Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yememiş İçmemiş Rol Yapmışlar: Karşınızda Yeşilçam'ın Film Rekortmeni 25 Oyuncusu

-

Yeşilçam'da yapılmış filmlerden bilmediğimiz yok; hangi filmi görsek biliyormuşuz gibi geliyor. Hepsini bir şekilde bir yerde denk gelip izlemişiz. Hatta bu filmlerde öyle simalar var ki ekranda gördüğümüz anda "ben bu kadını/adamı tanıyorum" dedirtiyor. Neden mi? Çünkü her biri yüzlerce filmde oynamış! İnanamadınız değil mi? Öyleyse sizi Yeşilçam'ın rekortmenleri listesiyle biraz şaşırtalım...

25. Aliye Rona

Türk sinemasında, uzun yıllar karakter rollerinin değişmez ismi olan Aliye Rona; 204 filmde rol aldı. Çilekeş, direnen, dikbaşlı, hakkını hukukunu arayan, kavgacı, töreci köylü kadını ve ana rolleri gibi sayısız karaktere hayat verdi.

24. Sadri Alışık

1964'ten başlayarak canlandırdığı Turist Ömer ve Ofsayt Osman tipleriyle ile dikkat çeken Sadri Alışık, yaşamı boyunca 209 filmde rol aldı.

23. Hüseyin Peyda

Genellikle kötü adamı canlandıran Hüseyin Peyda, 211 filmde rol aldı ve bu filmlerin çoğunda Cüneyt Arkın ile beraber oynadı.

22. Münir Özkul

Hababam Sınıfı'nın Kel Mahmut'u, kalabalık aile filmlerinin aranılan ismi Münir Özkul, bugüne kadar 215 filmde rol aldı. Aile filmlerinin büyük kısmında Adile Naşit'le beraber, Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden birini oluşturmuştur.

21. Yüksel Gözen

Kemal Sunal komedilerinin vazgeçilmez oyuncusu Yüksel Gözen, yaşamı boyunca 216 filmde rol aldıktan sonra maalesef aramızdan ayrıldı.

20. Sami Hazinses

Türk sinemasının unutulmaz komedi sanatçıları arasına girmeyi başaran Sami Hazinses, 225 filmde rol aldı.

19. Kenan Pars

Bir dönem Yeşilçam filmlerinin sert mizaçlı karakterlerine hayat veren Kenan Pars, 240 filmde rol aldı.

18. Dündar Aydınlı

Yeşilçam filmlerinde genellikle kötü patronun sağ kolu rollerinden tanınan Dündar Aydınlı, bugüne kadar 257 filmle rol aldı.

17. Necdet Tosun

Canlandırdığı güleryüzlü "aşçı" rolü ve sevecen tipiyle izleyicinin sempatisini kazanan Necdet Tosun, bugüne kadar 271 filmde rol aldı.

16. Tevfik Şen

Yeşilçam'daki kavgacıların arasında en yakışıklısı olan Tevfik Şen, toplamda 283 filmde rol aldı.

15. Çetin Başaran

Yaptığı kötülükler sonucu mutlaka dayağını yiyen Yeşilçam'ın kötü adamı Çetin Başaran, bugüne kadar 284 filmde rol aldı.

14. Ali Şen

Türk sinemasının efsane oyuncularından olan ve ünlü oyuncu Şener Şen'in babası olan Ali Şen, komediden drama birçok eserde yer alan, 290 kadar filmde rol aldı ve genellikle kötü ve paragöz adam rollerinde oynadı.

13. Cüneyt Arkın

Sinemada canlandırdığı "Malkoçoğlu" karakteri kendisine lakap olarak atfedilen Cüneyt Arkın, bugüne kadar 300'ü aşkın filmde rol aldı.

12. Suna Pekuysal

Suna Pekuysal’a göre "Sanatçının emeklisi olmaz". Ölene kadar tiyatro yapmak isteyen, bunu ısrarla vurgulayan ve "Sahnede ölmek istiyorum!" diyen Pekuysal, kariyeri boyunca 311 filmde yer aldı.

11. Kazım Kartal

Genellikle karakter rollerde yardımcı oyuncu olarak rol alan "kötü adam" Kartal, sanat yaşamı boyunca 350 filmde rol aldı. Kariyeri boyunca figüranlık da yapan Kartal'ın oynadığı bu filmleri de sayarsak, 1000 civarında bir rakama ulaşıyoruz. Gerçekten inanılmaz.

10. Kudret Karadağ

Türk sinemasının kötü adam rollerinin değişmez ismi olan Kudret Karadağ, bugüne kadar 350'den fazla filmde yer aldı.

9. Reha Yurdakul

Oyunculuğunun yanı sıra yapımcı ve senaryo yazarı da olan Reha Yurdakul, 400'e yakın filmde rol aldı.

8. Süheyl Eğriboz

Kötü adam rolleri ile tanınan Süheyl Eğriboz'un rol aldığı yaklaşık 400 film bulunmakta.

7. Feridun Çölgeçen

Sanat hayatına tiyatro ile başlayan Feridun Çölgeçen, 400'ü aşkın filmde yardımcı oyuncu rollerinde oynadı. Sanatçı ayrıca Amerika'da da 20 civarında film çevirdi.

6. Nubar Terziyan

İyi yürekli aile reisi rolleriyle geniş kitlelerce tanınan Terziyan 446 filmde rol aldı.

5. Suat Geyik

Aralarında Cüneyt Arkın, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Adile Naşit gibi dev oyuncuların da bulunduğu çok sayıda sanatçı ile kamera karşısına geçen Suat Geyik tamı tamına 460 filmde oynadı.

4. Hüseyin Baradan

"En iyi kötü kalpli adam" olarak tanınan Hüseyin Baradan; kendisinin bir röportajında yaptığı açıklamasına göre de 467 filmde oynamış bir sanatçıdır.

3. Turgut Özatay

1950'li ve 1960'li yıllardaki jön rollerinde oynadı. Sonraki yıllarında gerek Cüneyt Arkın gerekse Kemal Sunal filmlerinin önde gelen kötü adamlarından biri olan Turgut Özatay 497 filmde yer aldı.

2. Hulusi Kentmen

Hulusi Kentmen, tatlı-sert ve babacan tarzı ile çoğu filminde baba, komiser, bahçıvan, hakim gibi roller üstlenerek karakter oyuncusu olarak simgeleşti. 500'e yakın filmde kendine yer buldu.

1. Erol Taş

Özellikle canlandırdığı kötü adam rolleriyle ün yapan Erol Taş sinemamızın en meşhur kötü adamıdır! 600 civarı filmde oynamasıyla bu alandaki rekorun sahibidir. Vallahi helal olsun! 👏

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bunyamin-korkut

100 film de oynamak bile zorken adamlar minimum 200 den başlıyor, 1000 filmde oynamak nedir morukkkkk

unknown_member

#4 e hiç rastlamadım!

hasan-kaya25

tamamen sallama bir içerik.

emi-emi1

hayır gerçek.

ayna-efendi

çoğunun kıymeti bilinmedi yeşilçamın vefasızlığının kurbanı oldular

cristophernolann

bir kadın var her filmde görüyorum hemen hemen şaşırdım onun olmayışına =))

Görüş Bildir