Youtube Yasağı Dünya Medyasında

 > -

Suriye Toplantısı ve Youtube Yasağı Dünya Medyasında

Suriye Toplantısı ve Youtube Yasağı Dünya Medyasında

Twitter engellemesinden bir hafta sonra gelen Youtube yasağı dünya medyasında geniş yankı buldu. Gazete ve televizyonlar yasağın gizli Suriye toplantısına ait olduğu iddia edilen konuşmaların sızdırılmasıyla eş zamanlı olmasına dikkat çekerken, bazı basın ve yayın kuruluşları da Youtube yasağının Türkiye’de bir haftadır erişim engeli olan Twitter’da Top Trend olmasıyla yaşanan ironiye vurgu yaptı.

 • BBC (İNGİLTERE)

Türkiye Suriye’ye müdahalenin görüşüldüğü ses kayıtlarının sızması üzerine YouTube’u kapattı. #youtubeblockedinturkey twitter’da dünya trendi oldu.

 • THE ECONOMIST (İNGİLTERE)

Eleştirilerin hedefindeki Türkiye Başbakanı korkuyor olmalı. Birçok Türk, “Yoksa neden 20 Mart’ta Twitter’ı yasaklasın ki?ö diye soruyor. ABD Dışişleri yetkilisi Douglas Frantz, yasaklama kararını “21. Yüzyılda kitap yakılmasıöna benzetti. AB’nin dijital komiseri de Neelie Kroes kararı “korkakça” olarak niteledi.

 • DAILY MAIL (İNGİLTERE)

Youtube’a yönelik engelleme Türk yetkililerinin Suriye’yi tartıştığı görüşmenin kayıtlarının sızmasının ardından geldi. Hükümet yetkilileri ulusal güvenlik tehlikeye girdiği takdirde başka yasaklamaların da gelebileceğini söylüyor.

 • THE GUARDIAN (İNGİLTERE)

Türk hükümeti, Twitter’ı yasakladıktan bir hafta sonra YouTube’ı kapatarak eleştirilere hedef olan sosyal medya üzerindeki baskılarına yenisini ekledi. Son engelleme kararı üst düzey yetkililer arasındaki bir güvenlik toplantısının sızmasının ardından alındı.

 • THE INDEPENDENT (İNGİLTERE)

Suriye ile ilgili üst düzey güvenlik toplantısı görüşmelerinin sızması üzerine YouTube’e girişler engellendi.

Hükümetin gizli güvenlik toplantısının sızmasının ardından video paylaşım sitesi kapatıldı. #TurkeyBlockedYouTube ülke çapında en çok paylaşılan cümle oldu.TIME (ABD)

YouTube yasağı Türk hükümetinin Twitter kararıyla uluslar arası eleştirilerin hedefi olmasından bir hafta sonra geldi.

 •  BLOOMBERG (ABD)

Suriye işgal planlarının sızması üzerine Türkiye YouTube’a girişi engelledi. ABD Dışişleri Sözcüsü Marie Harf sızdırılan konuşmalar üzerine yorum yapmaktan kaçındı.

 • CNN (ABD)

Türk hükümeti on milyondan fazla insanı etkileyen Twitter yasağından bir hafta sonra YouTube’u yasakladı.

 • NBC (ABD)

Başbakan Erdoğan’ın geçen hafta Twitter’ı silip süpüreceğini söylemesinden sonra internette sansür dalgası başladı. Birkaç saat sonra Twitter yasaklandı. Şimdi de YouTube kapatıldı.

 • CNBC (ABD)

AB’nin dijital komiseri Neelie Kroes, CNBC’ye, YouTube kararının kabul edilemez olduğunu belirterek, Türkiye halkının ifade özgürlüğünün garanti altına alınması için elinden geleni yapacağını açıkladı.

 • WASHINGTON POST (ABD)

Türk yetkililer Twitter’ı kapattıktan bir hafta sonra benzer bir operasyonla YouTube’ı kapattı. Bu gelişme sosyal medyanın yaygın bir şekilde kullanıldığı ülkede öfkeyi daha da tırmandıracak.

Türkiye’nin haberleşme otoritesi, Ankara’daki bir mahkemenin Twitter’ı yasaklama kararını kaldırmasından bir gün sonra “idari bir kararla” YouTube’a girişi engelledi.

 •  ARUTZ SHEVA (İSRAİL)

Türk hükümeti ülkedeki ifade özgürlüğüne yönelik engellemeler çerçevesinde son olarak YouTube’u kapattı. Bir Türk mahkemesi Twitter’a yönelik engelleme kararını kaldırmıştı.

Hükümet yetkilileri, ulusal güvenliği tehdit eden yeni kayıtların yayınlanması halinde Türkiye’nin, Twitter ve YouTube’tan sonra diğer sosyal medya platformlarını da kapatabileceğini açıkladı.

 • RUSSIA TODAY (RUSYA)

Suriye’yi işgal planlarının sızması üzerine Türkiye YouTube’u kapattı. Hükümet ulusal güvenlik ve özel hayatın korunması taktiğiyle sızıntıları engellemeye çalışıyor.

 • EL ARABIYA (S. ARABİSTAN)

Twitter’ın kapatılmasının ardından ABD ve AB gibi başlıca müttefikleri Türkiye’yi ifade özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle eleştirdi. Türkiye Twitter yasağından bir hafta sonra da YouTube’u yasakladı.

