesin kendi tecrübesi.
14 Beğeni
Bu yukarıda saydıklarımın hepsini eşimle yaptık, benim cebimde beş kuruş, onun da bir gram Almancası yoktu ama kapı gibi oturum izinlerimiz var işte bir buçuk yıldır. Biraz araştırma ve çabaya bakar, imkansız bir şey değil göçmek.
28 Beğeni
Şartlar bu şekilde değil, çok daha fazla açık noktası var. Örneğin eğitim için kesinlikle yaş sınırı yok, öncesinde tamamlamış olmanızı istedikleri şartlar var sadece (lisans diploması, en az bir yıl aktif okumuş olmak vs). Ayrıca bölümünüzü uluslararası seçer, %100 ingilizce bir bölüme başvurursanız kesinlikle Almanca şartı yok, IELTS ya da TOEFL'dan iyi bir puan almak yetiyor. İş bulmak için de vize almaya gerek yok, Türkiye'de iş arar gibi bilgisayar başında her şeyi halledebiliyorsunuz. Eğer firmalar sizi başarılı bulur, görüşmek isterse Skype denen bir şey var. O da olmadı bir turistik Schengen vizesi çakıp gezerken arada yarım saatliğine iş görüşmesine gitmeniz mümkün. Eğer Türk ya da başka bir dili ana dili olarak kullanan bir firma bulursanız Almanca şartı da aranmıyor. Ancak yılda en az 31.000€ brüt maaş teklifi edilmesi gerekiyor, böylelikle vizenizi alabiliyorsunuz.
33 Beğeni