Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muhtemelen Yanlış Bildiğiniz 16 Atasözü ve Deyim

 > -

1. "Güzele bakmak sevaptır" değil

"Güzel bakmak sevaptır"

Kaynak: " Türkçe" nin Diriliş Hareketi

2. "Azimle sıçan duvarı deler" değil

 "Azimli sıçan(hayvan olan) duvarı deler"

3. "Göz var nizam var" değil

"Göz var izan var"  (İzan: anlayış, anlama yeteneği. Nizam: düzen, kural)

4. "Aptala malum olurmuş" değil

 "Abdal'a malum olurmuş"

5. "Kısa kes Aydın havası olsun" değil

 "Kısa kes Aydın abası olsun" (Aba bir giysidir ve Aydın efesinin abası kısa ve dizleri açıktır)

6. "Su uyur düşman uyumaz" değil

 "Sü uyur düşman uyumaz" (Sü: asker)

7. "Saatler olsun" değil

"Sıhhatler olsun" (Sıhhat: sağlık)

8. "Su küçüğün söz büyüğün" değil

"Sus küçüğün söz büyüğün"

9. "Elinin körü" değil

 "Ölünün kûru" (Kûr: mezar, gömüt)

10. "Sıfırı tüketmek" değil

 "Zafiri tuketmek" (Zafir: soluk)

11. "Eni konu" değil

 "Önü sonu" 

12. "Geçti Bolu'nun pazarı, sür eşeği Niğde'ye" değil

"Geçti Bor'un pazarı, sür eşeği Niğde'ye" (Bor: Niğde'nin ilçesi)

13. "Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz" değil

"Ane gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz" (Ane: Bağdat'ta bir uçurum. Yar: uçurum)

14. "Haydan gelen huya gider" değil

"Hayy'dan gelen Hu'ya gider" (Hayy, Hu: Allah'ın isimleri)

15. "Fukaranın düşkünü beyaz giyer kış günü" değil

"Zürefanın düşkünü, beyaz giyer kış günü" (Daha önce iyi bir durumda olan kişi bu konumunu kaybettiğinde uygun olmayan, yersiz davranışlarda bulunur)

16. "Altı kaval, üstü şişhane" değil

"Altı kaval, üstü şeşhane" (Kaval: namlu mermiyi nereye atacağı çok da kestirilemeyen düz bir borudur. Şeşhane: mermiyi atış ekseni etrafında döndürerek çok daha hassas nişan almayı sağlayan altı yivli namludur)

Kaynak: Genelde insanlar tarafından yanlış bilinen atasözleri

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
babu

"su içene yılan bile dokunmaz" değil, "su içen yılana bile dokunulmaz"

natsemender

#4 deki Abdal'ın anlamını da yazsaydınız keşke. Gezgin derviş anlamına gelir.

natsemender

#1 hakkında çok güldüğüm bir söz vardı: "Hangi abazan ekledi lan o -e harfini?"

Gizli Kullanıcı

(Esek hosaftan ne anlar) degil ''esek hos laftan ne anlar'' (ister zengin ol ister fukara, her yemekten sonra yak bir cigara) degil, '' İster zengin ol, ister fukara! Gunun birinde sende gireceksin mezara'' (dağdan gelir taştan gelir götü açık eniştem gelir) bunun da orjinalini biliyordum ama unuttum, baktim simdi bulamadim. Bilen varsa yazsin lutfen kafaya taktim hatirlayamiyorum. Bilen bilir takinca kafaya basagrisina kadar yolu var :(

erkin-tolga-sayilkan

Onun doğrusu "hoş laf" değil, "hoşaf"tır. "Eşek hoşaftan ne anlar" sözün doğru düzgün bütün kaynaklardaki hali. "Hoş laf" ise muhtemelen "hoşaf" nedir bilmeyen birinin uydurması.

kemal-kemancigillioglu

eşek hoşaftan ne anlar (suyunu içer, tanesini bırakır) bilgisiz, görgüsüz kimse ince, güzel şeylerin zevkine varamaz, değerini ölçemez. atasözü

gurcan-seyhun

Dağdan gelir taştan gelir yamalı donlu eniştem gelir

feyk

#15 "Zürefanın düşkünü, beyaz giyer kış günü" gercek anlami hic tahmin etmiyeceginiz yerlere gidiyor. duskun eski dilde fakir yoksul demek. zurefa ninda birincil anlami zarif ince kimse olsa da, eski osmanlidaki ikincil anlami sevici kadin, lezbiyen demek. eski osmanli devrinde lezbiyenler kisa saclariyla, beyaz giyerek kendilerini ifade ederlermis. fakir, duskun olan lezbiyenler kis gunu beyaz kurk, beyaz kislik elbise alamadiklarindan yazlik beyaz keten elbiselerle dolasirlarmis. buda dolayisiyla asiri usuyup hasta olmalarina neden olurmus.

ahmetcan.oral.5

Aşık paşa zade' nin kitabında pek bir hayıflanıyordu lezbiyenlere. Hatta frenk adeti bunlar hıh.. diyordu. Bu atasözünün onlarla alakalı olması baya şaşırttı beni. eskiden bazı konularda daha açıkmışız belli ki.

grapejuice

Ben de duymuştum bunu ama doğru olma ihtimali olduğunu düşünmemiştim.

feyk

dedigim gibi zurefanin asil anlami zarif kisi demek, ince kibar insanlara diyorlar ama osmanli devrindeki lezbiyenlerde kendilerini zurefa diye adlandiriyor ve her daim beyaz giyiniyorlar, kisa sac ve ozel baglama sekli olan mendiller tasiyorlar. bu kendileri toplumda ifade etme sekilleri. bunlar pek cok eski kaynakda yazan seyler. soz konusu deyimde beyazin alti cizildigi icin lezbiyenlere yonelik kullanilmis olmasi cok daha kuvvetli ihtimal. keza osmanlida varlikli zengin kisilerin ozellikle beyaz giydigine yonelik bir seyle hic karsilasmadim.

feyk

eski osmanli pek cok konuda bugunki toplumdan cok daha rahat, anlayisli, genis goruslu. hatta bugunki osmanlicilari rahatsiz edecek seviyede rahat. gecen yazinin birinde karsilastim, osmanlida dildo ya zibik derler, zamaninda istanbulun bir kosesinde zibikcilar carsisi bile varmis :))

feyk

refik halid karayin 3 nesil 3 hayatinda anlattigi sekliyle: 'Zürafa'lar daha ziyade beyaz renkte elbiseler giyerler, boyunlarına beyaz birer ipek mendil sararlar ve mendilin uçlarını muayyen şekilde bağlarlar; saçlarını da kısa keserler. 'Zürafanın düşkünü, beyazlar giyer kış günü' sözü de servetini yedirdikten sonra sefalete düşen ve kış mevsiminde sandık dibinde kalmış keten elbiselerle süslenen bu meslek kadınları için söylenmiştir. Mamafih o ismi kendilerine veren gene kendileridir; yoksa normal halk kadını, iğrenerek ve şaşarak bunlara kısaca, tokca 'sevici' der ve söz açılınca bir tehlike ve rezalet addettiğinden yakasını tutarak, üç kere 'tu, tu, tu' diye şeytanın iğvasından (azdırmasından) nefsini sıyanet eder (korur)!'

Görüş Bildir