Tartışmalı kayıtların “ulusal güvenliği tehdit ettiği” yorumlarının ardından Ankara YouTube’a girişleri engelledi. Son yasak, Başbakan Erdoğan’ın yönetici elitinin yolsuzluklarının açığa çıkmasına yol açan belgelerin ortaya çıkmasıyla Twitter’ın engellemesinden bir hafta sonra geldi.

Zete

Haberin Tamamı İçin:

Twitter'ın Ardından Youtube'a Da Getirilen Yasağa Dünya Basını Ne Dedi?

Twitter'ın Ardından Youtube'a Da Getirilen Yasağa Dünya Basını Ne Dedi?

Twitter ve Youtube'a getirilen yasaklar dünyada geniş yankı buldu. İngiliz gazetesi Financial Times yasağı manşetine taşıdı

Twitter ve Youtube'a yönelik yasaklar dünya medyasının gözünü de Türkiye'ye çevirdi. Youtube'nin yasaklanmasının uluslararası ajansların 'flaş' olarak duyurmasının ardından, dünyanın önde gelen internet siteleri ve gazeteleri de yasağa geniş yer ayırdı. İngiliz Financial Times gazetesi ise haberi manşetine taşıdı.

Twitter ve Youtube'a getirilen yasaklar dünyada geniş yankı buldu. ABD Dışişleri Bakanlığı günlük basın toplantısında yasağa açıkça tepki gösterdi. Alman basını ise gazetelerinin internet sitelerinde konuya geniş yer ayırdı. İngiliz gazetesi Financial Times ise yasağı manşetine taşıdı.

ABD, Türkiye 'ye sosyal medya organları Twitter ve Youtube'a getirilen yasakları kaldırma çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, gündelik basın toplantısında, Twitter'in ardından erişimi yasaklanan Youtube ile ilgili soruya verdiği yanıtta, "Twitter konusunda da belirttiğimiz gibi, ifade özgürlüğüne kısıtlayan her türlü eyleme karşıyız. Türk hükümetine, Youtube ve Twitter'a vatandaşlarının erişimini engellemeyi kaldırması yönünde çağrı yapmayı sürdürüyoruz" bildirdi.

Gündelik basın toplantısında bir soru üzerine, ABD'li yetkililerin, Türk yetkililerle Twitter'a erişimin yasaklanması konusunda iki gün önce telefonla konferans görüşme yaptığını da belirtti. Harf, görüşmenin Türkiye'nin iletişim ve bilgi teknolojileri yetkililerinin isteği üzerine yapıldığını söyledi.

Harf, "Türkiye ile ifade özgürlüğüne yönelik bir dizi konuda görüşmeler yapıyoruz. Yetkililerimiz ve Türk yetkililer, Türkiye'nin yeni internet yasası, Twitter'in kapatılması sorunlarını görüştü ve internet özgürlüğü, özel yaşamın gizliliği ve internet yönetimi konusunda ABD'nin görüşlerini paylaştı. Türk hükümetinin, Twitter ve şimdi de Youtube ile internet yasası konusundaki adımlarına yönelik çok ciddi kaygılarımızı gerek bu toplantılarda, gerekse büyükelçimiz aracılığıyla iletiyoruz. Bu yasakları durdurmaları gerektiğini çok güçlü biçimde ifade ediyoruz. Bu yasal konular, bizimle ilgili değil ama Türkiye'nin bu konuda nasıl ilerleyebileceği noktasında hükümetler düzeyinde konuşuyoruz" dedi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Twitter'a erişimi engellemesi kararına yönelik Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı aldığına da değinen Harf "Mahkeme 30 gün süre verdi. Bu kararı kısa zamanda uygulamalarını umuyoruz" diye konuştu.

Financial Times manşete taşıdı

İngiliz Financial Times gazetesi ise Türkiye'deki sosyal medyaya yönelik yasakları manşetine taşıdı.

Alman basını da geniş yer verdi

Alman basını Türkiye'de YouTube'a erişimin engellenmesine geniş verdi. Yasağı gazeteler ve televizyonlar kısa süre içinde son dakika haberi olarak verdiler. Gazetelerin internet sayfalarındaki haberlere çok sayıda okur da yorum yaptı. Okurların yorumlarında yasak eleştirilirken, bu haliyle Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmasına karşı çıkıldı.

Bild, Twitter savaşından sonra Erdoğan şimdi de YouTube kapattı:

“Çarşamba günü mahkeme Twitter yasağını kaldırdı. Şimdi Hükümet YouTube'u kapattı."

Die Welt, Erdoğan Twitter'dan sonra YouTube'u kapattı: “Twitter'dan sonra sırada video platformu YouTube var. Şimdi seçim kampanyası var ve o internet söylentilerinden korkuyor. Hükümet çevreleri önlemden bahsediyorlar. Ses kaydı kaldırdığında YouTube'un tekrar açılabileceği ifade ediliyor."

Die Zeit, Türkiye YouTube'u da kapattırdı: “Türkiye'de Twitter'dan sonra YouTube da bloke edildi. Yetkili telekomünikasyon dairesi mahkeme kararı olmadan kapattı."

Der Spiegel, Erdoğan YouTube'u kapattırdı: “Önce Twitter, şimdi YouTube"

Der Tagesspiegel, Erdoğan YouTube'u kapattırdı: “Türk Başbakanı Erdoğan Twitter'ı kapattırdıktan sonra aynı yolu YouTube için de izledi. Pazar günkü yerel seçimlere az bir zaman kala Başbakan Erdoğan Twitter'dan sonra YouTube kapattı. Bu adım mahkeme kararı olmadan atıldı."

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanFransaİngiltereİranKatarKitapRusyaSosyal MedyaSuriyeTwitterYoutubedizitrend
Görüş Bildir